ABA: Evroliga u Laktašima?

Ako ovako nastavi, Igokea će dogodine igrati Evroligu. Jedanaestu pobjedu u 13 kola lider je zabilježio protiv Cibone...

ABA: Evroliga u Laktašima?  Izvor: MONDO

Svako čudo tri dana. Kažu.

Ali, ovo aleksandrovačko traje li traje. I ako se ovako nastavi, nemojte se iznenaditi ako se dogodine Evroliga bude igrala u Laktašima.

Košarkaši Igokee u derbiju 13. kola ABA lige savladali Cibonu rezultatom 94:88 i osigurali prvo mjesto na tabeli poslije prvog dijela ABA lige.

Lider na tabeli ABA lige u Laktašima je bio bolji od bivšeg šampiona Evrope i poslije uzbudljivih 40 minuta igre slavio rezultatom 94:88 (27:23, 22:22, 23:26, 22:17). Skor tima iz Aleksandrovca je nevjerovatnih 11-2.

Igokea je petu uzastopnu pobjedu obezbijedila tek u finišu utakmice, kada je Branko Jorović pogodio trojku za 92:84, iako su Aleksandrovčani imali nekoliko prilika da slome protivnika i potpuno se odlijepe.

Za Cibonu debitovao Amerikanac Smuš Parker, bivši košarkaš Los Anđeles Lejkersa kojeg je Kobi Brajant nazvao najgorim igračem s kojim je igrao, i završio meč sa 14 poena za 21 minut proveden na parketu.

Najveći hrvatski košarkaški talent Dario Šarić pružio je blijedu partiju ove večeri i odigrao samo 15 minuta, upisavši samo četiri poena, ali i isto toliko izgubljenih lopti, uz tri skoka i tri asistencije.

Ekipa Dragana Bajića dobila je prvi period igre, ali tek u samom finišu. Cibona je povela sa 19:10. A domaći tim je međutim uspio je da serijom 8:0 smanji na samo „minus jedan“.

Prvo vođstvo Igokei je obezbijedio Štemberger na minut i 19 sekundi prije kraja prve dionice i to sa četiri poena u istom napadu. Štemberger je pogodio trojku pod faulom, a onda ubacio dodatno slobodno bacanje za 24:22. Do kraja prve četvrtine Igokea je uspjela da održi prednost – 26:23.

Na samom kraju prvog poluvremena Igokea je imala plus 10 – 49:39, a onda su gosti iz Zagreba u posljednjih 11 postigla šest poena i vratila se u igru.

Tome je kumovala tehnička greška Nebojši Joksimoviću koji je preburno reagovao poslije jednog faula i tako omogućio „vukovima“ da sa linije slobodnih bacanja a zatim i iz igre smanje prednost na kraju druge četvrtine na 49:45.

Poenima Hamiltona Cibona je sredinom treće četvrtine uspjela da dođe u vođstvo 58:57, ali je uslijdil serija od 6:0 Igokee.

Veliki problem za Igokeu na ovom meču bila su slobodna bacanja, pogodili su 24 od ukupno 39, ali zato su imali raspoloženog Štembergera van linije za tri poena.

Štemberger je „sipao“ trojke svaki put kada su gosti iz Zagreba prišli na 3-4 poena razlike i na kraju završio meč sa 21 poenom, uz impresivan učinak za tri poena - pet pogodaka iz šest pokušaja.

Iako je Igokea četiri minute prike kraja imala i plus 12 – 88:76 i napad, nije uspjela da zada konačan udarac protivnik, već je to učinila tek u posljednjem minutu kada je Jorović pogodio trojku za 92:84 i definitivno riješio pitanje pobjednika.

Konačnih 94:88 postavio je Stoberi koji ej bio najefikasniji igrač poražene ekipe sa 20 postignutih poena, Parker je dodao 14, a Žižić 13 poena.

Najzaslužniji za pobjedu Igokee su Štemberger sa 21 poenom i Jorović sa 15 poena, a dvocifreni učinak imali su i Komatina sa 12 i Hemonds sa 11 poena.

Trener Igokee Dragan Bajić ocijenio je poslije meča da je ovo najteža utakmica za njegov tim u dosadašnjem dijelu szone i čestitao svojim igračima na pobjedi.

„Čestitam kolegi na klupi Cibone, mislim da Cibona igra 30 posto iznad kvaliteta koji je imala na početku sezone. Bila je ovo jako teška utakmica, Cibona je bila vrlo raspoložena, pogotovo šuterski. Na momente smo igrali onu našu odbranu koju igramo tokom čitave sezone, u tim trenucima smo i prelomili utakmicu i zasluženo pobijedili“, rekao je Bajić.

On je dodao da Igokea nije imala tako napadački dobrog protivnika kao što je Cibona i da i dalje vjeruje da Cibona ima roster za prve četiri ekipe u ligi.

Trener Cibone Danijel Luc poslije utakmcie čestitao je Igokei na pobjedi i tituli jesenjeg prvaka ABA lige, a razlog poraza vidi u lošoj odbrani svoje ekipe.

„Bili smo svjesni protiv koga igramo, naš način treniranja je bio usklađen prema tome, Igokea igra sjajno i nije čudo da je lider. Naš problem danas je očigledno bio defanzivni, primili smo 94 poena i to je nešto što ne može ekipu dovesti u šansu da pobjeđuješ na gostovanjima, pogotovo protiv ovako kvalitegnog protivnika. Naš raspored u nastavku sezone je nemilosrdan, mi smo sada u zoni ispadanja i moraćemo jako mnogo toga popraviti da bi izašli iz te zone“, rekao je Luc.

Cibona će u narednom kolu gostovati kod MZT-a u Skoplju koji je slavio u njhivom prethodnom duelu u Zagrebu, dok će Igokea dočekati ekipu Širokog.

REZULTATI 13. KOLA:

Split - Zadar 75:78 (17:16, 14:26, 24:18, 20:18)
/Vukušić 22, 1/8 za tri, 4 sk, 4 ukr - Vrbanc 18, 4 sk, 3 izg/

Crvena zvezda Diva - Radnički 87:73 (21:27, 21:19, 24:13, 21:14)
/Rakočević 20, 6 as - Vajt 18, 8 sk, 3 izg/

MZT Skoplje - Krka 92:88 (20:20, 21:19, 28:26)
Igokea - Cibona 94:88 (27:23, 22:22, 23:26, 22:17).

U nedjelju:

Solnok - Partizan 17.00

U ponedeljak:

Cedevita - Široki 18.30
Olimpija - Budućnost 20.30

TABELA: Igokea 11-2, Partizan mt:s 9-3, Crvena zvezda Diva 8-5, Budućnost 7-5, Cedevita 7-5, Radnički 7-6, MZT Skoplje 7-6, Olimpija 6-6, Cibona 5-8, Krka 5-8, Split 5-8, Zadar 5-8, Široki 4-8, Solnok 2-10.

(MONDO, foto: MN Press)