LIGA 12: Borac ispao iz elitne lige BiH

Porazom na svom parketu od ekipe Kaknja (75:76) Borac iz Banjaluke napušta elitni rang BH košarke.

LIGA 12: Borac ispao iz elitne lige BiH Izvor: MONDO

Košarkaši Borca iz Banjaluke poslije više od decenije takmičenja u elitnom rangu Bosne i Hercegovine, sele se u nižu ligu, odnosno Prvu ligu Republike Srpske. U direktnom duelu za opstanak u društvu najboljih Borac je u Banjaluci izgubio od Kaknja 75:76 (21:24, 12:16, 17:20, 25:16).

Imali su Banjalučani dva posljednja šuta na utakmici, za opstanak u društvu najboljih, ali su pokušaje za tri poena promašili Matić i Blanuša. Najefikasniji igrač u pobjedničkom timu bio je Dinko Peljto sa 26 poena, dok se kod poraženih istakao Matić sa 19.

„Imali smo dosta problema sa njihovom širinom u igri, jer su dosta pogađali za tri poena. Pokušali smo malo da suzbijemo takvu igru, što smo i uspjeli dva minuta prije kraja čime smo imali šansu da pobijedimo, ali nismo uspjeli. Presudila je naša mladost i neiskustvo“, rekao je trezveno poslije utakmice strateg Borca Drago Karalić.

Banjalučani će narednu sezonu nastupati u Prvoj ligi Republike Srpske, pošto su izgubili status elitnog ligaša.

„Mi smo na početku ove sezone rekli da nam je osnovni cilj izboriti opstanak i to smo činili cijele sezone. Na kraju smo sami odlučivali o svojoj sudbini i nismo uspjeli. Trebamo pokušati zadržati ovu mladu ekipu na okupu i naredne sezone u Prvoj ligi RS, ali i vidjeti sa Upravom kluba koje su ambicije“, zaključio je Karalić.

Dramatična utakmica viđena je i u Bijeljini gdje je Mladost iz Mrkonjić-grada došla do pobjede u posljednjim trenucima meča 64:65 (13:20, 21:13, 10:13, 20:19).

Igor Bjelić je deset sekundi prije kraja iz ofanzivnog skoka pogodio za 64:65. U zadnjem napadu na utakmici Radovanović je izgubio loptu, pa su se radovali gostujući košarkaši.

Upravo je Bjelić bio najefikasniji kod gostiju sa 21 poenom i 8 skokova. Na drugoj strani Vedran Borovčanin je postigao 22 poena i imao 10 skokova.

Leotar je u Trebinju ubjedljivo savladao Posušje 97:76 (29:15, 21:21, 23:13, 24:27). Već u prvoj četvrtini domaći košarkaši su poveli sa dvocifrenom prednošću koju su sačuvali do kraja susreta. Domaće je predvodio Vladimir Aleksić sa 27 poena, dok se kod gostiju istakao Ivan baković sa 19.

Zanimljivo je bilo i u Mostaru, ali samo u prvom poluvremenu. Zrinjski je odličnom igrom tokom treće četvrtine pobijedio Vardu iz Višegrada sa 78:63 (16.15, 16:14, 29:14, 17:20). Domaće je predvodio Boris Lalović sa 31 poenom, dok su kod gostriju jedini dvocifreni bili Ognjenović sa 11 i Damjanović sa 10 poena.

U lokalnom duelu Bosna je u Sarajevu bila bolja od komšijske Vogošće 77:68 (21:18, 17:19, 21:17, 18:14). Domaćini su još ranije obezbijedili plasman u „Ligu 6“ za šampiona BiH, dok Vogošća napušta elitnu diviziju takmičenja.

U posljednjem meču večeri Čapljina je na svom parketu savladala Servitium iz Gradiške sa 76:66 (25:9, 15:20, 16:21, 20:16). Najbolji pojedinac u pobjedničkoj ekipi bio je Marko Bokšić sa 19 poena i 5 skokova, dok je na drugoj strani Dejan Savić postigao 21.

Osim Igokee i Širokog, takmičenje u novoformiranoj „Ligi 6“ za šampiona BiH nastavljaju Mladost, Čapljina, Bosna i Radnik.

Ligu napuštaju Borac iz Banjaluke, Vogošća i Sevitium iz Gradiške.

Borac – Kakanj 75:76 (21:24, 12:16, 17:20, 25:16)

Dvorana: Borik Banjaluka, gledalaca: 200, sudije: Obradović, Stapić, Čavar.

BORAC: Lončar 16, Pavlović 10, Ivić 6, Blanuša 8, Matić 19, Đuranović 14, Blaz, Vukotić 2, Radujko, Ivetić, Putnik, Bašić. Trener Drago Karalić.

KAKANJ: Peljto 26, Drezga 19, Muflizović 2, dedić 3, Begovac 6, Suljagić 14, Kovačević 2, Šabić, Hadžić, Herceglija, Mehić. Trener Radomir Kisić.