EP (kval): Festival u Firenci

Italija je zasjela na čelo Grupe C kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, koje će se 2012. održati u Poljskoj i Ukrajini.

EP (kval): Festival u Firenci Izvor: MONDO

"Azuri" su poslije preokreta u petak u Estoniji (2:1), očekivano u Firenci deklasirali Farska Ostrva - 5:0 (3:0). Sada imaju šest bodova, Srbija ima četiri, Sjeverna Irska tri i meč manje, Slovenija jedan, a Farska Ostrva su bez bodova, kao i Estonija, koja je odigrala samo jednu utakmicu.

Farane je "načeo" napadač Fiorentine, Alberto Đilardino, pred svojom publikom. On je od selektora Ćezarea Prandelija, doskorašnjeg trenera "viole", dobio priliku od početka utakmice, a u napadu su mu društvo pravili Antonio Kasano i Đuzepe Rosi.

Golove su postigli i Danijele de Rosi, Kasano, kome je to drugi pogodak u kvalifikacijama, kao i rezervista Fabio Kvaljarela i Andrea Pirlo u finišu utakmice.

Prandeli je dobio gromoglasan aplauz od gledalaca na "njegovom" Artemio Frankiju.

"Znao sam da će atmosfera biti festivalska. Momci su sjajno odradili posao. Uvijek postoji bojazan od loše partije, a nije lako svih 90 minuta držati visok ritam. Mi smo to uspjeli", izjavio je Prandeli.

Najveća iznenađenja u kvalifikacijama napravili su Slovačka u Rusiji i Litvanija u Češkoj minimalnim pobjedama.

Najubjedljiviji su bili Šveđani protiv San Marina (6:0) i Nijemci protiv Azerbejdžana (6:1).

Crna Gora je pogotkom Zverkića osvojila tri boda u Bugarskoj, a Englezi su cio plijen ponijeli iz Švajcarske - 3:1. Domaćin je od 65. minuta igrao bez isključenog Lihtštajnera.

Hrvatska i Grčka su u Zagrebu igrali bez golova.

Agonija Portugalaca se nastavlja. Pošto im je u petak Kipar uzeo bod kao gost golom u posljednjim trenucima (4:4), poraženi su u Norveškoj.

Očekivane pobjede ostvarili su Austrija nad Kazahstanom i Škotska nad Lihtenštajnom, a do uspjeha su došli u finišu utakmica. Škoti su pobjedonosni gol dali u 97. minutu, a Makedonci su minut ranije stigli do izjednačenja protiv Jermenije.

Francuzi su zahvaljujući Karemu Benzemi i Floranu Maludi izvadili fleke poslije poraza na domaćem terenu od Bjelorusije. "Galski pijetlovi" su savladali BiH - 2:0.