EVROKUP: Pobjeda Zvezde bez osmijeha

Momci Svetislava Pešića pobijedili su Šarlroa u utorak uveče, ali nisu se pretjerano radovali zbog toga.

EVROKUP: Pobjeda Zvezde bez osmijeha Izvor: MONDO

Košarkaši Crvene zvezde čestitali su navijačima Božić pobjedom nad ekipom Šarlroe, ali konačnih 93:91 (27:26, 29:27, 18:16, 19:22) sve zajedno ih je ostavilo sa pomiješanim osjećanjima.

Crveno-bijeli su direktnog konkurenta željeli da savladaju sa najmanje sedam poena razlike, čime bi nadoknadili 65:71 iz meča u Belgiji.

Pošto nisu uspjeli, u poslednje kolo ući će bodovno poravnati, sa skorom 4-1. Ako tako ostane, Zvezda će zbog lošije koš-razlike u međusobnim duelima sa Šarlroom zauzeti drugo mjesto u F grupi Evrokupa. To bi značilo da će joj rivali u drugoj fazi takmičenja biti španska Pamesa, češki Nimburk ili Hemofarm i šampion grupe E, što bi mogao da bude ukrajinski Azovmaš.

Zvezda 13. januara gostuje njemačkom Bambergu, dok Šarlroa dočekuje poljski Turov. Da li će neko od otpisanih uspjeti da tog dana načini iznenađenje i promijeni redoslijed u vrhu tabele, vidjećemo.

Za mnogo veću brigu od konačnog plasmana je povreda koljena koju je samo sedam sekundi prije kraja zaradio Lorens Roberts. Krilni centar pod košem protivnika se sudario sa Elmedinom Kikanovićem i istegao ligament desnog koljena. Detaljniji pregledi u srijedu pokazaće o kakvoj se povredi radi i koliko će morati da pauzira najbolji igrač crveno-bijelih u poslednje vrijeme.

"Povreda je bolna, ali još je rano pričati o njenom stepenu", prokomentarisao je Svetislav Pešić.

Iako je praznik, u Pioniru se okupilo gotovo 3.500 gledalaca. Zvezda je vodila skoro svih 40 minuta, ali su Amerikanci u ekipi Dražena Anzulovića na kraju izborili "podnošljiv poraz". Beograđani su u 38. minutu imali više nego dovoljnih 91:81, Šarlroa je smanjila na 91:86, a onda je 66 sekundi prije kraja došlo do pravog košarkaškog skandala.

Dosuđen je prekršaj nad Andreom Ridikom, uslijedio je minut odmora, poslije kojeg je Ridik ostao na klupi zbog navodne povrede, dok je umjesto njega ušao Len Matela i stao na liniju slobodnih bacanja! Bolji penaldžija odradio je posao, smanjio na 91:88 i otvorio put u dramatičnu završnicu.

Zvezda je imala 93:88 i napad za "plus sedam" poslije dobre odbrane Andrea Ovensa, ali je Roberts nepotrebno šutnuo van linije od 6,25 metara i promašio. Dvejn Brojls iskoristio je nova dva penala, da bi u haotičnom napadu crveno-bijelih došlo do povrede Robertsa.

PEŠIĆ NE ŽALI ZA RAZLIKOM, "TOŠA" ANZULOVIĆ

Trener Šarlroe Anzulović poslije utakmice je upitan kako se to Ridik povrijedio pa nije bio sposoban da izvede slobodna bacanja.

"On se na tu povredu žali još od ljetnjih priprema. Rekao mi je na minutu odmora da ga ruka boli i da ne može da šutira. Ja nisam vidio i ne mogu da kažem kada je dobio udarac", opravdao je hrvatski stručnjak svoju izmjenu.

U timu Crvene zvezde Roberts je bio najbolji sa 20 poena i deset skokova. Marko Kešelj postigao je 14, Marko Marinović 13, Ovens 12 i Vladimir Štimac 11 poena. Goste su predvodili Ameri Džonson (20), Met Volš (16) i Ves Vilkinson (15).

Zvezda je u prvoj četvrtini vodila najviše sa 14:7, u drugoj 43:34, u trećoj 69:58 i u poslednjoj pomenutih 91:81. Koliko je Šarlroa bila žilav protivnik, govori podatak da je izgubila prve tri četvrtine, pa ipak imala samo pet poena zaostatka pred završnih deset minuta.

"Utakmica je bila dosta intenzivna, bilo je svega, po mom ukusu previše koševa. Nikada ne gledamo pobjedi u zube, pa nećemo ni sada žaliti što nije bilo sedam razlike. Pokazali smo borbenost, ali i veliko neiskustvo. Povukle su nas emocije i entuzijazam, čak je i Roberts šutnuo trojku kada su nam bila dosta dva poena. Šarlroa je za nas previše iskusan protivnik, upravo na iskustvo su izvukli ovu utakmicu", izjavio je Pešić.

Trener crveno-bijelih istakao je da će njegov tim i u Bambergu pokušati da pruži maksimum.

"Pitanje je da li će ta pobjeda nešto značiti, ali pokušaćemo da je ostvarimo, jer samo pobjede mogu ovaj tim da guraju napred i daju mu samopouzdanje".