NLB: Zvezda zanijemila pred Mutom!

Poslije tri poraza na gostovanjima, košarkaši Crvene zvezde doživjeli su i prvi u Pioniru.

NLB: Zvezda zanijemila pred Mutom!  Izvor: MONDO

U 5. kolu NLB lige, debitant Radnički iz Kragujevca nanio je četvrti poraz crveno-bijelima od starta sezone 101:100 (16:31, 33:21, 31:24, 21:24).

Kragujevčani, koje predvodi Miroslav Nikolić, tako su poslije Hemofarma i Zadra, srušili još jedno zvučno ime u premijernom nastupu u regionalnoj ligi.

Crvena zvezda je vodila i sa 34:16 u 11. minutu, ali je uspjela da izgubi utakmicu... Poslije serije trojki u drugom poluvremenu, Radnički je došao i do vođstva, potom izborio i neizvjesnu završnicu, a u njoj je čovjek odluke bio trener crveno-bijelih Aco Petrović!

On je 36 sekundi prije kraja, pri rezultatu 98:98, utrčao na teren, okliznuo se i pao, usput zaradio tehničku grešku, poslije koje su Kragujevčani pogodili tri od četiri slobodna bacanja i poveli sa 101:98. Na drugoj strani, Moris Bejli pogodio je dva penala devet sekundi prije kraja, ali domaći košarkaši potpuno nespremni su ušli u penal završnicu, bez ispunjenog bonusa...

U toj situaciji, za devet sekundi uspjeli su jednom da fauliraju svog igrača na pozajmici u Radničkom, Filipa Šepu, ali ne i da ga otjeraju na liniju slobodnih bacanja. Gosti su poslije faula nad Šepom dobili još jedan napad, četiri sekunde prije kraja i zadržali loptu za treću pobjedu u pet utakmica sezone - 100:101!

Nije slutilo na dramu, pa samim tim ni pobjedu Radničkog poslije prve četvrtine, koju su Petrovićevi igrači dobili sa 31:16, a potom u prvom napadu druge četvrtine trojkom Borisa Bakića došli do 18 poena prednosti (34:16). Ipak, plus 18 u poslije prvog napada u četvrtini pretvorilo se u plus 3 prije odlaska na odmor (52:49), kada je Dragan Milosavljević lijepim košem završio veliki povratak svog tima u drugoj četvrtini.

Od rezultata 41:22, koji je košem i slobodnim bacanjem postavio Bugarin Filip Videnov, Radnički je postigao 30 poena, a primio sedam...

To je bio nagovještaj uzbudljivog drugog poluvremena, a nije prošlo mnogo do prvog vođstva Nikolićevih "lavova" na utakmici (61:63), poslije trojke Danila Mijatovića. To je bila treća od pet uzastopnih trojki (Mijatović dvije, Vukašin Aleksić dvije, Filip Šepa jednu), sa kojom je Radnički došao do maksimalnih sedam poena prednosti - 65:72 (28. minut).

Na pet uzastopnih, novom trojkom nadovezao se Milosavljević i Radnički je u 30. minutu imao - 76:70, a zahvaljujući koševima Vladimira Štimca, pred početak poslednje dionice bilo je "samo" 78:82.

Koševima Štimca, Bejlija, Dragićevića i Videnova, Zvezda je povratila vođstvo sredinom četvrte četvrtine - 85:84, ali to nije poremetilo Kragujevčane, koji su nastavili da pogađaju trojke i održe egal završnicu do rezultata 98:98. Tada je kapiten Zvezde Dragićević promašio šut za dva, a na drugoj strani isto je uradio Aleksej Kotiševskij, s tim da je Rus potom u gužvi dohvatio loptu i bio fauliran... To je razbjesnilo trenera domaćih Petrovića, koji je bučno protestovao i pritom se okliznuo, pao, pa bio kažnjen tehničkom.

Od tog poteza, njegov tim nije se oporavio, već je zabilježio najgori start od kada igra NLB ligu.

