Cedevita Olimpija i Dubai igraće majstoricu, pošto je tim iz Ljubljane pobijedio u drugoj utakmici plej-ofa ABA lige.
Cedevita Olimpija je opravdala prednost domaćeg terena, pošto je u Ljubljani slavila nad Dubaijem 94:89. Baš kao i u prvom meču, vidjeli smo pravu neizvjesnost na terenu. Ritam meča bio je pun uspona i padova, ekipe su se smjenjivale i u vođstvu i u dominaciji na parketu. Bivši igrači Partizana su bili lideri u oba tima - Aleksej Nikolić je vodio Cedevitu i u trećoj dionici vratio prednost svom timu, koju je tada oduzeo Danilo Anđušić sjajnim pogocima izvan linije 6,75.
Dubai je u samoj završnici imao priliku da preokrene susret u svoju korist, Ajzea Tejlor je pogodio trojku 44 sekunde prije kraja meča, pa je na semaforu stajao rezultata 92:89. Pokušao je isti igrač Dubaija da donese i izjednačenje u narednom napadu, ali poslije promašaja niko od njegovih saigrača nije uspio da nadmudri rivale i dođe do poena. Tačka na meč stavljena je pet sekundi prije kraja susreta kad je Aleksej Nikolić završio na liniji penala i oba puta bio precizan.
AFTER 3/4:@KKCedOL-@dubaibasket72:66.
— AdmiralBet ABA League (@ABA_League)May 16, 2025
PHOTO GALLERY:https://t.co/iWcrQem4yW#ABAPlayoffspic.twitter.com/BG85WR78u9
Domaćin je od starta nametnuo ritam i vrlo brzo poveo 10:2. Igralo se u ritmu Cedevite sve do sedmog minuta (20:8) kad je Danilo Anđušić razbudio svoj tim. Vezao je 10 poena, dodao je i Avudu Abas jedan, pa se Dubai našao na svega tri poena zaostataka (22:19). Gosti su uspjeli da pronađu ritam u nastavku, uglavnom je Anđušić bio taj koji je vodio ekipu, ali je imao i pomoć Duverioglua. Njih dvojica su kombinovano ubacili 10 poena i doveli svoj tim u vođstvo (38:28).
Na drugoj strani se Cedevita pokušala trojkama da se vrati u meč, Sjtuar i Blažić su pogađali izvan linije 6,75, što je bilo dovoljno za domaćin zaostaje pola koša (44:43), tako se igralo sve do poluvremena - neizvjesno i napeto, ali je Dubai uspio da obezbijedi tri poena prednosti prije velikog odmora.
Ahmet Duverioglu!@KKCedOL|@dubaibasket#ABALiga|#NLBSlamDunkpic.twitter.com/cUit2bxnJC
— AdmiralBet ABA League (@ABA_League)May 16, 2025
Kao i u prvom poluvremenu igra se mijenjala u odnosu na ritam timova, momentum je čas bio na strani domaćina, čas na strani gostiju. Činilo se da je Dubai nastavio da dominira kao u drugoj dionici, ali je Aleksej Nikolić pokazao da Cedevita neće biti lak rival - vezao je 10 poena i do 28. minuta vođstvo vratio na stranu domaćina (67:61). Uspjela je Cedevita da obezbijedi prednost do kraja treće dionice i u odlučujućih deset minuta uđe sa šest poena viška (72:66).
U posljednjih 10 minuta timovi su se i dalje nadmudrivali, Anđušić je cijepao mrežicu rivala, ali je tim Zvezdana Mitrovića preko razigranog Lemara uspješno održavao prednost. Aleksej Nikolić je bio predan u odbrani, ali je imao i sjajno izdanje u neizvjesnoj završnici pošto je pogodio za dva 51 sekund prije kraja meča, pa je Cedevita imala prednost 92:86. Pokušao je Dubai da dođe do preokreta, ali je Nikolić sa linije penala potvrdio pobjedu i izborio majstoricu.
BANG! DJ Stewart with a HAMMER!@KKCedOL|@dubaibasket#ABAPlayoffs|#NLBSlamDunkpic.twitter.com/H4mcOUsP7G
— AdmiralBet ABA League (@ABA_League)May 16, 2025
Najefikasniji na meču je bio Aleksej Nikolić koji je postigao 30 poeja, a slijedio ga je Devon Robinson sa 16 i 10 skokova. Na drugoj strani, predsnjačio je Danilo Anđušić sa 23 poena.