NLB: Zvezda u igri za Evrokup, Hemofarm na F4!

U dramatičnim završnicama u Zagrebu i Beogradu Hemofarm je izborio učešće na Fajnal-foru, a Zvezda zadržala šanse za plasman u Evrokup.

NLB: Zvezda u igri za Evrokup, Hemofarm na F4! Izvor: MONDO

Stefan Marković sa pola terena za produžetak!

Trojkom Stefana Markovića, sa pola terena uz zvuk sirene, košarkaši Hemofarma izborili su produžetak u Zagrebu, a potom i pobjedu vrijednu plasmana na Fajnal-for NLB lige.

U isto vrijeme, Crvena zvezda je u Pioniru pobijedila Zadar sa pet poena razlike i tako zadržala teoretske šanse za sedmo mjesto i plasman u kvalifikacije za Evrokup naredne sezne.

Posljednja jednačina koja "igra" za crveno-bijele je rasplet u preostalim mečevima 25. kola i kompletnog 26. kola NLB lige, po kojem bi na kraju Zadar, Cedevita i Crvena zvezda imali isti skor pobjeda i poraza, a za to je beogradskom timu potrebna pobjeda u Sarajevu u subotu, uz poraze Cedevite od Partizana i Cibone, kao i poraz Zadra kod kuće od Zagreba.

Zahvaljujući pobjedi od 77:72 u utorak uveče nad Zadranima, crveno-bijeli su izborili najbolju poziciju u eventualnom "trouglu" sa Zadrom i Cedevitom poslije 26. kola, a to je skor 12-14. Ukoliko ga bude...

Crvena zvezda - Zadar 77:72 (17:17, 19:17, 18:17, 23:21).

Svaki od tri tima, Zadar, Cedevita i Crvena zvezda pobjeđivao je na svom terenu i gubio kod kuće u ovom "trouglu", a u ukupnoj koš razlici Zvezda ima "plus 5", Zadar "minus 1", a Cedevita "minus 4".

Ispostavilo se da je presudna bila pobjeda Zvezde nad Cedevitom u Pioniru od 20 poena razlike, ali cijela ova računica postaće bezvrijedna ukoliko već u srijedu uveče, Cedevita iznenadi Partizan u Zagrebu.

Zadrani su znali da će izbiti na prvo mjesto u međusobnim duelima sa pomenuta dva tima ako u Pioniru izbore poraz sa dva poena razlike. Ipak, bili su daleko od toga kada su crveno-bijeli "otvorili" treću četvrtinu serijom 9:0 za maksimalnih 11 poena razlike (45:34).

Minut i po kasnije, poslije trojke Roka Stipčevića, Zadar je bio "u igri" (49:48), ali je u finišu utakmice tim Aleksandra Trifunovića pojačao igru u odbrani i ubrzao napad, baš onako kako Zadar igra decenijama.

Tri napada zaredom odbranili su crveno-bijeli, prije nego je 16,7 sekundi prije kraja Marko Kešelj bio fauliran i pogodio oba slobodna bacanja za - 73:65. Poslije poena Vedrana Morovića sa linije slobodnih bacanja za 75:69, Zvezda je odigrala brzu kontru, a Plejsted je nesportski faulirao Olivera Stevića u trenucima kada se centar beogradskog tima "dizao" na zakucavanje.

Stević je dobio dva slobodna bacanja, a Zvezda i loptu poslije toga, na 7,4 sekundi prije kraja, ali je faulirani centar promašio u oba pokušaja. Tri sekunde potom potrošio je Vuk Radivojević, prije nego je sa linije slobodnih bacanja ubacio oba šuta za "plus 6" (77:69), tako da je trk i trojka Morovića uz sirenu bila nebitna za od ranije poznatu računicu crveno-bijelih - 77:72.

CRVENA ZVEZDA: Radosavljević 2, Kikanović 4, Stević 12, Radivojević 6, Kešelj 17, Bakić 19, Rondović, Milošević, Nedović, Štimac 7, Bjelica 10.

ZADAR: Rančić 6, Stipčević 11, Ružić 18, Marcinković, Perić 4, Plested 10, Sarlija, Boisa, Car, Bilan 3, Morović 20, Skifić.

Kakav koš Stefana Markovića...

U situaciji "ili ili", košarkaši Hemofarma dobili su direktnog rivala za plasman na Fajnal-for NLB lige na njegovom terenu.

Vrščani su protiv Zagreba u prijestonici Hrvatske, poslije drame u produžetku, došli do zlata vrijedne pobjede koja ih je promovisala u učesnika završnog turnira lige, a Zagrepčane ostavila sa minimalnim šansama za to - 77:83, 71:71 (23:16, 16:14, 12:19, 20:22, 6:12).