Do povratka povrijeđenih Nemanje Bjelice i Marka Kešelja, ali i dolaska kvalitetne petice, crveno-bijeli će morati da zbiju redove i počnu sa sakupljanjem bodova. Za sada, dijele posljednje mjesto sa Bosnom.

ZVEZDA: Štimac 14 (7/8 za dva), T. Dragićević 16 (5/6 za dva, 2/4 za tri), 5 sk, 5 izg, Bakić 12, 5 ukr, Bejli 22, 3 as, 2 ukr, Videnov 12, Radivojević 6, Radosavljević, Nedović, Kikanović 12, Milošević 2, S. Dragićević, Stević 4.

RADNIČKI: Šepa 5, Aleksić 15, Pantić 16, 5 sk, Milosavljević 24, 5 sk, Brkić 11, 10 sk, Čakarević, Urazmanov 2, Kotiševskij 12, 5 sk, Veljović, Kovačević, Mijatović 16 (4/5 za tri), Mišanović.

ĐUROVIĆ DEBITOVAO POBJEDOM

Na svom prvom nastupu u ulozi FMP Železnika, poslije pet i po godina, Vlade Đurović oslonio se na iskusnije pojedince u neiskusnoj postavi koju je preuzeo i oni su mu poklonili debi pobjedu.

U Domžalama, Helios je bio tvrd orah, ali ne dovoljno da ga zubi mladih "pantera" ne bi smrckali - 73:80 (23:20, 17:31, 13:12, 20:27).

Od kada su, ponijeti Đurovićevom neiscrpnom energijom i strašću, napravili seriju 16:3 i poveli sa 54:40, košarkaši FMP Železnika nisu se više osvrtali za protivnikom koji je ostao daleko iza... Najbliže što su Slovenci uspjeli da priđu gostima, bilo je "minus 6" u posljednjoj četvrtini, ali ih je tada utišao sjajni Andrija Milutinović trojkom za 77:66, minut prije kraja.

Bila je to četvrta trojka Milutinovića iz šest pokušaja, a jedini efikasniji od njega u timu FMP-a, bio je Nemanja Protić čiji je statistički učinak: 25 poena, 5/7 za tri poena, 4 skoka, 3 asistencije.

Ovo je prva pobjeda Železnika van svoje dvorane u NLB ligi još od 10. januara ove godine i gostovanja u Novom Sadu protiv Vojvodine (74:89). Očigledno da je šok-terapija smjenom Slobodana Klipe i angažovanjem Đurovića (61) uspjela, a da li je efekat trenutan ili trajan pokazaće mečevi koji slijede.

HELIOS: Petrović 4, Zalokar 1, Močnik 10, 7 sk, Krušič 3, Delić 25, Dundovič 6, Korošec, Snou 11, Zagorc, Laškevič 13, 5 sk, Bajramlić, Zerak.

FMP: Protić 25, Labović 8, 5 sk, Stamenković 14, Musli, Milutinović 19, 6 sk, Jeremić 1, Raduljica 7, 10 sk, Samardžiski 6, 6 sk, Lazić, Radetić, Dimić, Marković.

Bosna - Široki 64:75

TABELA: Cibona 4-0, Olimpija 4-1, Budućnost 3-2, Radnički 3-2, Zagreb 3-2, FMP Železnik 2-3, Široki 2-3, Cedevita 2-3, Helios 2-3, Zadar 2-2, Partizan 2-1, Hemofarm 1-3, Bosna 1-4, Crvena zvezda 1-4.

(MONDO, foto: MN Press)

Zagreb - Olimpija (20.00)

U nedelju:

U petak:

TABELA: Cibona 4-0, Budućnost 3-2, Radnički 3-2, Zagreb 3-1, Olimpija 3-1, FMP Železnik 2-3, Široki 2-3, Cedevita 2-3, Helios 2-3, Zadar 2-2, Partizan 2-1, Hemofarm 1-3, Bosna 1-4, Crvena zvezda 1-4.