EL: Partizan opet u TOP 16

Crno-bijeli pobjedom nad Lijetuvosom 97:67 obezbijedili plasman među 16 najboljih evropskih ekipa kolo prije kraja takmičenja u Grupi B.

EL: Partizan opet u TOP 16 Izvor: MONDO

Partizan će četvrtu godinu zaredom igrati u TOP 16 fazi Evrolige.

Za to se izborio pošto je na Badnje veče deklasirao Lijetuvos u 9. kolu Grupe B 97:67 (26:18, 24:21, 22:22, 25:6) pred 6.828 gledalaca u Pioniru i nanio mu teži poraz nego što je pretrpio u Litvaniji (56:78). Pošto je sad bolji u međusobnom skoru, sigurno će se naći među četiri najbolje ekipe u grupi.

Još jednu blistavu partiju pružio je Aleksandar Rašić - 24 poena (6/8 za tri, 8/8 slobodna bacanja) i najzaslužniji je za veliki uspjeh.

Međutim, ogroman doprinos dali su i Lorens Roberts i Slavko Vraneš, koji su nadomjestili izostanak najboljeg igrača ove sezone, Aleksandra Marića. On je povrijedio koljeno u 12. minutu i od tada se nije vraćao na parket.

Amerikanac, koji je bio energičniji nego inače, na poluvremenu je imao indeks uspješnosti 19, Crnogorac 16, a cio tim Rimasa Kurtinaitisa 21. Na kraju, Roberts je imao učinak 16 poena i sedam skokova, a Vraneš 13 poena i devet skokova.

Nijednog trenutka se nije postavljalo pitanje pobjednika, jer su crno-bijeli sve vrijeme ubjedljivo vodili. Od 7. minuta kada su imali 23:13 održavali su prednost, ali famoznu granicu od 13 razlike nisu mogli da probiju... Sve do posljednje četvrtine.

Gosti su u prvom poluvremenu odlično šutirali za tri poena (7/12), ali to nije bilo dovoljno za više od 50:39 za domaćina - to je rezultat kojim se otišlo na odmor. Do kraja su ipak pokvarili taj procenat (8/24).

Razlike je i u trećoj četvrtini varirala oko deset poena...

A onda je Partizan u posljednjem periodu postavio granitnu odbranu, igrače Lijetuvosa više nije "htio" šut, pa su za posljednjih deset minuta postigli smao šest poena!

Šampion Srbije je od 34. do posljednjeg minuta napravio seriju 16:0 i došao do 90:63. U posljednjim trenucima Dušan Kecman je trojkom samo začinio fantastičnu atmosferu u Pioniru za konačnih 97:67.

"Bili smo svjedoci fenomenalnog ponašanja publike", bio je prvi komentar Duška Vujoševića poslije utakmice.

"Marićeva povreda bila je krizni momenat. Prva procjena je da povreda nije preozbiljna, jer ligamenti nisu pokidani. Pauziraće nedelju ili dvije",
zaključio je Vujošević.

PARTIZAN: Roberts 16, Mekejleb 10, Kecman 12, Milošević 2, Rašić 26, Lešić, Mitrović, Božić 3, Marić 4, Veseli 7, Đekić 4, Vraneš 13.

LIJETUVOS:
Popović 17, Babrauskas 2, Ginevičijus, Borovnjak 2, Bjelica 10, Gecevičijus 11, Zavackas 10, Buterlevičijus, Jomantas 11, Sinika, Bejns 4.

Grupa B, 9. kolo

Partizan - Lijetuvos 97:67

Četvrtak

Efes - Olimpijakos 19.15
Unikaha - Orlean 20.45

Tabela: Olimpijakos 6-2, Unikaha 6-2, Partizan 5-4, Lijetuvos 4-5, Efes 3-5, Orlean 1-7.