EL: Teodosić "ubio" PAO, Makabi u problemu

Miloš Teodosić postigao je 20 poena u ubjedljivoj pobjedi CSKA iz Moskve nad Panatinaikosom - 86:69.

EL: Teodosić "ubio" PAO, Makabi u problemu Izvor: MONDO

U duelu dva tima koja su od 2000. do danas osvojila sedam od 12 titula prvaka Evrope, bolja je bila ruska "armija".

CSKA Moskva – Panatinaikos 86:69 (25:15, 10:16, 31:19, 20:19) u utakmici 7. kola Top 16 faze, u okviru Grupe E.

Video pogledajte OVDJE.

Tim Etorea Mesine na kraju prvog kruga ima skor 5-2, dok su atinski "zeleni" pali na 4-3. Inače, i CSKA i PAO imaju po šest titula prvaka Evrope, s tim da su Grci pet osvojili u eri Željka Obradovića od 2000. do 2012.

Srpski plejmejker Miloš Teodosić dominirao je protiv tima sa kojim je imao veliki rivalitet dok je igrao za Olimpijakos. Atinjanima je ubacio 20 poena, uz sedam asistencija i četiri skoka, a dvocifren je bio i Vladimir Micov sa deset poena, četiri asistencije i dva skoka.

Nenad Krstić ubacio je osam, a Zoran Erceg pet poena. Saša Kaun odigrao je dobar meč i sakupio 13 poena, dok je Soni Vims šuterski bio prvi do Teodosića - 19 poena.

Na drugoj strani, u utakmici koju su izgubili padom na 16 poena zaostatka u trećoj četvrtini, košarkaši Panatinaikosa imali su trojicu raspoloženih igrača od kojih su dvojica natupala za Partizan do prije nekoliko sezona: Jonas Mačijulis 15, Stefon Lazme 12 uz osam skokova i Džejms Gist 12 uz deset skokova.

Serijom 12:3 u prvoj četvrtini, CSKA je stigao do dvocifrene prednosti (25:15), uz osam koševa Teodosića (dvije trojke). Zeleni su se digli u drugoj četvrtini i do poluvremena stigli na "minus 2", ali je Teodosić uz zvuk sirene košem "coast to coast" postavio 35:31 pred odlazak u svlačionice.

A, po povratku - nova serija domaćih, od koje Panati nije bilo spasa. Vims, Teodosić, Micov i Kaun inspirisali su seriju "armejaca" od 12:2, a kada je Vims "stavio" još jednu trojku bilo je 58:43 i svima od oko 4.500 prisutnih u dvorani bilo je jasno da će CSKA krenuti ka vrhu u grupi.

Sa dvije uzastopne trojke Teodosića i Ercega, ruski šampion stigao je do 66:50 pred četvrtu četvrtinu u kojoj su oba tima otaljala posao, naročito poslije zakucavanja Kauna za 79:53.

Pao je i Real Madrid, prvi put u TOP16 fazi Evrolige! U derbiju grupe A, Efes je na svom parketu dobio Real 74:72 u uzbudljivoj završnici. Duško Savanović je sa tri od četiri pogođena penala u samom finišu bio ključni igrač istanbulske ekipe, uz Džordana Farmara koji je odigrao odličnu odbranu. Real je imao posljednji napad za pobjedu, ali je Džejsi Kerol promašio trojku.

Da li će petostruki šampion Evrope i vicešampion od prije dvije godine ove sezone ostati bez prilike da se bori za završni turnir Evrolige u Londonu? Kako sada stvari stoje, teško da će "Ponos Izraela" uspjeti da izbori četvrtfinale. Nije još sve izgubljeno, ali kako igra ekipa Dejvida Blata - teško.

Makabi je u četvrtak uveče poražen u svojoj "Nokia areni" od Barselone 77:82 i sada izraelski tim ima skor od samo dvije pobjede i čak pet poraza!

Barselona je kontrolisala igru od druge četvrtine, a ključnu seriju napravila je početkom treće 9-0 za vođstvo 50:39 (Huan Karlos Navaro vezao dvije trojke u tim trenucima). Do kraja trećeg perioda, Barsa je došla i do +14, nakon sjajne "pik en rol" akcije Jasikevičijusa i zakucavanja odličnog Ante Tomića.

Makabi nije iskoristio prazan hod Barselone u prva četiri minuta posljednje četvrtine. Katalonska ekipa za to vrijeme nije postigla koš, ali Makabi to nije znao da kazni. Crne minute gostiju prekinuo je Marselinjo Uertas trojkom i to je nagovijestilo trijumf... Barsa je ušla u nepotrebnu dramu u finišu utakmice. Vodila je +14 na dva i po minuta prije kraja, ali je serija gluposti i to najiskusnijih dala nadu Makabiju. Međutim, domaćin ipak nije napravio čudo.

Zanimljivo, igrači Barselone su samo tri puta išli na liniju slobodnih bacanja na ovom meču (sva tri puta Tomić)!

Nade Unikahe da će nastaviti takmičenje u Evroligi još žive. Zahvaljujući Markusu Vilijamsu koji je pri rezultatu 65:64 za Albu pogodio trojku i donio pobjedu svom timu nad ekipom koju sa klupe vodi Saša Obradović.

Vilijamsa, praktično, nigdje nije bilo cijelu utakmicu, ali je pogodio kad je najviše bilo potrebno. Imala je Alba, doduše, nekoliko prilika u posljednjim minutima da prelomi meč u svoju korist, ali nekoliko gluposti (pogrešno vođenje lopte Nihada Đedovića, potom loše izgrađen napad), dali su šansu ekipi iz Malage da proba da dobije. I uspjelo joj je!

To je, inače, peta uzastopna pobjeda Unikahe nad Albom u Evroligi, a tim iz Malage sada ima skor od tri pobjede i četiri poraza u TOP16 fazi.

Nije bilo igrača na utakmici koji se posebno istakao. Pomenimo Kostu Perovića koji je za Unikahu postigao devet poena,uključujući važan koš na tri minuta prije kraja.

REZULTATI 7. KOLA:

GRUPA E

CSKA Moskva - Panatinaikos 86:69 (25:15, 10:16, 31:19, 20:19)
/Teodosić 20, 7 as, 4 sk - Mačijulis 15/

Alba Berlin - Unikaha Malaga 65:67 (20:22, 22:12, 9:21, 14:12)

Efes - Real Madrid 74:72 (23:19, 23:17, 13:18, 15:18)
/Lukas 16,5as, Savanović 13,8sk - Fernandez 14,6as/

Bamberg - Žalgiris 76:76 (igraju se produžeci)

TABELA: Real Madrid 6-1, Anadolu Efes 6-1, CSKA Moskva 5-2, Panatinaikos 4-3, Unikaha 3-4, Žalgiris Kaunas 2-4, Alba 1-6, Bamberg 0-6.

GRUPA F

Makabi Tel Aviv - Barselona 77:82 (22:20, 17:21, 14:26, 24:15)
/Hikmen 19, Šon 16 - Tomić 18,6sk, Navaro 14, Jasikevičijus 14/

U petak:

Himki - Olimpijakos (16.30)
Fenerbahče - Bešiktaš (19.00)
Montepaski Sijena - Kaha Laboral (20.45)

TABELA: Barselona 6-1, Montepaski 5-1, Himki 4-2, Kaha Laboral 4-2, Olimpijakos 3-3, Makabi 2-5, Fenerbahče 1-5, Bešiktaš 0-6.

(MONDO, foto: MN Press)