EP (kval): Francuzi iz ofsajda slomili Rumune

Francuska i Hrvatska ostvarile su pobjede u posljednjim utakmicama trećeg kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

EP (kval): Francuzi iz ofsajda slomili Rumune Izvor: MONDO

Obje reprezentacije su izbile na čelo tabele u svojim grupama.

Francuzi su poslije mnogo muka slomili otpor Rumuna na Sent Deniju. Strijelci su bili rezervisti, Loik Remi u 83. i Joan Gurkuf u 93. minutu - 2:0 (0:0).

Inače, Remi je bio u ofsajdu prije nego što je postigao gol, ali pomoćni sudija to nije signalizirao.

Ekipa Lorana Blana je svo vrijeme imala inicajtivu, koja je u prvom poluvremenu bila jalova. Uprkos tome, Karim Benzema je pogodio stativu.

U drugom poluvremenu "galski pijetlovi" su dodali gas, redale su se situacije pred golom Rumuna iz kojih je domaćin mogao da povede, opet su pogodili okvir gola, a svo vrijeme blistao je golman Pantilimon. Dok u 83. minutu nije kapitluirao...

Prethodno, i izabranici Razvana Lučeskua su mogli do vođstva. Najbolju priliku imao je Sapunaru - pogodio je stativu.

Ovako, Francuzi su se revanširali Rumunima, koji su im u prošlom ciklusu kvalifikacija za Mundijal u Južnoj Africi, otkinuli bodove u Parizu - 1:1. Tada su učinili uslugu Srbiji, koja je na kraju bila prva u grupi.

Ujedno, odužili su se navijačima pošto su na startu kvalifikacija poraženi od Bjelorusije kao domaćini (kasnije pobijedili na gostovanju BiH).

Hrvatska je trijumfalno prošla kroz Izrael. Selektor Slaven Bilić postavio je ofanzivnu formaciju, sa Eduom u špicu i Kranjčarem, Modrićem i Olićem iza njega. To mu se isplatilo već u prvom poluvremenu kada je upravo Kranjčar sa dva pogotka donio veliku prednost gostima.

Prvo je bio siguran realizator najstrože kazne, a zatim je golom krunisao asistenciju Modrića, pošto se oslobio čuvara.

Mogli su "kockasti" još u uvodnim minutima do vođstva, ali je šut Rakitića zaustavila stativa.

Imali su i Izraelci šanse, a iskoristili su samo jednu, kada je već bilo kasno. Poraz je ublažio Šekter u 81. minutu.

Hrvatska je izbila na vrh tabele u Grupi F, poslije pobjeda u Letoniji i Izraelu i remijem sa Grčkom kod kuće.