EP (ŽENE): Francuskinje sa krunom

Francuske košarkašice drugi put su postale šampionke Evrope.

EP (ŽENE): Francuskinje sa krunom Izvor: MONDO

One su u finalu EP u Letoniji načinile senzaciju savladavši Rusiju - 57:53 (12:10, 18:9, 16:14, 11:20).

Tako je izvršena direktna primopredaja krune, jer su Ruskinje bile vladarke Starog kontinenta u minule dve godine.

Francuskinje su iznenadile od starta i snažnom odbranom svele Ruskinje na samo 19 poena u prve dve četvrtine. Na poluvreme su otišle sa prednošću od 11 razlike - 30:19.

Ruskinje su se trgle tek u posljednjoj dionici i uspjele utakmicu da uvedu u neizvjesnu završnicu. Kod rezultata 53:57, kada je ostalo 20 sekundi do kraja, započele su seriju šuteva za tri poena, ali su u sva tri pokušaja bile neprecizne, pa je rezultat ostao nepromijenjen.

Najefikasnija u pobjedničkom timu bila je Gruda sa 12, a poen manje postigla je Ndonge. U poraženoj ekipi Stepanova je upisala 13 poena, a Artešina 12.

Prethodno, Francuska je bila šampion Evrope 2001. I tada je u finalu pobijedila "zbornaju". Od tada su se Ruskinje dva puta penjale na tron (2003. i 2007), a dominaciju su im prekinule Čehinje 2005. godine kada su ih savladale u finalu.