EL: Čudo u Vitoriji

Košarkaši Kaha Laborala, bivše Taukeramike, na nevjerovatan način su se plasirali u četvrtfinale plej-ofa Evrolige.

EL: Čudo u Vitoriji Izvor: MONDO

Oni su tri minuta prije kraja na svom parketu gubili od Cibone 58:72, zatim uspjeli da izbore produžetak (78:78), a onda i da deklasiraju posustale Zagrepčane - 102:90.

Raspored u vrhu grupe H krojio se i u Moskovskoj oblasti, gdje je Himki savladao Olimpijakos sa nedovoljnih 96:83.

Ruski tim završio je Top 16 fazu sa istim odnosom pobjeda i poraza kao Kaha Laboral, a pošto su jedni druge pobijedili istom razlikom, presudila je ukupna koš-razlika. Kaha Laboral u toj rubrici na tabeli ima "minus šest", a Himki "minus 11"!

I tu se vidi koliko je Špancima značilo što je utakmica potrajala dodatnih pet minuta. Da su u regularnom toku dobili sa poenom ili dva razlike, dalje bi prošao Himki.

Koliko je Kaha Laboral bio daleko od cilja, recimo, u 25. minutu? Tada je na semaforu u njegovoj dvorani stajalo 36:49, a u Moskovskoj oblasti 64:42!

Cibona je uoči posljednjeg kola takođe imala svoju računicu.

Hrvatski prvak odigrao je u Vitoriji odličnu utakmicu, ali čak i kada je imao dvocifrenu prednost, nije imao "u rukama" plasman u četvrtfinale jer mu je bio neophodan poraz Himkija od Olimpijakosa.

A crveno-bijeli iz Pireja uveliko su obezbijedili prvo mjesto, pa im je u Rusiji, takoreći, bilo svejedno kakav će rezultat ostvariti.

Jedan atinski tim (Panatinaikos) u skoro identičnoj situaciji je igrao "za Srbe" (Partizan), dok drugi nije bio raspoložen da "pomogne" Hrvatima.

Drame je bilo i u Madridu, gdje su Real i Makabi igrali za prvo mjesto u grupi F. "Kraljevi" su startovali furiozno, u 16. minutu su vodili sa 29:13, a početkom posljednje četvrtine 50:41.

Ali gosti iz Tel Aviva se nisu predali, malo-pomalo su smanjivali razliku i na kraju slavili rezultatom 66:64.

Pobjedonosne poene postigao je Alan Anderson sa linije slobodnih bacanja, a na drugoj strani je Serhio Ljulj bacio loptu u aut, umesto u ruke Trevisa Hansena koji je kao "zapeta puška" čekao na liniji za tri poena.