NBA: Brajant plejmejker

Treću utakmicu zaredom u ulozi Stiva Neša, sa svega 14 poena, ali 11 asistencija, Kobi Brajant predvodio je Lejkerse do treće uzastopne pobjede.

NBA: Brajant plejmejker  Izvor: MONDO

Na putu ka jednom od najgorih učinaka od osnivanja kluba nešto je moralo da se promijeni.

Kobi Brajant pošao je od sebe.

Kada je shvatio da njegovi Los Anđeles Lejkersi žure u mizeriju, jedan od najboljih strelaca u istoriji NBA lige prihvatio je da promijeni ulogu i manje šutira, a više asistira. Prethodne noći u novoj ulozi odigrao je već treći meč i Lejkersi su zabilježili treću pobjedu.

Uz 14 poena i 11 asistencija Brajanta, u "Stejpls Centru" pali su Nju Orleans Hornetsi - 111:106.

Brajant je tako tek peti put u karijeri zabilježio deset i više asistencija na tri uzastopne utakmice, a prvi put u posljednje četiri godine. Sa 39 asistencija na prethodna tri meča pokazao je da za njega ne postoje tajne pod obručima. Tim prije što je imao i osam skokova, pa mu je malo nedostajalo za "tripl-dabl" učinak treći put zaredom.

I to sve radi u trenutku kada tim Marka D'Antonija ima u svojim redovima, doduše starog, ali svakako jednog od najboljih plejmejkera lige u istoriji, Stiva Neša.

Brajant je zaslužan za većinu od 24 poena koliko je ubacio centar Dvajt Hauard, dok je protivnika donekle iznenadio i Erl Klark sa 20 poena i 12 skokova, na šta ni D'Antoni nije navikao ove sezone.

Lejkersi su pobijedili uprkos tome što su se prilično opustili u finišu meča i dozvolili Hornetsima da zaostatkak od 18 poena, koji je važio pet i po minuta prije kraja, svedu na svega 102:101 na manje od 120 sekundi prije posljednje sirene.

Ipak, tada su Klark i Neš pogodili važne šuteve i odbranili devetu uzastopnu pobjedu Lejkersa nad Hornetsima, koji se u "Stejpls Centru" nisu radovali od 2009. godine.

Erik Gordon ubacio je 18 od 25 poena u prvom poluvremenu, a potom se probudio kasno u utakmici tokom serije 16:2 kojom su "stršljenovi" stigli na poena zaostatka i za koju je najzahvalniji Rajan Anderson, koji je 11 od 16 poena ubacio u četvrtoj četvrtini. Možda bi se Hornetsi i radovali da na 102:101 Klark nije položio pod košem, a Neš "ubo" trojku za 107:101, 1:21 pre kraja.

Lejkersi u jurnjavi za osmom pozicijom na Zapadu, a trenutno su deseti, sebi nisu smjeli da dozvole grešku prethodne noći, tim prije što ih poslije utakmice sa Nju Orleansom očekuje najduža turneja ove sezone. Oni će u narednom periodu čak sedam utakmica odigrati u gostima, zbog dodjele "Gremi" nagrada u "Stejplsu".

Hornetsi s druge strane imaju osam pobjeda u posljednjih 12 susreta i ako ovako nastave brzo bi mogli da prepuste ulogu "fenjeraša" Finiksu ili Sakramentu, kada je Zapad u pitanju.

Poslije pauze od 37 utakmica, prvi put od 11. novembra, Stiv Blejk zaigrao je za Lejkerse. Poslije preležane operacije stomačnih mišića, trener D'Antoni uveo ga je u igru sa 13 minuta na terenu i u narednom periodu koristiće ga kao podršku Nešu.

Takođe na obali Atlantika, ali severnije, Portland Trejlblejzersi pobedili su Dalas Meverikse košem Lamarkusa Oldridža uz zvuk sirene! Oldridžev šut iz okreta dok je vrijeme isticalo svakako je potez večeri, a i vrijedi 106:104 i "poen" u Portlandovoj namjeri da se dokopa plej-ofa.

"Znao sam! Znao sam da će ga pogoditi", rekao je Oldridžov saigrač Nikolas Batum.

Oldriž je sjajno veče završio sa 29 poena i 13 skokova i jedan je od najzaslužnijih za kasni preokret Blejzersa protiv Mevsa koji su vodili 101:94, svega 2:18 prije kraja. Jedan od bitnijih poena na utakmici pogodio je i naš Saša Pavlović, koji je pri rezultatu 88:88 pogodio ulaz uz faul za prvo vođstvo Portlanda od 24:22 u prvoj četvrtini.

Pavlović je utakmicu završio sa četiri poena, a ono što Dalas nije očekivao je 26 poena i 15 skokova isporučenih od Džej-Džej Hiksona, što mu je učinak sezone.

/Hauard 24, Klark 20, 12 sk, Brajant 14, 11 as - Gordon 25/

ISTOK: Majami 28-13, Njujork 27-15, Čikago 27-17, Bruklin 27-18, Indijana 26-19, Atlanta 25-19, Milvoki 24-19, Boston 21-23, Filadelfija 18-26, Detroit 17-28, Toronto 16-29, Orlando 14-30, Klivlend 13-33, Vašington 11-32, Šarlot 11-33.

ZAPAD: San Antonio 36-11, Oklahoma Siti 24-11, LA Klipers 33-13, Memfis 29-15, Golden Stejt 28-17, Denver 28-18, Juta 24-21, Hjuston 25-22, Portland 23-22, LA Lejkers 20-25, Dalas 19-26, Minesota 17-24, Sakramento 17-29, Finiks 15-30, Nju Orleans 15-30.

(MONDO, foto: Beta/AP)