TOP16: Efes u seriji, sjajni Himki

Turska ekipa zabilježila petu uzastopnu pobjedu u Evroligi. Himki "brejknuo" Kahu Laboral. PAO jedva slomio Bamberg.

TOP16: Efes u seriji, sjajni Himki  Izvor: MONDO

Duška Savanovića ćemo gledati i u četvrtfinalu Evrolige. Njegov Efes je nastavio sjajan niz u TOP16 fazi, zabilježivši petu uzastopnu pobjedu.

Efes je savladao Unikahu u Malagi 78:73 poslije neizvjesnosti u posljednjoj četvrtini, koju je na stranu turske ekipe prelomio sjani Amerikanac Džordan Farmar.

Na četiri minuta prije kraja bilo je 66:66, da bi Farmar postigao osam poena (dva bacanja i dvije trojke) i odveo je Efes na nedostižnih 74:69.

Farmar je sa 15 poena bio najefikasniji u ekipi Efesa, Kerem Gonlum je ostvario dabl-dabl: 13 poena i 10 skokova. Savanović je ubacio osam poena i imao je sedam skokova.

Kod Unikahe Luka Žorić 20 poena, Erl Kalovej i Markus Vilijams po 15, dok se Kosta Perović za nešto više od četiri minuta na parketu nije upisao u strijelce.

Panatinaikos je kroz dramu došao do pobjede nad Bambergom u svojoj "Oaka" dvorani - 76:73. Mučila je njemačka ekipa "zelene", koji su prije svega željom i borbom, a ne igrom, ostvarili četvrti trijumf u TOP16 fazi.

Rasterećeni Bamberg je bio nadomak trijumfa. Na tri minuta prije kraja ekipe su bile u egalu, da bi PAO napravio seriju 5-0 (za 69:63). Na minut prije kraja PAO je imao 71:67, ali je trojkom Gipsona Bamberg prišao na 73:74, četiri sekunde prije kraja. Srećom po domaće Jonas Macijulis bio je precizan sa penala.

Majkl Bramos je postigao 16 poena za PAO, odličan je bio Stefon Lazme sa 15 poena i čak devet skokova, Markus Benks je dao 13.

U ekipi Bamberga dabl-dabl Šeroda Forda - 15 poena i 14 skokova. Boštjan Nahbar je ubacio 16 poena.

U Grupi F, Himki je slavio u gostima protiv Kahe Laboral, i sada te dvije ekipe imaju učinak: po četiri pobjede i po dva poraza.

Trojkama Sergeja Monije i Kelvina Riversa, Himki je početkom posljednje četvrtine otišao na +12 (70:58). Kada je Fabijen Kozer na minut i po prije kraja postigao trojku bio je to tračak nade za domaće da bi, ipak nekako mogli da izbjegnu poraz (rezultat u tom trenutku 69:74), ali su Monija i Zoran Planinić odagnali bilo kakvu dilemu oko pobjednika.

Pol Dejvis je sa 20 poena bio prvi strijelac Himkija, ali i cijele utakmice, Kelvin Rivers je ubacio 16, Zoran Planinić 13, Monija 10... Kozer je sa 15 poena bio najefikasniji u Kahi, odmah do njega bio je Maćej Lampe sa 13, dok je Nemanja Bjelica ubacio 13 poena.

REZULTATI 6. KOLA:

GRUPA E

Žalgiris - Alba 92:56 (26:21, 18:16, 26:9, 22:10)
Real Madrid - CSKA Moskva 86:78, 66:66 (14:15, 14:12, 10:17, 23:22)

U petak:

Unikaha - Efes 73:78 (16:22, 12:16, 26:17, 19:23)

Panatinaikos - Bamberg 76:73 (19:19, 17:14, 15:16, 25:24)

TABELA: Real 6-0, Efes 5-1, CSKA 4-2, Panatinaikos 4-2, Unikaha 2-3, Žalgiris 2-4, Alba 1-5, Bamberg 0-6.

GRUPA F

Bešiktaš - Makabi 55:77 (12:21, 10:22, 13:14, 20:20)
Olimpijakos - Fenerbahče 82:71 (23:24, 20:13, 25:15, 14:22)
Barselona - Montepaski Sijena 85:66 (20:13, 28:16, 20:18, 17:19)

U petak:

Kaha Laboral - Himki 71:83 (18:19, 27:24, 11:19, 15:21)

TABELA: Barselona 5-1, Montepaski 5-1, Kaha Laboral 4-2, Himki 4-2, Olimpijakos 3-3, Makabi 2-4, Fenerbahče 1-5, Bešiktaš 0-6.

(MONDO - foto: MN Press)