LE: Dominacija Istoka... I Džerarda

Proljeće već došlo za Bate, moskovski CSKA, Zenit, kao i Štutgart i Porto. Tri gola kapitena Liverpula za preokret protiv Napolija.

LE: Dominacija Istoka... I Džerarda Izvor: MONDO

Grupa A

Mančester siti je zaustavljen u Poznanju. Leh je pobijedio 3:1, a vođstvo domaćinu donio je srpski internacionalac, Dimitrije Injac, bombom sa 20-ak metara. Emanuel Adebajor je izjednačio u drugom poluvremenu, ali je domaćin, za koga je igrao i Ivan Đurđević, sa dva pogotka u finišu stigao do diobe prvog mjesta upravo sa "građanima".

Juventus se opet obrukao. Sa Milošem Krasićem u sastavu (do 62. minuta) igrao je loše protiv Salcburga, praktično ni šansu nije stvorio, pa je remi bez golova i najpravedniji ishod. "Stara dama" će imati mnogo muka da se domogne jednog od prva dva mjesta u grupi.

Grupa B

Bajer iz Leverkuzena je u posljednjim trenucima došao do pobjede nad Arisom, a strijelac je bio Arturo Vidal. Tako se njemački predstavnik zadržao na vrhu grupe i došao nadomak plasmana dalje. Ima osam bodova, jedan više od madridskog Atletika koji je cio plijen odnio iz Trondhajma - 2:1.

Branilac trofeja je rano poveo protiv Rozenborga, koji je izjednačio početkom drugog poluvremena, ali je Tijago u 84. minutu donio radost gostima.

Grupa C

Uprkos porazu na gostovanju Gentu, čiji gol brani Bojan Jorgačević, Sporting je i dalje najozbiljniji kandidat za osvajanje prvog mjesta u grupi.

Belgijski tim je iskoristio prednost igrača više (isključen Abel u 77. minutu) poslije čega je stigao do tri boda - 3:1.

Uzbudljivo je bilo u Sofiji gdje je domaćin dva puta vodio, a Lil dva puta stizao do izjednačenja - 2:2. U stvari, domaćin je sam izjednačio, autogolom Ivanova.

Grupa D

Zagrebački Dinamo i PAOK su trijumfima nad Brižom i Viljarealom zaposjeli čelo.

Domaćin je Brižu pritiskao "modre", koji su ipak preko Samira iz kontranapada i Igora Bišćana poslije prekida u drugom poluvremenu stigli do zlata vrijednih bodova - 2:0.

PAOK (Vladimir Ivić zamijenjen u 40. minutu zbog povrede) ponovo je minimalnim rezultatom "upisao trojku". Kao i Dinamo u drugom kolu, u Solunu je pao i Viljareal.

Grupa E

Bate Borisov ne posustaje. U Bjelorusiji se "smrzao" i Šerif (3:1), pa je Bate već obezbijedio plasman u šesnaestinu finala, a poslije pobede u Kijevu nad AZ Alkamrom od 2:0 (oba gola dao Milevski) i Dinamo je blizu tog cilja.

Miloš Ninković je za ukrajinski tim u posljednjih pola sata.

Grupa F

I CSKA će dočekati proljeće u Evropi. Palermo je vodio u Moskvi od desetog minuta, ali je u 31. minutu crveni karton dobio Noćerino.

"Armejci" su to iskoristili i od 47. do 54. minuta dali tri gola za konačnih 3:1. Zoran Tošić je asistirao prvom strijelcu, Hondi, a onda je dva puta metu pogodio Necid.

Grupa G

I Zenit nastavlja takmičenje sljedeće godine. Ekipa za koju je Danko Lazović igrao na Poljudu od 72. minuta pobijedila je Hajduk sa 3:2.

Ali, lider ruskog prvenstva vodio je 3:0, a Splićani su golovima u 68. i 82. minutu došli nadomak senzacije. Ipak, Zenit to nije dozvolio, pa je sa 12 bodova miran do kraja borbi u grupi.

AEK i Anderleht su remizirali (1:1) i obe ekipe imaju po četiri boda, jedan više od Hajduka.

Grupa H

"Švabe" su sve svoje probleme "istresli" na Hetafeu. Kao gosti su bili ubjedljivi 3:0, a u posljednjih desetak minuta igrali su bez "pocrvenjelog" Marike, inače strijelca prvog gola. Zdravko Kuzmanović je bio među "najbolji 11" Štutgarta, koji je takođe siguran učesnik nokaut faze.

Odenze se "vratio u igru" pošto je savladao Jang bojs zahvaljujući dvostrukom strijelcu Andreasenu - 2:0.

Grupa I

PSV je rutinski odradio posao protiv Debrecina (3:0) i značajno se približio cilju, a Metalist je, sa Markom Devićem u napadu, odolio atacima Sampdorije u Đenovi (0:0) i zadržao odstojanje od dva boda.

Grupa J

Sevilja je preuzela lidersku poziciju laganom "četvorkom" protiv autsajdera Karpata, dok Borusija u Dortmundu nije uspjela da potvrdi odličnu formu, koju od početka diktira u Bundesligi. Pari Sen Žermen je kući odnio bod (0:0) i sa korakom zaostatka za Seviljom, a sa tri ispred "milionera" dočekuje finiš takmičenja u grupi.

Grupa K

Šta bi Liverpul bez Stivena Džerarda! Kapiten je na početku drugog poluvremena zamijenio Milana Jovanovića i sa tri pogotka od 75. do 89. minuta sam napravio preokret protiv Napolija na Enfildu - 3:1.

Menadžer "crvenih" Roj Hodžson na teren je poslao sastav sa dosta mladih igrača, vjerovatno želeći da glavne adute sačuva za nedeljni derbi u Premijer ligi sa Čelsijem, ali kada je vidio da je "vrag odnio šalu" u igru je uveo Džerarda. I to mu se isplatilo, doduše, uz dosta pokidanih živaca, jer je kapiten počeo da "lomi" Napolitance tek 15 minuta prije kraja.

Poraz italijanskog predstavnika iskoristila je Steaua i pobjedom nad Utrehtom (3:1) u Bukureštu popela se na drugo mjesto.

Grupa L

Porto je zaustavljen i to na domaćem terenu, ali ga to ne boli. Igrao je neriješeno sa Bešiktašem (1:1) što mu je bilo dovoljno da "ovjeri" prolazak u šesnaestinu finala.

Bilo je vatre na stadionu Dragao. Porto je poveo u 36. minutu golom Falkaa iz penala, a gosti iz Istanbula su izjednačili u 62. minutu preko Kavečija, samo tri minuta poslije isključenja domaćeg igrača Rodrigeza.

Međutim, već u 66. minutu su snage izjednačene, jer je sudija u svlačionicu poslao Toramana. Ipak, rezultat se nije mijenjao.

CSKA iz Sofije je napravio iznenađenje u Beču savladavši Rapid sa 2:1.