"Zmajevi" zakucali Jermeniju!

Košarkaši BiH savladali Jermeniju 98:85 i preuzeli prvo mjesto u Grupi A pretkvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

"Zmajevi" zakucali Jermeniju! Izvor: MONDO/Samir Cacan

Nakon pobjede protiv Slovačke reprezentacija BiH upisala je i drugi trijumf u Grupi A pretkvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

"Zmajevi" su u sarajevskoj Skenderiji savladali Jermeniju 98:85 iako je ta pobjeda mogla biti i mnogo ubjedljivija da su u samom finišu "zmajevi" zadržali poptunu koncentraciju.

BIH - Jermenija 98:85

Čekala se "stotka" u Skenderiji, bilo je dovoljno vremena, ali su se košarkaši BiH, među kojima nije bilo Muse i Vrabca koji su prethodno zasluženo dobili ovacije i otišli na klupu, u dva navrata spetljali i "zmajevi" su ostali na "samo" 98 postignutih poena.

S druge strane Jermenija je u posljednjih minut i po mini-serijom sa "minus 20" smanjila na konačnih 13 poena zaostatka, što nije nevažan podatak u nastavku kvalifikacija.

Uprkos lošem finišu, utakmica u Skenderiji ostaće upamćena po ostvarenoj vrlo važnoj pobjedi, ali možda i više po dobroj igri nekoliko reprezentativaca koji su pokazali da zaslužuju dres sa nacionalnim grbom.

Naravno, prvo ime bio je Džanan Musa koji je je još jednom vodio "zmajeve" do trijumfa, pogađao, razigravao, diktirao tempo utakmice i na kraju postigao 28 poena. Međutim, odlično je odigrao i ostatak ekipe Duška Vujoševića, pa su neki od igrača poput Hasandića i Sejfića odigrali najbolje partije u dresu BiH.

Prvi je postigao 14, drugi 12 poena, koliko je upisao i Vrabac, koji je imao nekoliko lijepih zakucavanja.

Jermeniju je u igri držao odlični Boutrajt koji je sa 30 poena bio najbolji strijelac utakmice, međutim, nije mogao sam. Fišer je postigao 11, Hrabaš deset poena, ali obojica su rano zaradila četiri lične greške i ostavili plejmejkera Boutrajta da čini čuda ne bi li njihova ekipa izbjegla poraz.

To se nije desilo, jer su "zmajevi" bili vrlo raspoloženi i uprkos respektu prema Jermenima u najavi utakmice odigrali sa mnogo samopouzdanja. To im je u važnim trenucima donosilo poene i od početka su držali sve konce u svojim rukama, dozvolivši Jermenima da budu u vođstvu samo 42 sekunde na večerašnjem meču.

Jermenija se u nekoliko navrata vraćala na pet-šest poena zaostatka, uglavnom trojkama, međutim, u drugom poluvremenu proradio je i šut bh. košarkaša, a Musa je vodio ekipu ka pobjedi.

Trojkom Vrabca BiH je otišla na 98:78 minut i po prije kraja utakmice i činilo se da će to biti više nego ubjedljiv trijumf, međutim, greške "zmajeva" u napadu spriječile su ih da dođu do 100 poena, dok su Jermeni smanjili na konačnih 98:85.

TOK MEČA:

Kraj utakmice

98:85 Boutrajt je bio precizan, završava utkamicu sa 30 poena

98:78 Vrabac pogađa trojku!

95:77 Musa zakucava, sve je gotovo!!!

Jermenija se raspala. Boutrajt nije prenio loptu na protivničku polovinu za osam sekundi i sudije su je uzele, a zbog prigovora dobija tehničku grešku

90:75 Sejfić je upisao skok u napadu, a Atić pogađa trojku za "plus 15" na 3:32 do kraja meča

86:75 Bosna je napravila seriju 5:0 a potom se odbranila

Serija izgubljenih lopti i promašaja.

84:75 Trojka Atića poslije kontranapada

81:75 Nakon trojke Čivičijana Jermenija je na samo šest razlike, Lončar je potom izgubio loptu u napadu

81:70 Lončar pogađa oba slobodna bacanja i ide na klupu, umjesto njega ušao je Sejfić

79:70 Lončar je fauliran. Četvrta linčna greška Fišera. Osim njega četiri lične imaju i Tavakalijan i Hrabaš u ekipi Jermenije. Kod BiH četiri faula napravio je Tomić.

77:68 Jermeni se ne predaju. Boutrajt ih drži u igri, postigao je 19 poena do sada

77:66 Trojkom Muse "zmajevi" stigli do 11 poena prednosti u četvrtoj četvrtini

Tehnička za selektora Bavčevića koji se bunio tražeći faul nad Boutrajtom

73:60 BiH je bila na plus 15 ali Jermeni smanjuju sa linije slobodnih bacanja

71:59 Hasandić se razigrao, nova trojka kojom BiH ponovo ide na 12 razlike

64:56 Hasandić vraća trojku

61:56 Čivičijan pogađa trojku

61:53 Nesportski faul hasandića nakon pogotka Fišera. Jermeni imaju priliku da dodatno smanje zaostatak

61:51 Zmajevi ponovo imaju deset razlike

57:44 poenima Lončara i trojkom Muse BiH je otvorila drugo poluvrijeme

DRUGO POLUVRIJEME

52:44 Tatevosjan pogađa sa zvukom sirene. Kraj druge četvrtine

50:40 Trojka Renfroa za novu dvocifrenu prednost "zmajeva"

47:40 Jermenija sa dvije vezane trojke smanjuje na sedam razlike, vujošević zove tajm-aut

47:34 Musa je sa 12 postignutih poena najefikasniji igrač na utakmici

45:34 Hasandić pogađa trojku za 11 poena prednosti

38:32 Mini serija Jermena, 4:45 do kraja drug četvrtine

38:28 Sejfić pogađa dva bacanja, odlična partija našeg centra

34:23 nova ukradena lopta i poeni Vrabca

32:23 Renfro pogađa, a selektor Jermenije Nikša Bavčević zove tajm-aut poslije serije BiH 9:0

30:23 Sejfić u naletu, sedam vezanih poena za najveće vođstvo "zmajeva" na utakmici

26:23 Sejfić pogađa uz dodatno slobodno bacanje

Druga četvrtina počela je faulom Muse u napadu. Njegova druga lična greška

KRAJ PRVE ČETVRTINE

23:23 Atić je pogodio poslije dobre asistencije Gegića.

21:23 Janku polaže za prvo vođstvo gostiju

21:21 Poenima Boatrajta sa linije slobodnih bacanja Jermenija izjednačava

21:16 Vrabac pogađa oba slobodna bacanja. Tavakalijan je zaradio tri lične greške već u prvom periodu

19:16 Boatrajt trojkom kažnjava promašaj Vrabca

18:13 Vrabac zakucava na 3:13 do kraja prve četvrtine

12:10 poenima Boatrajta Jermeni prišli na dva poena zaostatka

10:5 Tomić pogađa poslije asistencije Muse

8:5 Jermeni su smanjili trojkom, ali opet Musa pogađa

2:0 Musa je otvorio meč ukradenom loptom i zakucavanjem a potom novim poenima