EP: Turci ukrotili "furiju", moćna Slovenija

U Poljskoj se, izgleda, ispočetka crta košarkaška karta Evrope.

EP: Turci ukrotili "furiju", moćna Slovenija Izvor: MONDO

Reprezentacija Turske praktično je u četvrtfinalu Evrobasketa poslije pobjede nad Španijom u dramatičnoj završnici - 63:60 (20:22, 16:12, 13:14, 14:12).

Tim koji trenira iskusni Bogdan Tanjević ostao je u grupi neporaženih na ovom šampionatu - pored Grčke i Francuske - dok su Španci doživeli drugi neuspjeh. Prethodno im je poraz nanijela Srbija, dok su Sloveniju savladali tek poslije produžetka.

Vođstvo je tokom cijele utakmice prelazilo sa jedne na drugu stranu, mada su ga češće imali Turci.

"Crvena furija" je posljednji put bila u prednosti tri minuta prije kraja (55:56), a preokrenuli su Ersan Iljasova i Semih Erden - 59:56. Poslije dva pogođena penala Pau Gasola i solo prodora Endera Arslana bilo je 61:58, a onda su Riki Rubio i Hido Turkoglu "prodali" po jednu loptu.

Turkogluova greška bila je skuplja, pošto je lošim dodavanjem otvorio kontru, koju je minut i četiri sekunde prije kraja realizovao Huan Karlos Navaro - 61:60. Turska iz dva napada nije uspjela da poentira, pa se Špancima ukazala šansa da pobijede.

Nije je iskoristio Serhio Ljulj, čije je nerezonsko zabijanje u reket blokadom kaznio Omer Ašik. Erden, nekadašnji centar Partizana, u kontri je iznudio nesportsku ličnu grešku Ljulja i sa linije slobodnih bacanja postavio konačan rezultat...

Meč je odigran uz obostrano oštre odbrane i nevjerovatan kriterijum suđenja, s obzirom na to da su svirana svega 32 faula - Turskoj 18, Španiji 14 - kao da se igrao "balet".

Najefikasniji kod pobjednika bili su Iljasova sa 15 i Ašik sa 13, dok je Turkoglu zaustavljen na dva poena, po tri skoka i asistencije.

Pau Gasol zabilježio je 16 poena i devet skokova, a Rudi Fernandez 16 poena i pet skokova za Špance.

Slovenija se u posljednjoj utakmici dana poigravala sa Litvanijom - 81:58 - koja u podmlađenom sastavu ne može da se bori za visok plasman, iako ima nekolicinu renomiranih pojedinaca, kakvi su braća Lavrinovič, Javtokas, Masijulis i Jasaitis.

"Zmajčeki" su na poluvreme otišli sa 17 poena viška (43:26), u 22. minutu su povećali na 51:28 i ta razlika je do kraja ponovljena nekoliko puta, kao i u konačnom rezultatu, ali nije prelazila "plus 23".

Jaka Lakovič postigao je 24 poena, Erazem Lorbek 17, uz osam skokova, a Boštjan Nahbar i Uroš Slokar po 11. U poraženom timu su samo Kalnijetis (15p) i Masijulis (11p) završili sa dvocifrenim učinkom.

GRUPA F - REZULTATI

Turska - Španija 63:60
Poljska - Srbija 72:77
Litvanija - Slovenija 58:81

TABELA: Turska 3-0, Slovenija 2-1, Srbija 2-1, Poljska 1-2, Španija 1-2, Litvanija 0-3.
SLEDEĆE KOLO (ponedeljak): Španija - Litvanija, Slovenija - Poljska, Srbija - Turska.

GRUPA E - REZULTATI (petak)

Rusija - Hrvatska 62:59
Njemačka - Grčka 76:84
Francuska - Makedonija 83:57

TABELA: Grčka 3-0, Francuska 3-0, Hrvatska 1-2, Rusija 1-2, Njemačka 1-2, Makedonija 0-3.
SLEDEĆE KOLO (nedelja): Njemačka - Makedonija, Grčka - Rusija, Hrvatska - Francuska.

(MONDO, foto: FIBA Europe)