SL: Zvezda pala u produžetku

FMP u tri dana pobedio je oba "večita rivala".

SL: Zvezda pala u produžetku Izvor: MONDO

Posle trijumfa nad Partizanom u Železniku, "panteri" su u sredu uveče srušili i Crvenu zvezdu posle produžetka u "Pioniru" 112:108.

U regularnom toku derbija 9. kola rezultat je bio 95:95 (32:26, 23:23, 13:20, 27:26).

Nakon ove pobede, druge protiv Zvezde u Superligi, jasno je da je mladi tim Slobodana Klipe, uz Partizan, najozbiljniji kandidat za prvo mesto pred plej-of, odnosno izvesno je da crveno-beli neće imati prednost domaćeg terena u doigravanju.

Partizan je iste večeri savladao u Vršcu Lajonse 74:59 (15:19, 25:19, 20:16, 14:5). Crno-beli i FMP ostaju jedini timovi sa po jednim porazom i očekuje ih zaostali meč prvog kruga, koji bi mogao da odluči ko će sa prve startne pozicije u doigravanje.

Kako je krenulo Zvezdi u malom gradskom derbiju činilo se da će doživeti katastrofu. Šuplja odbrana crveno-belih namerila se na raspucane "pantere", koji su za osam minuta "isporučili" 29 poena i stekli velikih 15 poena viška (29:14). Ipak, poslednja dva minuta prve četvrtine, u kojima su dominirali Omar Kuk i Tadija Dragićević, privukli su Zvezdu na podnošljivih minus šest - 26:32.

Zona na početku druge deonice, odnosno trio Marković - Subotić - Lekić, čijim ulaskom je odbrana ekipe sa Malog Kalemegdana dobila preko potrebnu čvrstinu, omogućili su domaćinu nastavak serije koju je na 20:6 zaokružio Marković u 14. minutu (35:34)

Do kraja prvog poluvremena FMP je, medjutim, uspeo da održi prednost, koja je u tim trenicima iznosila najviše sedam poena (43:36), zahvaljujući pre svega dalekometnoj paljbi i ukupno devet pogodjenih trojki iz 14 pokušaja.

Zvezda je u nastavku, po sličnom receptu kao sa početka druge četvrtine, stigla do preokreta.
Miroslav Raičević trojkom, a zatim Elmedin Kikanović sa linije penala doneli su u 26. minutu crveno-belima prvo vodjstvo na utakmici (65:63), da bi u 34. minutu poenima Kuka tim sa Malog Kalemegdana otišao na plus šest - 81:75.

Labović je prvom trojkom "pantera" u drugom poluvremenu približio svoj tim na minus tri (81:78), ali je Zvezda ponovo pobegla šest koraka (89:83), pre nego što su Protić sa dve "bombe" van linije 6,25 metara i Erceg košem vratili prednost na stranu FMP-a 91:89.

Sa linije slobodnih bacanja "panteri" su otišli na 94:91, a kada je Kuk 12 sekundi pre kraja promašio oba penala činilo se da Zvezda više nema šansu. Medjutim, na drugoj strani samo jednom je bio precizan Erceg, tako da je crveno-belima ostala nada u čudo.

Čudo se i dogodilo. Kuk je ubacio prvi penal, a zatim namerno promašio drugi. Lopta se odbila u ruke Amerikancu, koji je pobegao na sedam metara, pogodio trojku i doneo Zvezdi produžetak.

Prve dve akcije u produžetku Zvezda je završila trojkama Kuka i Bakića, a onda do svog poslednjeg napada na utakmici, u kojem je Kuk ponovo bio uspešan van linije 6,25, nije postigla koš iz igre. Na drugoj strani dobre role Krstovića i Ercega i "teška artiljerija" Protića obezbedile su "panterima" veliku pobedu.

Sve šanse za preokret Zvezde je ispustila 16 sekundi pre kraja, kada je pri rezultatu 108:104, Dragićeviću ispala lopta u aut.

Po šest igrača oba tima na kraju su imala dvocifren košgeterski učinak. "Pantere" su predvodili Labović sa 27 i Protić sa 21 poenom, dok su kod crveno-belih najefikasniji bili Kuk sa 27 i Kikanović sa 19.

Partizan nije blistao u Vršcu, tek na mahove igrao je na nivou na koji je navikao svoje navijače ove sezone, ali i to je bilo dovoljno za ubedljivu pobedu, koja je iskovana granitnom odbranom u poslednjoj četvrtini u kojoj su Lajonsi zabeležili samo pet poena.

Četvorica igrača Partizana ubacila su deset i više poena, a najefikasniji je bio Mileko Tepić sa 14. Nikola Peković je zabeležio 13 poena, Milton Palasio jedan manje, dok je Čedomir Vitkovac ubacio 10. Na drugoj strani Vladislav Dragojlović i Radovan Marković upisali su po 12 koševa.

REZULTATI 9. KOLA:

Crvena zvezda - FMP 108:112 (produžetak)
(Kuk 27, Kikanović 19 - Labović 27, Protić 21)

Lajons - Partizan 59:74

(Dragojlović 12, Marković 12 - Tepić 14, Peković 13)

Vizura - Hemofarm 54:93

(Lučić 12 - Joksimović 15, Maršal 15)

Vojvodina - Borac 93:72
Bojović 22, Ivanović 20 - Ilić 27)

TABELA
: FMP (-1) 7-1, Partizan (-2) 6-1, Zvezda 6-3, Hemofarm 6-3, Vojvodina 5-4, Lajons (-1) 2-6, Borac 1-8, Vizura 1-8.