Fenerbahče zgromio Makabi u finišu!

Ličilo je u jednom trenutku da bi šampion Evrope mogao do brzog brejka u Istanbulu, ali...

Fenerbahče zgromio Makabi u finišu! Izvor: MN PRESS

Prva utakmica četvrtfinalne serije Evrolige, Istanbul.

Na 3:24 do kraja treće četvrtine na semaforu je pisalo – 46:56, a tajm-aut je morao da traži Željko Obradović.

Na 2:28 do kraja četvrte četvrtine na semaforu je pisalo – 74:64, a tajm-aut je uzalud zatražio Gaj Gudes.

Serijom 28:8 za 11 minuta igre u trećoj i četvrtoj deonici, plavo-žuti iz Istanbula potpuno su urušili svaku pomisao plavo-žutih iz Tel Aviva da će odneti pobedu u prvom susretu. Na kraju, glatkih 78:71 (16:22, 22:20, 21:16, 19:13) uz 13 poena, 12 skokova, četiri asistencije i tri ukradene lopte našeg asa Nemanje Bjelice.

Bogdan Bogdanović nije imao svoje veče, ubacio je pet poena uz šut 0/5 za dva i 1 /4 za tri, ali je sve to nadoknadio Jan Veseli sa 23 poena i 11/14 iz igre, pa i sedam skokova!

Međutim, nepravedno bi bilo ne pomenuti hrvatskog centra Luku Žorića koji je postigao osam poena u nizu u trenutku kada se Makabi otcepio na 11 poena razlike i tako vratio egal pred četvrtu četvrtinu.

Izvor: MONDO

Makabi je bolje otvorio utakmicu pred 12.894 bučnih navijača u "Ulker Sports Areni", poveo 0:8 i 2:11, ali se Fener tada malo sabrao i vratio na 10:13. Šest puta u drugoj četvrtini gosti su imali sedam poena razlike, poslednji put pri rezultatu 33:40, ali su Bjelica trojkom i Veseli zakucavanjem obezbedili ekipi nešto mirniji susret sa Obradovićem u svlačionici.

Ako ga je bilo, "Željkov fen" nije doneo instant preokret u trećoj četvrtini, koju je bolje otvorio i bolje vodio gostujući tim. Brajan Rendl, Džeremi Pargo i Aleks Tajus igrali su simultanku do rezultata 43:54, kada je Bogdan Bogdanović pogodio jedini šut iz igre u utakmici, trojku, i na kratko zaustavio seriju Makabija, koji je imao i pomenutih deset poena razlike, ali...

Dva penala, polaganje, šut sa poludistance, dva penala... Tek, često osporavani Žorić pokrenuo je Fener, koji se potom nije zaustavio. Endrju Gaudlok pogodio je dvojku za vođstvo Turaka pred četvrtu četvrtinu, a onda se razigrao Emir Preldžić koji je igrao dobru odbranu, krao lopte, pokretao kontre, asistirao i potom sam pogodio dugu dvojku za 74:64, na 2:28 do kraja, kada je Gaj Gudes shvatio da mu ni drugi tajm-aut za dva minuta nije doneo preokret na parketu.

U narednoj akciji Jogev Ohajon pogodio je samo jedno slobodno bacanje, a Veseli prikucao u obruč Makabija za kraj neizvesnosti u Istanbulu.