Crvenoj zvezdi prvo mjesto i Fajnal-for!

Pobjedom u Zadru, Crvena zvezda ovjerila prvu poziciju na tabeli i sada bira da li želi da bude organizator F4 turnira za titulu i Evroligu.

Košarkaši Crvene zvezde prvi put u svojoj istoriji završili su ligaški dio ABA lige na prvom mjestu, iako su do kraja ostala još dva kola!

Samim tim, čelnici crveno-bijelih sada su u situaciju da biraju da li žele ili ne da u saradnji sa Gradom Beogradom organizuju Fajnal-for ABA lige, na kojem će se odlučivati ne samo o tituli, već i o učesnicima Evrolige naredne sezone.

To će biti finalisti.

Ove subote uveče u Dalmaciji, u meču 24. kola, Zadar - Crvena zvezda 53:67 (13:15, 17:15, 9:16, 14:21). Samo se na minut, dva, sredinom četvrte četvrtine, "zakuvalo" u Dvorani "Krešimir Ćosić", ali su Beograđani tu vatru brzo ugasili.

S druge strane, sve je izvjesnije da će Zadar (6-18) ponovo ispasti iz ABA lige, bez mogućnosti da sljedeće sezone zaigra u regionalnom takmičenju.

Igrači oba tima postigli su ukupno tri trojke tokom cijelog meča! Za Zadar je Bašić ubacio dvije, a Simonović jedinu za Zvezdu!

Crveno-bijeli nastupili su pred 4.000 bučnih navijača, skoncentrisanih isključivo na košarku. U na momente kombinovanom sastavu zakazali su dva rezultatski nevažna meča do kraja ABA lige, protiv MZT Skoplja u "Pioniru" i Cibone u Zagrebu.

Najefikasniji igrači tima iz Srbije bili su Raško Katić (12 p, 6 sk) i Boban Marjanović (11 p, 7 sk). Za domaće je najviše poena ubacio Josip Sobin, 17.

Poslije izjednačenog, borbenog i ne previše atraktivnog prvog poluvremena (30:30), Beograđani su na startu treće četvrtine serijom 10:2 prvi put značajnije poveli (40:32), pa to vođstvo čuvali i sačuvali do kraja.

Domaći igrači, nošeni podrškom svojih pristalica, u završnoj četvrtini su još jednom zaprijetili favoritu, prišli na 45:46, ali su Raško Katić, Jaka Blažič i Čarls Dženkins u naredna tri napada sačuvali vođstvo svog tima (52:45).

Do kraja je ostalo pet i po minuta, domaći su pozvali tajm-aut, poslije kojeg je Katić ponovo pogodio (54:45) i tako odredio sudbinu meča.

ZADAR: Bašić 8, Ivanov 2 (7 sk), Kraljević 12, Lorens, Lajons 7 (5 sk), Sobin 17, Đugum, Ramljak 5 (6 ukr), Batur, Dijan 2, Prostran.

ZVEZDA: Rebić 6, Mitrović, Blažič 9 (3 sk), Simonović 5 (5 sk), Marjanović 11 (7 sk), Radenović 8, Katić 12 (6 sk), Tejić, Nelson 3 (6 sk, 4 as), Dženkins 7, Lipovij 6, Dragićević (5 sk).

Ekipa Rajka Vidakovića dočekala je aktuelno, 24. kolo na posljednjem meču tabele i sa istim odnosom pobjeda i poraza kao pretposljednji Široki, koji je istovremeno gostovao MZT Skoplju.

Dejan Radonjić nije poveo u Hrvatsku Branka Lazića, ostavivši ga u Beogradu da se odmori i spremi za put u Litvaniju, gdje će crveno-bijeli u utorak igrati protiv Budiveljnika prvi meč četvrtfinala Evrokupa.

Zvezdin trener pružio je (pogotovo u prvom poluvremenu) priliku mladom Nikoli Rebiću i novajliji iz Ukrajine, Oleksandru Lipoviju, a oni su mu uzvratili svojim prvim (ligaškim) poenima iz igre u crveno-bijelom dresu.

Na klupi gostiju cijeli meč je presjedio i Luka Mitrović, koji je prvi put obukao dres poslije oporavka od povrede koljena, koju je "zaradio" na gostovanju Krki krajem novembra.

Duel u Dvorani "Krešimir Ćosić" ostaće upamćen i po prvoj pobjedi Crvene zvezde u Zadru od 2010. godine, kada je trijumfom sačuvala status ABA ligaša.

REZULTATI 24. KOLA:

Krka - Radnički 83:57 (14:12, 26:11, 26:15, 17:19)
/Buker 21 - Lešić 11/

MZT Skoplje - Široki 82:71 (21:20, 22:19, 16:15, 23:17)
/Marinković 20 - Džons 25/

Zadar - Crvena zvezda 53:67 (13:15, 17:15, 9:16, 14:21)
/Sobin 17 - Katić 12, 6 sk, Marjanović 11, 7 sk/

Mega Vizura - Olimpija 85:80 (21:29, 22:18, 21:14, 21:19)

U ponedjeljak:

Cedevita - Budućnost (18.00)
Igokea - Cibona (20.45)
Partizan - Solnok (odloženo)

TABELA: Crvena zvezda 20-4, Cedevita 17-6, Partizan 15-8, Budućnost 15-8, Cibona 15-8, MZT 12-12, Igokea 12-11, Krka 11-13, Mega 10-14, Olimpija 10-14, Solnok 8-15, Radnički 8-16, Široki 6-16, Zadar 6-18.

(Mladen Šolak, MONDO, foto: MONDO/Mladen Šolak)