EP: Dragić nosi "zmajčeke"

I Slovenija osigurala plasman u četvrtfinale Eurobasketa, možda i sa prvog mjesta. Protiv Grčke - 73:65.

EP: Dragić nosi "zmajčeke" Izvor: MONDO

Slovenija je u transu!

Goran Dragić nastavio je sa fenomenalnim partijama na Evropskom prvenstvu. Protiv Grčke je nanizao 28 poena, pet skokova i četiri asistencije i predvodio domaćina do pobjede za četvrtfinale i diobu prvog mjesta u grupi F.

Slovenci i Hrvati vode sa skorom 3-1, prate ih Španija i Italija, a posljednja dva mjesta zauzimaju Grčka i Finska.

VIDEO

Na zvaničnom Twitter profilu Eurobasketa, objavljeno je da su sigurni četvrtfinalisti Slovenija, Hrvatska i Italija, dok dvostruki uzastopni prvak Evrope, Španija, još može da ispadne!

To bi se dogodilo u kombinaciji pobjede Grka nad Hrvatskom i poraza "crvene furije" od Italije.

Grci su se poslije vezanih poraza od Italije i Finske u prvoj fazi vratili u život trijumfom protiv Španaca, ali u subotu uveče nisu mogli da odole NBA plejmejkeru Dragiću i podršci koju je tim Slovenije dobio sa punih tribina dvorane Stožice.

Kretanje rezultata u prve tri četvrtine najbolje govori o tome - 29:13 (11. minut), 39:22 (16), 49:29 (23), do maksimalnih 60:34 u 27. minutu, košem Gorana Dragića (a koga bi drugog).

Grci su promašivali, primali koševe iz kontri kao da je tek početak priprema, njihov selektor Trinkjeri dobio je tehničku grešku, Vasilis Spanulis promašivao slobodna bacanja...

Ali, "zmajčeki" su morali i da stanu, nisu mogli da sastave 40 minuta u tako frenetičnom ritmu.

Grčka je "minus 16" sa starta četvrte četvrtine oborila do 68:62 i ušla u posljednja dva minuta sa kakvom-takvom šansom za preokret. Promašena trojka Kajmakoglua i izgubljena lopta Spanulisa, poslije koje je Dragić poentirao iz kontranapada (70:62) označili su kraj njihovih nadanja...

REZULTATI 2. KOLA:

Hrvatska - Italija 76:68 (31:36)

VIDEO

Španija - Finska 82:56 (42:30)

VIDEO

Slovenija - Grčka 73:65 (43:27)

TABELA: Slovenija 3-1, Hrvatska 3-1, Španija 2-2, Italija 2-2, Grčka 1-3, Finska 1-3.

PAROVI POSLJEDNJEG KOLA (ponedjeljak): Hrvatska - Grčka 14.30, Italija - Španija 17.45, Slovenija - Finska 21.00.

(MONDO, foto: Beta/AP/Thanassis Stavrakis)