Litvanija zamalo od gotovog veresiju

Novi Zeland bio na pragu velikog preokreta i iznenađenja u osmini finala Svetskog prvenstva, ali Litvanija uspela da se pribere i zabeleži tesnu pobedu.

Koliko drame u Barseloni, pravo ni iz čega...

Pred kraj treće četvrtine delovalo je da je prvi meč nedeljnog programa osmine finala Mundobasketa rešen i da će Litvanija bez problema među osam najboljih na turniru.

Međutim, ni 14 poena prednosti i prilično sigurna igra, nisu joj bili dovoljni za bezbrižnu završnicu.

Litvanija - Novi Zeland 76:71 (9:23, 17:13, 24:22, 21:18)!

Za samo pet minuta, serijom 19:4, Novi Zeland je stigao do preokreta i vođstva 59:58. Briljirao je Kori Vebster, sa 26 poena. Litvanija nikako nije mogla da pogodi, pa se opredelila da loptu konstantno spušta na Jonasa Valančiunasa.

I to se ispostavilo kao dobitna kombinacija.

Mladi, a već superiorni centar baltičke reprezentacije pronalazio je rešenje za koš u svakom napadu. Kada nije pogađao iz reketa, jeste sa linije slobodnih bacanja. Ekipi kojoj ne ide, bio je pokretačka snaga sa 22 poena i 13 skokova.

Pojačanom odbranom, sigurnijom igrom u napadu, ali i zbog neiskustva protivnika, Litvanija je u poslednja dva minuta uspela da se odlepi na pristojnu razliku i da izbegne potpunu dramu u završnici.

Nekadašnji evropski prvak u četvrtfinalu igraće protiv boljeg iz meča Turska - Australija.

Novi Zeland - Litvanija 71:76 (9:23, 17:13, 24:22, 21:18)