TOP 16: Poraz Partizana, sa CSKA za F4

Košarkaši Partizana uzeli su "slobodno veče" i u posljednjem kolu Top 16 Evrolige ubjedljivo izgubili u Rimu od Lotomatike - 88:72.

TOP 16: Poraz Partizana, sa CSKA za F4 Izvor: MONDO

Panatinaikos je u Atini savladao Unikahu rezultatom 103:95 (86:86) i osvojio prvo mjesto u grupi G sa skorom 5-1. "Zeleni" su slavili tek poslije produžetka, iako su sredinom treće dionice imali 22 poena prednosti!

Partizan je drugi sa skorom 4-2, treća Unikaha (2-4), dok je Lotomatika (1-5) ostala sa "fenjerom" u rukama, ali je barem prekinula seriju od sedam poraza u Evroligi.

Kao što se moglo naslutiti prije nedjelju-dve, crno-bijeli će se u četvrtfinalu plej-ofa sastati sa CSKA, aktuelnim prvakom Evrope, dok će PAO imati prednost domaćeg terena protiv Montepaskija.

Serije će se igrati na tri pobjede, što je promjena u odnosu na prethodne sezone, kada se igralo do dva.

Prve dve utakmice na rasporedu su 24. i 26. marta u Moskvi, treća i ako bude potrebno četvrta u Beogradu, 31. marta i 2. aprila, dok bi se eventualna "majstorica" igrala 8. aprila, opet na terenu ruskog velikana.

Iako su joj nedostajala dvojica "startera" (Bećirović, Brezec), kao i jedan igrač iz rotacije (De la Fuente), Lotomatika je pružila vrlo dobru partiju. Razliku je napravila motivacija domaćina da ne završi takmičenje sa nulom u rubrici pobjeda, dok crno-bijeli očigledno nisu smatrali da ima smisla uložiti veći napor.

Na tribinama rimske dvorane Pala Lotomatika bilo je više navijača Partizana nego domaćeg tima. Neki su doputovali čak iz Srbije, ali njihova podrška ovog puta nije uticala da izabranici Duška Vujoševića budu koncentrisaniji na zadatke.

Kvartet igrača Lotomatike sa dvocifrenim učinkom predvodio je centar Andre Hatson sa 23 poena (šut iz igre 11-15). Ruben Daglas dao je 18, Ibrahim Džaber 17, a Luiđi Datome 12 poena.

Kod crno-bijelih je najviše energije imao Stefon Lazme, što se vidi iz 17 postignutih poena, od toga 13 u drugom poluvremenu. Novica Veličković je u prvih 20 minuta ubacio 12 od ukupno 14 koševa, Uroš Tripković dao je 12, ali uz očajan šut iz igre 2-10.

Statistika nije uvijek mjerodavna, ali ovog puta je lako prepoznati na kojim je "frontovima" Partizan izgubio - 13 promašenih slobodnih bacanja, šut za trojku 4-18, samo pet asistencija i 18 izgubljenih lopti, od toga 16 u prve tri četvrtine.

Jedini element u kojem su crno-bijeli dominirali bio je skok (39:29), ali su ipak rijetko uspjevali da visinsku prednost pretoče u lake poene iz reketa.

Partizan je poslije trojke Tripkovića u šestom minutu vodio sa 17:11, dva minuta kasnije bilo je 23:22, a onda je Lotomatika serijom trojki i brzih kontri preokrenula na 38:25, serijom od 16:2.

Na poluvrijeme se otišlo sa 15 poena deficita, a ubjedljivo vođstvo Panatinaikosa (utakmice se igrale u isto vrijeme) vjerovatno je uticalo da crno-bijeli načisto dignu ruke. U trećoj dionici imali su šest izgubljenih lopti, bilo je čak 65:43 u 27. minutu i do kraja je meč više ličio na pripreme za novu sezonu nego na Top 16 Evrolige.

Partizan i Lotomatika odmjerili su snage treću sezonu zaredom, a zanimljivo je da na šest utakmica nijednom nije pobijedio gost.