Tompson ubacio 60 za 29 minuta, trener ga "kaznio"

"Da sam igrao više...", slegao je ramenima košarkaš Golden Stejta nakon predstave karijere, zbog koje ga je Ker "kaznio" slanjem na klupu za poslednju četvrtinu.

Možda nije bilo fer, čak i prema istoriji košarke, ali njegova je poslednja.

Jedini krivac što ovaj tekst ne otvaramo pričom o ubačenih 70, 80, možda i više poena Kleja Tompsona jeste trener Golden Stejt Voriorsa, Stiv Ker.

"Ko zna?", iznenadio se Ker pitanjem o tome da li bi Tompson ubacio toliko.

"Znam da bi nastavio da šutira. Klej nikada ne prestaje da šutira", rekao je trener vodećeg tima lige.

Otkud ovaj razgovor? U utakmici sa Indijana Pejsersima u Oklendu, Tompson je ubacio nestvarnih 60 poena za samo 29 minuta na parketu i kada je, i on sam, ali i ceo svet košarke želeo još, i još, i još – Ker je rekao: "Dosta".

Uzalud je publika u "Orakl areni" skandirala: "Klej! Klej! Klej!"

"Nisam imao sreće da u dva navrata kada sam ubacivao rekorde karijere, nisam dobio šansu da igram u poslednjoj četvrtini", slegao je Tompson ramenima posle utakmice, dok ga je "splash brother" Stef Kari posipao ledom po glavi simulirajući hlađenje vrelog šutera koji je već do poluvremena imao 40 ubačenih poena i to za 18 minuta na parketu.

Tompson

Već tada je moglo da se pretpostavi da će Tompson popraviti rekord karijere, postaviti rekord sezone (bar za sada) i postati najbolji strelac Voriorsa u poslednjih nekoliko decenija, a o rezultatu u meču sa Pejsersima niko nije razmišljao (završeno je 142:106).

I, dok je trener Pejsersa Nejt Mekmilan u jednom trenutku zatražio tajm-aut i ostao bez reči, samo gledajući ka svom timu, Ker je osetio da je bilo previše svega i da bi – ovo je pretpostavka autora – možda sve moglo da se vrati loše Voriorsima kao prošle sezone, kada su mahnito jurili rekorde i obarali ih, a na kraju doživeli serije povreda najvažnijih igrača, pali u formi i postali prvi tim u istoriji koji nije osvojio titulu posle vođstva 3:1 u velikom finalu.

Tomspon je igrao i treću četvrtinu, ubacio 60 na 1:22 do kraja te deonice i bio pozvan da presedi ostatak meča...

Klej
Izvor: YouTubr

Prethodni rekord bio mu je 52 poena protiv Sakramento Kingsa, pre skoro dve godine, kada je za četvrtinu ubacio 37 poena, ali je i tada Ker insistirao da, kao nosilac igre, treba da se odmori.

Tompson se prethodne večeri upisao u "krem dela krem" društvo u kom su Vilt Čemberlejn, Rik Beri i Džo Fulks, kao jedini Voriorsi koji su ubacili 60 poena, a Beri je bio poslednji kojem je to pošlo za rukom – 64 u obruču Portland Trejlblejzersa 26. marta 1974. godine.

Klej je posle meča izrazio nadu da će u budućnosti dobiti priliku da lestvicu podigne još više.

"Možda... Moguće da sam i sada mogao više, ali nadam se da ću jednog dana dobiti novu šansu. Međutim, 60 za 29 minuta nije loše", namignuo je jedan od najboljih šutera današnjice koji je imao 21/33 iz igre, odnosno 8/14 za tri poena.

Ker je, inače, Tompsonovo "ludilo" u rasprodatoj areni iskoristio da odmori Karija u drugoj četvrtini.

"Mogu da stavim novac da ovo neće biti pipnuto više u istoriji košarke", rekao je Kari o učinku od 60 poena za 29 minuta.

Do prethodne noći, rekorderi po broju ubačenih poena ove sezone bili su Rasel Vestbruk sa 51 i Entoni Dejvis sa 50.

"Osećao sam kao da je svaki šut na koji sam se digao bio dobar", rekao je Tompson.

Kevin Durent pratio ga je sa 20, osam skokova, četiri asistencije i dve blokade, a Voriorsi su utakmicu završili sa neverovatnih 45 asistencija, dva manje od rekorda franšize koji su postavili 24. novembra u meču sa Los Anđeles Lejkersima.

Kari je imao 13 poena i 11 asistencija, dok je Tompson 17 poena imao posle samo devet minuta igre, uz još jedan nestvaran podatak – Golden Stejt je imao 15 asistencija za prvih 17 ubačenih lopti kroz obruč i sve to za rezultat 38:27.

"Takvog momka ni najbolje odbrane ne mogu da uhvate", rekao je MekMilan.

Pol Džordž ubacio je 21 poen, uz deset skokova, uprkos tome što je 34 minuta proveo u igri sa nosem iz kojeg je, svako malo, tekla krv.

P. S. "Orakl arena" bila je rasprodata 200. put u nizu prethodne noći, a kapacitet je 19.596 mesta.