EL: CSKA prošao kroz "zelenu šumu", Real pao

Žalgiris bio dobar rival Moskovljanima, ali se vraća poražen - 70:61. Unikaha iznenadila "kraljevski klub" u Madridu - 77:74.

EL: CSKA prošao kroz "zelenu šumu", Real pao  Izvor: MONDO

Žalgiris je u Moskvi "pokazao zube", ali to nije bilo dovoljno da se konačno savlada CSKA u Evroligi ove sezone.

Ekipa Nenada Krstića i Miloša Teodosića slavila je u 11. kolu Top 16 faze sa 70:61 (17:12, 18:14, 13:22, 22:13).

Moskovski tim tako je drugi put ove sezone u najelitnijem takmičenju bio bolji od momaka iz "zelene šume". Na drugoj strani Žalgiris je u regionalnoj, VTB ligi, ove sezone, dva puta slavio protiv CSKA.

Duel u Moskvi donio je mnogo neizvjesnosti. Domaćini su poslije šest minuta neizvjesne borbe najprije pobjegli na solidnih 17:12, a u finišu drugog kvartala Soni Vims je sa linije penala odveo svoj tim na "plus 10" (28:18) i taj "višak" praktično su očuvali do odlaska na odmor.

U nastavku meča domaći su dodali gas i brzo stigli do 45:30. I kada se činilo da će CSKA rutinski privesti meč kraju, gosti su krenuli u žestok napad i brzo su istopili prednost rivala.

Serijom 18:3, u kojoj su prednjačili Oliver Lafajet i Darjuš Lavrinovič sa dvije trojke, za četiri i po minuta poništili su prednost domaćina i na kraju trećeg perioda ponovo duel uveli u egal (48:48).

Rezultatska neizvjesnost potrajala je tek dva minuta (53:53), kada je CSKA sa dvije vezane trojke i polaganjem Vimsa ponovo stigao do osjetnijeg vođstva (61:53). Iskusni tim Etorea Mesine sačuvao je prednost do kraja meča i upisao osmi trijumf u Top 16 fazi, uz tri poraza.

U pobjedničkom timu najefikasniji su bili Vims sa 13 poena, Viktor Hrijapa zabilježio je 12 poena uz osam skokova, dok je Nenad Krstić doprinio trijumfu sa devet pogodaka i osam uhvaćenih lopti. Miloš Teodosić meč je završio sa učinkom od pet poena, uz tri asistencije i četiri izgubljene lopte, A Vladmir Micov postigao je šest pogodaka, imao je tri skoka i asistenciju.

U timu Žalgirisa najzapaženiju rolu imao je Rimantas Kaukenas sa 16 poena i po pet skokova i asistencija.

Real Madrid, lider grupe E, neočekivano je poražen na domaćem terenu od Unikahe - 74:77 (21:15, 18:17, 13:28, 21:17).

Gosti iz Malage su posle "minus osam" na poluvremenu (32:40) u trećoj četvrtini sjajnom igrom stigli do preokreta (60:53), a zatim u posljednjih 10 minuta uspjeli da sačuvaju prednost.

Unikaha je trijumfom u Madridu ostala u trci za poziciju koja vodi u plej-of, nakon što sada ima skor 6-5. Realu je ovo bio tek drugi poraz u Top 16 fazi.

U redovima Unikahe najbolji su bili Hrvati Luka Žorić sa 21 poenom i 12 skokova i Krunoslav Simon koji je zabilježio 18 pogodaka. Kosta Perović meč je završio sa sedam poena.

Kod Reala najefikasniji je bio Serhio Rodrigez, strijelac 17 pogodaka uz šest asistencija.

Panatinaikos je lako stigao do sedmog trijumfa u Top 16 fazi. U Atini je nadigrao Albu sa 82:58 (21:11, 29:17, 17:9, 15:21).

Jonas Maciulis predvodio je domaće sa 16 poena, dok je Stefon Lazme dodao 14. Kod gostujuće ekipe iz Berlina nijedan igrač nije ostvario dvocifren učinak.

Ubjedljiv trijumf ostvarila je i Barselona, koja je pred domaćom publikom "počistila" Bešiktaš - 86:61 (29:15, 18:16, 20:19, 19:11). Katalonci su upisali deseti trijumf u Top 16 fazi, i postali najuspješniji tim. Predvodio ih je Nejt Džavai sa 16 pogodaka.

REZULTATI 11. KOLA

Grupa E
CSKA - Žalgiris 70:61
Real - Unikaha 74:77
Panatinaikos - Alba 82:58
Efes - Bamberg 89:86

TABELA: Real 9-2, Efes 9-2, CSKA 8-3, Panatinaikos 7-4, Unikaha 6-5, Žalgiris 4-7, Alba 1-10, Bamberg 0-11.

Grupa F
Makabi - Himki 80:79
Montepaski - Olimpijakos 67:68
Kaha Laboral - Fenerbahče 87:67
Barselona - Bešiktaš 86:61

TABELA: Barselona 10-1, Olimpijakos 7-4, Montepaski 7-4, Himki 6-5, Makabi 6-5, Kaha Laboral 6-5, Fenerbahče 2-9, Bešiktaš 0-11.

(MONDO, foto: MN Press)