NBA: Ludilo u Šarlotu, podvig Orlanda

Rašid Valas trojkom na deset sekundi prije kraja zaustavio seriju Bobketsa od 25:2 i sprečio jedan od najvećih preokreta u istoriji lige.

NBA: Ludilo u Šarlotu, podvig Orlanda Izvor: MONDO

Detroit Pistonsi jedva su sačuvali 24 poena prednosti u poslednjoj četvrtini meča sa Šarlot Bobketsima, Orlando Medžik iznenadili su Jutu bez najboljeg igrača, Dvajta Hauarda, dok su Atlanta Hoksi prekinuli seriju Klivlend Kavalirsa od 11 pobjeda.

Šarlot je poslije trampe sa Finiksom imao u prvoj petorci Radžu Bela i Borisa Diaoa, koji nisu odradili nijedan pravi trening sa novim saigračima. Pistonsi su to iskoristili da povedu sa 18 poena razlike na poluvremenu, da bi tri minuta prije kraja trećeg perioda otišli na 72:44.

Logično, trener gostiju Majkl Kari računao je da je utakmica riješena, pa je iz igre izvukao "startere" i dao šansu momcima sa klupe.

Rezervisti Šarlota su za nepunih devet minuta smanjili sa 83:59 na 85:84, serijom od 25:2! Prva postava Pistonsa u međuvremenu je morala da se vrati na teren i Rašid Valas je deset sekundi pre kraja pogodio trojku za 88:84, kojom je spriječio jedan od najvećih preokreta u istoriji NBA lige.

"Osjećamo se loše poslije ovoga, ali ipak smo pobijedili. Moglo je da bude i gore", izjavio je bek Detroita Alen Ajverson.

Ekipi Orlanda malo ko bi dao realne šanse da bez dominantnog Hauarda pod koševima slavi u Solt Lejk Sitiju. Ipak, "magični" su u drugom poluvremenu zaigrali bez kompromisa, izbrisali deficit od deset poena i na kraju trijumfovali rezultatom 103:94.

Orlando je došao do preokreta dobivši treću četvrtinu rezultatom 34:12, a odsustvo Ol star centra kompenzovali su šutom za tri poena 14-27. Rašard Luis postigao je 27, a Hidajet Turkoglu 23 poena.

"Ponosan sam na tim. Ovo je jedna od najboljih pobjeda u kojima sam ikada učestvovao", istakao je strateg Medžika Sten Van Gandi.

Juti već nekoliko nedjelja nedostaje povređeni Karlos Buzer. "Džezeri" na svom terenu imaju skor 10-4, dok su prošle sezone, kao najdominantniji domaćini lige, imali impresivnih 37-4.

Klivlend je u Atlantu stigao sa oreolom ekipe neporažene još od 19. novembra. Lebron Džejms nanizao je 33 poena i devet asistencija, Kavsi su imali šansu da pobijede, ali solidna ekipa Atlante je u završnici bila za nijansu uspešnija.

"Ne mislite valjda da smo izašli na teren da bismo gledali kako Lebron igra", upitao je plejmejker Hoksa Majk Bibi.

Saša Pavlović ponovo je bio "šesti čovjek" Klivlenda. Igrao je 24 minuta i imao sedam poena (šut iz igre 3-5), pet skokova, po jednu asistenciju i blokadu.

Dirk Novicki "zatrpao" je Oklahoma Siti Tander sa 46 koševa, u neočekivano tesnoj pobedi Dalasa - 103:99.

Los Anđeles Klipersi u petak su savladali Portland poslije dva produžetka, a u subotu Hjuston. Vezali su dva trijumfa prvi put od početka sezone, a najzaslužniji je sa 30 poena i 13 skokova bio krilni centar Zek Rendolf.

Milvoki je u utakmici bez odbrana naneo Indijana Pejsersima šesti poraz u nizu (121:103). Baksi su imali čak četvoricu pojedinaca sa 20 i više poena - Majkl Red dao je 27, Čarli Vilanueva 26, Ričard Džeferson i Endrju Bogut po 20.

ISTOK

ATLANTIK: Boston 22-2, Nju Džersi 11-11, Njujork 11-12, Toronto 10-12, Filadelfija 10-14.

CENTRAL: Klivlend 20-4, Detroit 13-9, Čikago 11-12, Milvoki 10-15, Indijana 7-16.

JUGOISTOK: Orlando 18-6, Atlanta 14-9, Majami 12-10, Šarlot 7-17, Vašington 4-17.

ZAPAD

JUGOZAPAD: Hjuston 15-8, San Antonio 14-8, Nju Orleans 12-7, Dalas 12-9, Memfis 8-15.

SJEVEROZAPAD: Denver 16-7, Juta 15-10, Portland 15-10, Minesota 4-18, Oklahoma 2-22.

PACIFIK: LA Lejkers 19-3, Finiks 14-10, Golden Stejt 7-17, LA Klipers 6-17, Sakramento 6-18.