NLB: Partizanova pobjeda "na bis"

Petar Božić pogodio je trojku sa gotovo pola terena i izborio produžetak protiv Hemofarma, a tamo je Partizan bio spretniji - 84:80.

NLB: Partizanova pobjeda "na bis"  Izvor: MONDO

Kapiten Partizana Petar Božić poklonio je svojim mladim saigračima drugu priliku da pobijede Hemofarm i oni su to iskoristili.

Trojkom iz trka, uz zvuk sirene, sa skoro deset metara, Božić je izborio produžetak u derbiju 4. kola NLB lige, a tamo je nastavljena dramatična predstava u kojoj je na kraju više strpljenja i nerava imao šampion - 84:80, 67:67 (18:12, 18:19, 18:21, 13:15, 17:13).

Pred oko 2.000 bučnih navijača u "Pioniru", Partizan je do druge pobjede u tri nastupa u NLB ligi stigao u posljednjim momentima produžetka, kada je novajlija Lester Mekaleb pri rezultatu 82:80, promašio drugo slobodno bacanje, ali uhvatio od obruča odbijenu loptu, dodao je najefikasnijem pojedincu utakmice Aleksu Mariću, a ovaj bio fauliran.

Poslije šest uzastopnih promašaja sa linije slobodnih bacanja, Marić je 11 sekundi prije kraja pogodio oba za 84:80. Za preostalih 11 sekundi, kapiten gostiju Miljan Pavković nije uspio da pogodi trojku i produži neizvjesnost, tako da je Hemofarm doživio i treći poraz, poslije neuspjeha u duelima sa Radničkim i Cedevitom.

Mekalebu je četiri sekunde prije kraja četvrte dionice, pri vođstvu Hemofarma od 66:64, ispala lopta prilikom ulaza pod koš, a nje se dokopao Pavković. Košarkaši Partizana morali su da fauliraju protivničkog pleja, a on je pogodio oba slobodna bacanja na drugoj strani i donio svom timu, činilo se, pobjedničku prednost od tri poena razlike.

Trener Partizana Duško Vujošević zatražio je tajm-aut i postavio akciju za Božića, koji je primio loptu sa sredine terena, napravio korak, naskočio i preko ruke reprezentativnog pleja Stefana Markovića pogodio koš za produžetak, što je "do ludila" dovelo navijače Partizana u dvorani.

Da Božićev podvig bude veći, bio je to njegov prvi poen na utakmici!

Prije toga, crno-bijeli su u 15. minutu imali i 12 poena prednosti (30:18), ali su na taj rezultat momci koje sa klupe predvodi Stevan Karadžić odgovorili serijom 9:0, smanjili na 30:27 i držali Partizan bez koša skoro četiri minuta.

Sa četiri poena u nizu, Aleks Marić je otvorio drugo poluvrijeme (40:31) i nagovijestio da će ovo biti njegovo veče, iako su sve oči bile uprte u prošlogodišnjeg aduta Crvene zvezde, a sada novog košarkaša Partizana, Lorensa Robertsa. Amerikanac je na debiju bio odličan (12 poena i šest skokova), a pogodio je i dvije bitne trojke u finišu regularnog dijela utakmice.

Partizan je prednost stečenu još u prvom napadu druge četvrtine (21:12) odlučno čuvao sve do 28. minuta, kada je košem Dušana Kecmana na semaforu bilo ispisano 52:43. Tada je uslijedila nova serija Hemofarma, a trojkom Milivoja Božovića treća četvrtina završena je rezultatom 54:52, a posljednja dionica otvorena košem Raška Katića za prvo izjednačenje još od rezultata 2:2.

Kada je četiri minuta prije kraja Partizan, osvajač "triplete" iz prethodne dvije sezone (NLB, Superliga, Kup), došao do nove osjetnije prednosti (63:56), nije djelovalo da će se na kraju spašavati šutem uz zvuk sirene...

Do toga je došlo najviše zahvaljujući Markoviću, koji je počeo da dominira terenom, pogodio trojku, potom za dva, pa još jednu trojku i sam kreirao seriju 8:0 za vođstvo svog tima od 64:63, poslije čega je uslijedila već opisana triler završnica.

Hemofarm je još jednom do kraja utakmice proćerdao priliku da nanese drugi poraz crno-bijelima u tri dana, poslije onog u Evroligi od Unikahe. Mini-serijom 5:0 (trojka Marka Šutala, penali Bobana Marjanovića), Vrščani su stigli do vođstva od 78:76 u produžetku, ali je tada, 30 sekundi prije isteka, trojku "tresnuo" debitant u crno-bijelom, Roberts i ponovo gurnuo goste u poziciju da jure rezultat.

PARTIZAN: Božić 6, Kecman 12, 6 sk, 4 as, Rakočević 3, Roberts 12, 6 sk, Rašić 8, 3 as, Đekić 1, Sinovec, Marić 20 (8/11 za dva), 16 sk, 2 ukr, 2 bl, Mekaleb 17 (2/3 za tri), 5 sk, 3 ukr, 3 izg, Veseli 2, 4 sk, Milošević 2, Vraneš 2.

HEMOFARM: Mačvan 4, Pavković 15 (3/6 za tri), 8 as, 5 ukr, Krstović 5, Marjanović 4, 8 sk, Marković 15 (3/6 za tri), 4 sk, Katić 9, Despotović, Stivenson, Borisov, Šutalo 17 (5/7 za dva), Božović 11, 9 sk, Petrović.

Široki - Zadar 83:70

TABELA: Cibona 4-0, Zagreb 3-1, Olimpija 3-1, Zadar 2-2, Cedevita 2-2, Helios 2-2, Partizan 2-1, Radnički 2-1, Široki 1-3, Bosna 1-3, FMP Železnik 1-3, Crvena zvezda 1-3, Hemofarm 1-3, Budućnost 1-2.