Navijači Njujork Niksa samo tri puta vidjeli su ovako nešto od 14. februara 1968. godine, kada su se uslelili u kultni "Medison Skver Garden".

NBA: Kari "stavio" 11 trojki (VIDEO) Izvor: MONDO

Kobi Brajant ubacio im je 61 poen 2. februara 2009, Majkl Džordan 55 poena, 28. marta 1995. i Lebron Džejms 52 poena, 4. februara 2009.

A, onda im je 28. februara 2013. u dvoranu došao daleko najmanje poznat od najbrojanih, Stiven Kari. Bek Golden Stejt Voriorsa sasuo je rekord karijere, 54 poena u obruč Niksa, od čega 11 trojki iz 13 pokušaja!? Vau!

Na njegovu žalost, veličanstvena noć nije završena pobjedom Voriorsa, koji su u neizvjesnoj završnici poraženi 109:105.

Video

Karmelo Entoni morao je da ubaci 35, Džej-Ar Smit 26, Amare Studemajer 14, a Tajson Čendler da postigne 16 poena i ostvari rekord karijere od 28 skokova da bi se zaustavio "ludi" Kari, koji je imao i sedam asistencija za 48 minuta na parketu.

Njega su pratili Karl Londri sa 15 i Džeret Džek sa 14 poena, ali je suspenzija Dejvida Lija ostavila traga. Li je meč gledao u civilki, jer se prethodne noći u Indijanapolisu potukao sa domaćim košarkašima. Od ranije, Voriorsi nisu mogli da računaju na Endrjua Boguta, pa stoga pod košem nije bilo nikoga da se suprotstavi Čendleru.

"Osjećao sam se dobro cijele noći. Igrao sam cijelu utakmicu, tako da sam pokušavao da 'držim svoje noge ispod mene' prilikom svakog šuta, ali i da ispoštujem plan u odbrani. Kada sam primjetio da trojke ulaze sa svih pozicija, znao sam da će to biti dobra noć", rekao je Kari, koji je izveo četvrti najbolji šuterski šou ikada.

Odnosno od sezone 1979-80, kada je NBA uveo trojku.

Pogoditi 11 od 13, znači ubaciti 33 poena samo u šutu za tri poena i to sa 84,6 odsto uspješnosti. Taj Loson šutirao je jednom 10/11, Reks Čepmen i Den Majerle 9/10, pa ide Kari, ispred Džordža Meklauda sa 10/12.

Pri rezultatu 105:105, konačno se našao neko ko je uspio da zaustavi Karija. Pravo niotkud, Felton je dodijelio blokadu Kariju u šutu za dva poena, poslije čega je Smit pogodio nerezonski šut na drugoj strani i dao Niksima prednost od 107:105.

Kada je Džeku dosuđen faul u napadu, Entoni je kaznio goste sa "fejd avej" košem iz ugla za 109:105 i tu je bio kraj, iako je Golden Stejt imao još dva napada potom.

Računajući i ono što je ubacio Indijana Pejsersima u večeri prije dolaska u MSG, Kari je za 24 časa sakupio 92 poena i trenutno je prvi trojkaš NBA lige sa 177 ubačenih pokušaja.

"Bilo je divno gledati ga. Ima nerv velikog šutera. Njegov ćale je bio prilično dobar igrač takođe", rekao je trener Niksa Majk Vudson, koji je potom otkrio novinarima da se veteran povučen iz penzije, Rašid Valas, neće vraćati na teren dva mjeseca zbog operacije metatarzalne kosti stopala.

A, u San Antoniju nešto čudno se dogodilo.

Slabašni Finiks Sansi, do skoro "fenjeraši" Zapada, odveli su najbolji tim lige u produžetak i tamo uspjeli da prekinu niz Sparsa od 18 pobjeda kod kuće - 105:101. Ono što ovu utakmicu čini dodatno posebnom je što je rezultat na kraju 48 minuta bio 100:100.

Da, Sparsi su pred svojim navijačima ubacili JEDAN poen za pet minuta produžetka, što vjerovatno nikada nikome nije "uspjelo".

Trojkom Veslija Džonsona uz zvuk sirene, Sansi su poravnali rezultat na 100 i potom bili svjedoci najgoreg šuterskog nastupa nekog tima u "nadoknadi" vremena: 0/10 šutirali su igrači Grega Popoviča i opet izgubili "tijesno".

Video

Sansi su prethodne noći vodili 18 poena razlike kod kuće i izgubili od Minesota Timbervulvsa u produžetku, pa su propušteno nadoknadili na najtežem gostovanju u NBA. Ovog puta nadoknadivši 11 poena zaostatka sa starta četvrte četvrtine.

Cijele ove priče o produžecima ne bi ni bilo da je Manuel Đinobili ubacio oba, a ne samo jedno slobodno bacanje, 3,7 sekundi prije kraja. Džermajn O'Nil uhvatio je loptu, dodao do Džonsona, koji je u trku preko Tima Dankana pogodio trojku i izjednačio!

Toni Parker bio je najbolji strijelac Sparsa sa 22 poena, ali je promašio sva tri šuta u produžetku, kao i Đinobili. Njegov pogodak sa penala bio je jedini poen Sparsa u pet minuta igre.

"Bili smo malo zatečeni kada je Manu promašio posljednje slobodno bacanje, kao da nismo očekivali da će Vesli odigrati onako brz napad i pogoditi veliku trojku", rekao je Parker.

TABELE

ISTOK: Majami 41-14, Indijana 36-21, Njujork 34-20, Atlanta 33-23, Bruklin 34-24, Čikago 32-25, Boston 30-27, Milvoki 28-28, Filadelfija 22-33, Toronto 23-35, Detroit 23-37, Klivlend 20-38, Vašington 18-38, Orlando 16-42, Šarlot 13-44.

ZAPAD: San Antonio 45-14, Oklahoma Siti 42-15, LA Klipers 41-18, Memfis 38-18, Denver 37-22, Golden Stejt 33-25, Juta 31-27, Hjuston 31-28, LA Lejkers 28-30, Portland 26-31, Dalas 25-32, Minesota 20-34, Finiks 20-39, Nju Orleans 20-39, Sakramento 20-39.

(MONDO, foto: Beta/AP)