UI (košarka): Turci Srbima ni do koljena

Muška košarkaška reprezentacija Srbije izborila je plasman u polufinale Univerzitetskih igara u Beogradu.

UI (košarka): Turci Srbima ni do koljena Izvor: MONDO

Oni su u četvrtfinalnom duelu ubjedljivo savlada selekciju Turske rezultatom 68:46 (20:9, 20:10, 14:19, 14:8).

Srpski tim će u polufinalu igrati protiv Izraela, koji je bio bolji od reprezentacije Njemačke 66:49 (13:11, 16:17, 18:9, 19:12).

Iako su Turci prvi dio takmičenja u grupi L završili bez poraza, sa skorom 3:0, za selekciju Aleksandra Kesara bili su "lak plijen".

Naime, univerzitetski tim Srbije od starta je preuzeo inicijativu i ubjedljivo poveo, a zatim, bez ikakvih problema, održavao tu prednost do kraja meča.

Domaći tim je u prvih sedam minuta stekao ključnu prednost od 17:0, a činjenica da su Turcima dozvolili da prvi poen postignut tri minuta prije kraja prvog kvartala dovoljno govori koliko su bili superiorni na terenu.

Turski tim je u nastavku pokušao da pruži nešto žešći otpor, u 14. minutu stigli su na 10 poena "minusa" (17:27), ali je to je ujedno bilo i sve što su učinili na četvrtfinalnom meču.

Predvođen Borovnjakom i Kešeljom, srpski tim je ponovo dodao gas i do odlaska na veliki odmor povisio vođstvo na 21 poen razlike - 40:19 (asistencije 10/1, skokovi 30/14).

U istom ritmu domaći košarkaši igrali su i u nastavku - dominirali su na terenu, što je rezultiralo ubjedljivom prednošću sredinom treće četvrtine (51:25), nakon čega je i pitanje pobjednika definitivno riješeno. Pobjeda je, možda, mogla biti i ubjedljivija da su izabranici selektora Kesara bili precizniji sa linije slobodnih bacanja - 13/22.

Najbolji u srpskom timu bili su Marko Kešelj sa 16 poena i osam skokova, Dejan Borovnjak postigao je 12 uz osam uhvaćenih lopti, Marko Simonović upisao je 11 poena i osam skokova, a Miroslav Raduljica osam pogodaka i sedam skokova.

U selekciji Turske istakli su se Čem Koskun sa 14 poena i Soner Šenturk, koji je zabilježio osam pogodaka.

U drugom polufinalnom meču sastaće se pobjednici duela Rusija - Litvanija i SAD - Bugarska.