Srbija - Izrael 89:80 (kraj)

Košarkaši Srbije "slomili" Izrael u posljednjoj četvrtini 89:80 (41:35) u trećem meču na Evropskom prvenstvu u Litvaniji.

Srbija - Izrael 89:80 (kraj) Izvor: MONDO

PRVA ČETVRTINA - 22:25

Izraelci su vodili, Srbi ih stizali... Igralo se u brzom ritmu, bez jakih odbrana.

Izrael je poveo 5:0, zatim i 7:1, a tada je Savanović pogodio trojku - 4:7. "Orlovi" su do prvog izjednačenja stigli na 11:11.

Međutim, proradila je dalekometna paljba Izraelaca. Blu i Halperin su preciznim hicima za tri poena "digli" na 17:11. Nedugo zatim na isti način uzvratio je Kešelj, a kada je Savanović dodao "dvojku" bilo je 18:19.

Nisim i Kadir ponovo su vratili Izrael na "plus pet" (20:25), ali je Bjelica sveo na 22:25 na kraju prve dionice.

DRUGA ČETVRTINA - 13:16

Rašić je ubacio treću trojku iz četiri pokušaja srpskih košarkaša. Pošto je Mačvan postigao četiri "vezana" poena, Srbija je prvi put povela - 29:27, poslije tri minuta igre u drugoj četvrtini.

Mačvan je seriju nastavio (31:29), ali su onda Izraelci ušli u seriju - 12:0 (još dvije trojke Blua) za 41:31.

Na odmor se ipak otišlo rezultatom 35:41.

"Orlovi" su pokvarili procenat šuta za tri poena (3/10)

Savanović (9p) i Krstić (6p) su dobro počeli, pa stali. Mačvan je, kao i protiv Italijana, najjače povukao u drugoj četvrtini - dao je sedam poena.

Selektor Srbije Dušan Ivković najviše je zamjerio igračima na slaboj odbrani i samo šest napravljenih prekršaja!

Na drugoj strani, Blu je ubacio 11 poena, Halperin 10... Blu nije promašio nijednu trojku, a pokušao je tri puta, koliko i Halperin, koji je imao jedan promašaj.

Izraelci su iz kontranapada dali deset poena, a Srbi nijedan!

TREĆA ČETVRTINA - 23:23

Nastavljeno je u istom ritmu. Napadi su korišćeni na obje strane...

A onda je Pnini "na kvarno" udario Krstića, žestoko je reagovao selektor Ivković, ušao na teren i iskritikovao Pninija, pa su sudije dosudile tehničku grešku poslije koje su Izraelci ubacili pet poena (trojka Nisima) - 53:41.

Serijom 6:0 "orlovi" su se opet vratili u igru - 47:53.

U tom periodu je Savanović dominirao u napadu Srbije. Svojim 21. poenom smanjio je na 55:58.

Ipak, kad god bi se "orlovi" približili, Izraelci bi "spojili" četiri-pet poena i ponovo pobjegli.

Na 40 sekundi prije kraja dionice Kešelj je pogodio trojku. Bila je to četvrta trojka Srbije poslije 11 promašaja. Međutim, Izraelci su posljednju četvrtinu dočekali sa vođstvom - 64:58.

ČETVRTA ČETVRTINA - 31:16

Šut nikako nije služio igrače Dušana Ivkovića... Skok u napadu Perovića, koš uz dodatno (iskorišćeno) bacanje svelo je "minus" na 61:64. U sljedećem napadu promašena su još četiri šuta!

Konačno, na sedam minuta prije kraja Marković se upisao u strijelce, trojkom za 64:64. Onda je Blu uzvratio, a seriju je zaključio Kešelj - 67:67.

Teodosić je pogodio jedno bacanje za vođstvo 70:69 poslije mnogo vremena. Na isti način je Marković povisio na 72:69.

Od 72:71 dva napada su odbranili srpski košarkaši, Krstić je pogodio dva penala, a Kešelj trojku, svoju četvrtu - 77:71. Ostalo je da se igra tri minuta.

Međutim, iz takođe dva napada Izraelci su postigli pet poena - 76:77.

Krstić je horogom donio 79:76, Pnini promašio iz daljine, pa je kapiten Srbije bio siguran penaldžija (81:76), a Elijahu ostao tri sekunde u reketu... Kada je Savanović pogodio trojku na minut prije kraja za 84:76 bilo je jasno da će "orlovi" pobijediti.

Naročito kada je Kešelj "upisao" petu trojku...

Na kraju, Srbija - Izrael 89:80.

Savanović je sa 24 poena (6sk) bio najefikasniji, Krstić je dodao 18 (7sk), Kešelj 15 (7sk)...

Kod Izraelaca, Halperin je dao 18, Blu i Nisim po 16, Elijahu 14...

Uskoro opširnije...

Izabranici Dušana Ivkovića dobili su i prethodna dva meča, protiv Italije i Letonije, a ovaj treći trijumf u grupi B protiv Izraela znači važan korak ka drugoj rundi takmičenja, ali i dodatno samopouzdanje pred preostala dva jaka meča - sa Francuzima i Nijemcima.