LIGA 12: Bosna opet jača od Borca

Banjalučki Borac poražen je od Bosne u Sarajevu 78:69 (21:18, 19:17, 16:12, 22:22) u 18. kolu šampionata BiH. Servicijumu pripao derbi začelja.

LIGA 12: Bosna opet jača od Borca Izvor: MONDO

Crveno-plavi su u Sarajevo otputovali s namjerom da se revanširaju za poraz u Boriku u prvom dijelu sezone (77:83), ali i da eventualnom pobjedom praktično stignu nadomak opstanka.

Međutim, od toga nije bilo ništa u nedjeljnoj utakmici pošto su "studenti", iako bez rezultatskog imperativa, od samog početka nametnuli svoj ritam i zasluženo slavili 13. pobjedu u "Ligi 12", kojom su se ponovo izjednačili sa Mladosti i Čapljinom na liderskoj poziciji na tabeli.

Sa druge strane, učenici Draga Karalića su uknjižili 10. poraz i do kraja prvenstva im predstoji grčevita borba za opstanak u elitnom društvu. Za ovjeru prvoligaškog statusa Banjalučanima su neophodne dvije pobjede u preostala četiri kola.

U narednom 19. kolu, košarkaši Borca gostuju Leotaru u Trebinju, potom dočekuju Čapljinu,a onda opet idu u goste Posušju, da bi u posljednjem kolu bili domaćini ekipi Kaknja.

Mladi tim Borca se u Sarajevu dobro držao većim dijelom susreta, u prvoj četvrtini je zaostajao tri poena, a na poluvremenu pet pogodaka (40:35). I u trećem kvartalu se vodila ravnopravna borba iako su domaćini ubacili ušli sa +9 u posljednjih 10 minuta.

Sarajlije su do kraja rutinski odražali prednost i upisale novi trijumf.

Borčevu ekipu predvodio je Nebojša Pavlović sa 25 poena i šest skokova, Dragan Đuranović je postigao 17 koševa, a Srđan Blanuša je imao 11 uhvaćenih lopti.

U domaćem taboru prenjačio je Ramo Rizvić sa dabl-dabl učinkom od 26 poena, 15 skokova i šest asistencija, a solidnu pomoć imao je u Eldinu Čamdžiću, koji je utakmicu završio sa 13 koševa.

Razloge poraza Borčevih košarkaša treba tražiti u katastrofalnom šutu za tri poena – u večerašnjoj utakmici crveno-plavi su 27 puta šutirali trojku, a ubacili samo tri!?

Prvu trojku za Borac pogodio je Pavlović u prvom napadu na utakmici i to je bio jedini pogodak van linije 6.75 sve do posljednja dva-tri minuta posljednje dionice, kada je Srđan Lončar vezao dva uspješna pokušaja.

Ukoliko posmatramo pojedinačni učinak, statistika kaže sljedeće: Ivić 0/3, Blaz 0/2, Blanuša 0/4, Pavlović 1/7, Lončar 2/8 i Matić 0/3.

BOSNA: Mujić 6, Hodžić, Buza 7, Vuković 2, Damjanović 8, Čamdžić 13, A. Demić 10, Lerić 4, S. Demić 2, Rizvić 26, Rešidović. Trener: Dragoljub Vidačić.

BORAC:
Vukotić 2, Ivić 9, Đuranović 17, Blaz, Blanuša 2 (11 skokova), Mičić, Pavlović 25, Lončar 8, Matić 6, Bašić, Putnik. Trener: Drago Karalić.

U posljednjoj utakmici kola, koja je okarakterisana kao derbi začelja, Servicijum je u dvorani "Nenad Baštinac" u Aleksandrovcu nadigrao Kakanj rezultatom 75:69 (17:17, 18:9, 21:14, 19:29)

Najefikasniji kod gradiškog tima bio je Dejan Savić sa 18 poena, ali je prvo ime Servicijuma, ali i utakmice bio Igor Damjanović sa tripl-dabl učinkom od 12 poena, 15 skokova i 10 asistencija.

U ekipi iz Kaknja odskočili su Luka Drezga sa 25 i Ashar Dedić sa 15 pogodaka.

TABELA:
Mladost 15-3, Čapljina 15-3, Bosna 15-3, Radnik 10-5, Varda 9-9, Leotar 8-10, Zrinjski 8-10, Borac 8-10, Posušje 7-11, Kakanj 7-11, Vogošća 6-12, Servicijum 6-12.