Zvezda u četvrtfinalu Evrokupa!

Crveno-bijeli izgubili od Lijetuvos Ritasa sa bezbolna dva poena razlike (80:82) i plasirali se među osam najboljih ekipa.

Košarkaši Crvene zvezde Telekom doživjeli su u srijedu uveče prvi ovosezonski poraz od Lijetuvos Ritasa, koji će pamtiti kao pobjedu, uprkos konačnom rezultatu!

U četvrtom međusobnom duelu u nekoliko mjeseci, Beograđani su odbranili prednost stečenu u prošlonedjeljnom meču (88:82) i plasirali se među najboljih osam ekipa Evrokupa:

LIJETUVOS RITAS - CRVENA ZVEZDA TELEKOM 82:80 (17:22, 25:27, 16:12, 24:19)

Najefikasniji igrač Beograđana bio je centar Raško Katić, sa 19 poena. Pratio ga je Demarkus Nelson, sa 16 (5 sk, 5 as).

Poslije perfektno odigranog prvog poluvremena, završenog sa prednošću gostiju i čak osam pogođenih trojki (iz deset pokušaja), domaći su našli način da uvedu meč u napetu završnicu.

Poslije 36 minuta potpune kontrole utakmice i vođstva 70:64, trener Lijetuvosa Aleksandar Petrović zbunio je goste promjenom odbrane i primorao ih na greške. Domaći su izjednačili, pa na početku posljednjeg minuta i poveli, 76:73!

Ipak, trzaj Litvanaca nije poremetio Čarlsa Dženkinsa, koji je potom ubacio daleku dvojku, pa polaganje (76:76).

Nesmotren, peti faul Marka Simonovića uz polaganje Huana Palasiosa omogućio je 14 sekundi prije kraja šansu Lijetuvosu sa ponovo zaprijeti i povede (80:77), ali su Jaka Blažič i Demarkus Nelson potom ubacili tri penala i učinili poraz Zvezde podnošljivim.

Crveno-bijeli su plasmanom u četvrtfinale zakazali dvomeč sa ukrajinskim Budiveljnikom, koji je u ovoj rundi eliminisao francuski Nanter. Prvi meč biće odigran već 18. marta, a revanš 26, s tim da će ukrajinski tim sasvim izvjesno ugostiti i Zvezdu u Ukrajini.

Iako su u prvom poluvremenu meča Beograđani nagovijestili svoje šutersko veče (8/10 za tri), u druge dvije četvrtine nijednom nisu pogodili iz daljine iz osam pokušaja. Ni domaći nisu bili precizni, pa su ubacili samo četiri trojke iz 17 šuteva.

Litvanci su značajno bolje šutirali za dva poena (45:28, 43:21), a bili su precizniji i sa slobodnih bacanja (14/18 - 14/23). Odnos u skokovima je isti (33:33).

LIJETUVOS RITAS: Babrauskas 2, Palasios 16 (7 sk), Sejbutis 16, Gecevičijus 10 (2/8 za tri, 6 sk), Orelik, Daudel 2, Lideka 10, Kuk 5 (4 as, 3 ukr), Songaila 14, Jelovac 7.

CRVENA ZVEZDA: Rebić, Lazić 3, Blažič 7 (2/3 za tri), Simonović 3 (6 sk), Marjanović 12 (5 sk), Radenović 2, Katić 19, Tejić 2, Nelson 16 (2/2 za tri, 5 sk, 5 as), Dženkins 7, Dragićević 9.

(MONDO, foto: MN Press)