Darušafaka - Fener 2:0, Bogdan ubacio 18 poena

Fenerbahče nije imao rešenja za Klajburna koji je osam od 20 poena ubacio ju poslednjoj četvrtini i bio najzaslužniji za drugu ovosezonsku pobedu Darušafake nad gradskim rivalom u Evroligi.

Darušafaka - Fenerbahče 2:0 ove sezone u Evroligi!

Posle "brejka" u gostima 21. decembra, kada je pred Fenerovim navijačima rezultat bio 64:71, ekipa Dejvida Blata ponovo je nadigrala gradskog rivala i prekinula užasnu seriju od pet poraza u evroligaškim i prvenstvenim mečevima započetu još 20. januara.

U prvom meču 22. kola zakazanom za ovaj petak uveče:

Darušafaka - Fenerbahče 72:63 (10:20, 24:11, 13:16, 25:16).

Koliko je ovaj ishod u trećem ovosezonskom okršaju dva skupa tima prekinuo seriju poraza domaćina, toliko je prekinuo i seriju odličnih rezultata ekipe Željka Obradovića.

Žuto-plavi ušli su u ovaj susret sa sedam uzastopnih pobeda u prvenstvu i Evroligi, odnosno sa deset trijumfa u poslednjih 11 mečeva (taj jedan poraz nanela im je Crvena zvezda, 12. januara, 75:73), ali su na njihovu nesreću naleteli na veoma inspirisanog Vila Klajburna, koji je igrao simultanku u poslednjoj četvrtini i bio najzaslužniji za osmi poraz vicešampiona Evrope, odnosno 11. pobedu Blatovog sastava, koji se tako izjednačio sa još jednim istanbulskim timom, Efesom, a Crvenoj zvezdi prišao na pobedu zaostatka.

Daruša

Klajburn je osam od 20 poena postigao u četvrtoj četvrtini u kojoj je Fener, konstatno kaskajući za zelenima izgubio korak kod rezultata 55:53, na 6:37 do kraja.

Tada je Klajburn pogodio treću trojku na meču, a nakon promašaja Bobija Diksona u šutu za tri, ubacio je i Edrijan Moerman na asistenciju Bredlija Vonamejkera, pa je na tačno tri minuta do kraja Obradović morao da traži tajm-aut i crta akciju za Jana Veselog, kojom se Fener sa mini pauze vratio poenima za 62:57.

Ali...

U narednom napadu ponovo je pogodio Klajburn, ovog puta za dva poena, naš reprezentativac Bogdan Bogdanović promašio četvrti put u pet pokušaja za tri poena i, ispostavilo se, odatle gostima nije bilo povratka, tim pre što je Bredli Vonamejker ubacio oba slobodna bacanja nakon što je Dikson izgubio loptu - 66:59, na 1:11 do kraja.

Bio je to početak duge penal serije u kojoj su pogađali i Bogdanović i Dairis Bertans, a definitivan kraj utakmice usledio je na 30-ak sekundi pre kraja kada je Bogdanović promašio dve trojke u razmaku od dve-tri sekunde, potvrdivši jedno od najlošijih šuterskih večeri ove sezone - 1/7 za tri, ali i 6/8 za dva, što mu je donelo 18 poena uz četiri skoka i dve asistencije.

Fener je između poraza od Zvezde i Darušafake nanizao evroligaške pobede nad CSKA, Galatasarajem, Uniksom i Panatinaikosom, dok je Blatov tim prekinuo niz poraza u kojem su bolji od njegovog tima bili redom Balikešir, Efes, Žalgiris, Tofaš, Armani i Banvit.

Klajburn je bio prvi strelac utakmice sa 20 poena, Vonamejker je uprkos šutu 1/7 za tri poena stigao do dabl-dabl učinka od 11 poena i 11 asistencija, a odličnu igru pružio je i hrvatski tinejdžer Ante Žižić sa 13 poena i deset skokova.

Osim Bogdanovića, dvocifreni u Obradovićevom timu bili su još Ekpe Judo i Dikson sa po 12 poena, dok je još jedan naš reprezentativac Nikola Kalinić meč završio sa šest poena, asistencijom i dve ukradene lopte.

Utakmicu je pratilo oko 5.000 navijača, mahom Fenerovih...

PAO - Bamberg 81:72

Tabela: Real 17-5, CSKA 16-6, Olimpijakos 16-6, Fenerbahče 14-8, PAO 13-9, Zvezda 12-10, Baskonija 12-10, Efes 11-11, Darušafaka 11-11, Žalgiris 9-13, Barselona 8-14, Bamberg 8-14, Makabi 8-14, Uniks 7-15, Armani 7-15, Galatasaraj 7-15.