EP: Pobjede Grka i Rusa, katastrofa Makedonaca

Rusi pobijedili Hrvate u prvoj utakmici druge runde EP-a i sačuvali šanse za četvrtfinale. Grci ne posustaju. Makedonci razbijeni.

EP: Pobjede Grka i Rusa, katastrofa Makedonaca Izvor: MONDO

Druga runda takmičenja na Evropskom prvenstvu u Poljskoj otvorena je utakmicama u Grupi E u Bidgošću u petak. Rusi su pobijedili Hrvate, Grci nisu imali problema protiv Nijemaca, a Francuzi su do nogu potukli slabašne Makedonce.

Pobjedom nad Hrvatskom 62:59 u neizvjesnom meču, aktuelni evropski prvaci vratili su se u igru i zakomplikovali situaciju u Grupi E, a "kockasti" su propustili šansu da se približe četvrtfinalu.

Rusi, koji na EP igraju bez Andreja Kirilenka i Roberta Holdena, bili su u konstantnom vođstvu, ali su Hrvati držali priključak. U penal-završnici Rusi su se bolje snašli, pogotovo Fridzon koji je postigao ključna bacanja.

Obe ekipe mnogo su griješile tokom čitavog meča, a Hrvati su prokockali nekoliko šansi da preokrenu rezultat u svoju korist, "prodali" su nekoliko lopti u napadu i poraz je bio neminovan.

Centralna figura meča bio je ruski centar Mozgov, sa 18 poena i osam skokova.

Hrvati sada moraju da se "vade" protiv nepredvidivih Francuza koji su bez poraza, a u posljednjem kolu Grupe E igraju sa Nijemcima.

Rusi u narednom kolu idu na Grke, a u posljednjem igraju sa Makedoncima.

U drugoj utakmici Grupe E u petak, Grčka je pobijedila Njemačku 84:76 i sa šest bodova suvereno vlada tabelom te grupe.

Nijemac Hajko Šafarcik bio je najefikasniji igrač meča sa 23 poena, a Grk Vasilis Spanulis ubacio je 20.

Pravu katastrofu pretrpili su Makedonci u susretu sa Francuzima. Rezultat meča sve govori - 83:57, a moglo je da bude i gore, jer su Francuzi na oko tri minuta do kraja imali i 32 poena prednosti (81:49).

U ekipi Makedonije nijedan košarkaš nije zabilježio više od jednocifrenog šut-učinka, a Francuzi su ravnomjerno rasporedili poene (Pjetrus i De Kolo po 14, Toni Parker, Traore i Batim po 13).

O tome kako su igrali Makedonci dovoljno će reći ovaj podatak - u prvoj i drugoj četvrtini dali su samo po 9 poena!