Kajl Hil izgubio je posjed lopte u poslednjem minutu posljednje četvrtine, poslije čega je morao da faulira Krunoslava Simona po hitnom postupku. Najbolji igrač Zagreba na ovom meču pogodio je oba slobodna bacanja za 71:68, tako da je Hemofarmu za nekoliko sekundi bila neophodna trojka.

A, ona je došla iz ruku Stefana Markovića!

I to sa polovine terena, uz zvuk sirene!!!

Reprezentativni bek pogodio je trojku kakva se rijetko viđa i obezbijedio dodatnih pet minuta, a tamo je Hemofarm iskoristio nalet samopouzdanja i rezultatom 12:6, došao do 16. pobjede u ligi, a Zagrepčane ostavio na 14 trijumfa.

Zagrebu je prije meča bila potrebna pobeda od 12 poena razlike. S takvim epilogom, "mravi" bi gotovo sigurno išli na Fajnal-for, uz eventualnu pobjedu u Zadru u posljednjem kolu.

Dva puta, Zagrepčani su vodili tom prednošću (38:26), ali su u drugom poluvremenu morali da se izbore sa drugačijim Hemofarmom i razigranim Milanom Mačvanom. Devetnaest od ukupno 25 poena, Mačvan je postigao u nastavku igre, a njegovo zakucavanje kao kruna serije 7:0, donijelo je Hemofarmu prvo vođstvo na meču - 61:59.

Ipak, momci Željka Lukajića bili su suočeni sa porazom i situacijom da plasman na F4 traže u subotu protiv Olimpije, ali je Marković rekao "ne".

Samo što je zagazio u protivničko polje, Marković se digao i od tablu ubacio loptu u koš - 71:71!

Šokirani potezom srpskog reprezentativca, Zagrepčani nisu bili u stanju da se u dodatnih pet minuta odupru porazu, koji je njihove izglede za F4 sveo na minimum.

ZAGREB: Prostran 5, Barać 2, Žorić 16, Štimac 3, Simon 30, Dijan 7, Krstić 2, Garma, Prkačin 4, Bašljan, Mašić 8, Šarić.

HEMOFARM: Hil 14, Marković 9, Mačvan 25, 11 sk, Jagodnik 13, Borisov 3, Despotović, Šutalo 4, Obrenović, Krstović 7, Petrović, Katić 6, Marjanović 2.

U pretposljednjem kolu NLB lige, Široki je došao do pozitivnog skora protiv srpskih klubova u svojoj "Pecari".

Hercegovački klub je, poslije Radničkog i Crvene zvezde, prilično ubjedljivo pobijedio i FMP Železnik tako da su Partizan i Hemofarm ostali jedini timovi iz Srbije koji su dobili u pregrađu Mostara: Široki - FMP 83:63 (16:13, 26:12, 25:17, 16:11).

Ovom pobjedom, Široki je ostao u trci za sedmo mjesto koje vodi u kvalifikacije za Evrokup dogodine, ali su Hercegovcima za takav podvig potrebni porazi Zadra, Cedevite, Crvene zvezde i Radničkog u svim preostalim mečevima 25. i kompletnog 26. kola.

Bez dvojice nosilaca igre Miroslava Raduljice i Filipa Čovića, FMP je parirao Širokom samo u prvoj četvrtini. Kada je u drugoj počela serija domaćih za plus 17 na poluvremenu, nestao je i poslednji otpor tima iz Železnika.

Na početku četvrte četvrtine, bilo je maksimalnih 69:42 za Široki.

ŠIROKI: Štemberger 11, 5 sk, Petković 2, Planinić 7, 7 sk, Čolak 4, Mileković 8, Naletović, Špralja 24, 7 sk, Grgat 2, Mejson 12, 13 sk, Puljko 13.

FMP ŽELEZNIK: Stefanović 2, S. Stamenković 7, P. Stamneković 6, Lazić 2, Kesić, Dimić 3, Radetić 13, Protić 9, Musli 5, 5 sk, Samardžiski 6, 5 sk, Milutinović, Jeremić 16.

Cedevita - Partizan (19.00)

TABELA: Cibona 19-5, Partizan 19-5, Hemofarm 16-9, Olimpija 14-10, Budućnost 14-10, Zagreb 14-11, Zadar 12-13, Cedevita 12-12, Crvena zvezda 11-14, Široki 11-14, Radnički 10-14, FMP 9-16, Bosna 5-19, Helios 5-19.