PAO previše čvrst, Zvezda nije uspela

"Zeleni" u većem delu meča igrali odličnu odbranu i sveli crveno-bele na 35 odsto pogođenih šuteva iz igre.

Crvena-zvezda-Panatinaikos-63-69-Evroliga-2017 Izvor: MN PRESS

Košarkaši Crvene zvezde doživeli su prvi evroligaški poraz ove sezone u dvorani "Aleksandar Nikolić"!

Posle pobeda nad Barselonom u drugom kolu i nad Efesom pre nepune dve nedelje, zahuktali Panatinaikos je čak i u oslabljenom sastavu uspeo da odnese bodove iz Beograda - 63:69 (15:20, 23:21, 11:17, 14:11)!

Zvezda će sa skorom 5-9 ostati u donjem delu tabele, a PAO sa 10-4 u vrhu.

Ovo je "zelenima" osma pobeda u poslednjih devet kola, ostvarena bez povređenog Kalatesa i sa "rovitim" Papasom, koji je na dan utakmice doputovao iz Atine, ali nije dao naročit doprinos na parketu.

Sledeće nedelje sastaće se Armani - Zvezda i Valensija - Panatinaikos.

CRVENA ZVEZDA: Dangubić 4, Davidovac, Lazić 3 (3sk, 2ukr), Antić 2 (4sk, 3izg), Dobrić 5, Feldin 21 (trojke 1/7), Janković 5 (4sk), Ročesti 7 (trojke 1/6, 5as, 2ukr), Lesor 8 (5sk, 2as, 2blk), Enis, Jovanović, Bjelica 8.

PANATINAIKOS: Singlton 8 (6sk), Rivers 3, Papas 1 (4as), Denmon 16, Gist 16 (5sk, 3as, 2blk), Vujukas 3, Lekavičijus 6 (4as, 4izg), Gabrijel 3, Ogast, Lodžeski 7 (6sk, 2as), Adetokunbo 6 (5sk, 2blk), Mitoglu.

Crveno-beli su u ovom meču svedeni na 34,8 odsto pogođenih šuteva iz igre, od toga su trojke šutirali 5/26.

Panatinaikos je tako zaustavio jedno od glavnih oružja Zvezde ove sezone, odlično je branio kreatore Ročestija, Feldina i Davidovca, od kojih je samo Feldin uspeo da ispuni svoju "kvotu", ali uz veliku potrošnju lopti.

Zvezda je u prvom poluvremenu igrala u talasima. Imala je tri serije od po 8:0, prelazila u vođstvo i vraćala se u podređen položaj, a na odmor je otišla sa "minus tri", primivši trojku od Denmona uz zvuk sirene.

U trećoj četvrtini je nakon prilaska na 42:44 usledio skoro petominutni "post", tokom koga se definitivno videlo da ovo nije veče Pere Antića, jednog od ključnih igrača u timu Dušana Alimpijevića.

PAO se serijom 11:0 "odlepio" na maksimalnih 42:55, nakon čega je Zvezda do poslednjeg sekunda pokušavala da se vrati i ugrozi pobedu gostiju. I bila je relativno blizu.

Srpski i regionalni šampion dao je sebi šansu dobrom odbranom, Lazić je trojkom maltene iz očaja smanjio na 61:66, a Feldin u 39. minutu i na 63:66, međutim, Panatinaikos je bio izuzetno žilav protivnik.

Gosti iz Atine "cedili" su vreme ofanzivnim skokovima posle promašaja, a na drugoj strani su u odlučujućim trenucima tako "zategli" odbranu da igrači Zvezde nisu bili u stanju da izgrade iole povoljnu poziciju za šut. Pri 63:66 su trojke promašili Lazić i Feldin, a u sledećem napadu (pri 63:67) i Ročesti.

Za razliku od Bamberga ili Baskonije, koji su iskoristili lošu Zvezdinu formu da trijumfuju na "vrućem" terenu u Beogradu, Panatinaikos je otupio oštricu Zvezdinog napada, u velikoj meri zaustavio njenu igru u tranziciji i predstavio se kao najkvalitetniji gost koji je ove sezone igrao protiv crveno-belih, pored CSKA.

IZ MINUTA U MINUT

40' Gist blokira polaganje Ročestija. Amerikanac je posle auta morao da proba šutom za tri poena, ali nije uspeo. Odlična odbrana "zelenih" odlučuje ovu utakmicu.

40' Loše je Zvezda odigrala napad, u kome je sticajem okolnosti imala tri šuta (Lazić, Feldin dva), ali nijedan izrađen. Rivers pogađa jedno bacanje 23 sekunde pre kraja - 63:67.

39' Dva bacanja Feldina - 63:66. Nikad manja razlika u četvrtoj četvrtini... Promašaj Singltona, hvata Lodžeski. Lesor blokira Lekavičijusa, promašuje Gist! Do kraja 1:05.

38' Lesor zaustavlja Denmona, ali novih 14 sekundi za PAO. Faul Gista u napadu, zbog pomeranja u bloku, iznudio ga je Lazić.

38' Denmon promašuje trojku za "plus 11", a Lazić trojkom smanjuje na 61:66! "Poslednji voz" za Zvezdu...

36' Tri bacanja Feldina posle faula Gebrijela (58:64)! Promašaj Papasa... Ročesti gubi loptu.

35' Dve ukradene lopte Lazića. Posle prve poentira Feldin (55:62), posle druge Bjelica promašuje težak šut, a Gist vraća PAO dosta daleko od domašaja crveno-belih - 55:64.

34' Trojka Gebrijela - 53:62.

33' Gist blokira Dobrićev šut za tri, lopta stiže do Jankovića, koga Singlton četvrtim faulom zaustavlja na obruču. Janković bacanjima smanjuje na 53:58...

32' Enis gubi dve lopte zaredom. Prvu grešku je kompenzovao dobrom odbranom, drugi put Lekavičijus promašuje... Šansa za hvatanje priključka je i dalje tu. Vratio se Ročesti.

31' Dilan Enis prvi put u igri. Promašaj Papasa i polaganje Dobrića na drugi obruč - 51:58.

- Zvezda je završila treću četvrtinu onako kako je odigrala njen veći deo. Promašaji, smušenost, sudaranja... PAO na "plus devet" uoči poslednjih 10 minuta - 49:58!

30' Lesor "ispravlja" promašaj Jankovića - 49:57.

29' Ofanzivni skok, pa trojka Stefana Jankovića - 47:57!

27' Feldin preseca kontru gostiju, zaleće se na koš i polaže pored Vujukasa - 44:55. Skoro pet minuta je trajao "post" u napadu.

27' Crveno-beli nezadovoljni nekim sudijskim odlukama, na parket doleću novčići... Faul Dangubića pri šutu Denmona na isteku napada. Amerikanac koristi oba bacanja - 42:55, serija 0:11!

26' Dva promašaja Bjelice u jednom napadu. Zvezda bez poena četiri minuta, što je PAO iskoristio da stekne ozbiljnu prednost - 42:53 posle slobodnih bacanja Adetokunba.

25' "Flouter" Ročestija pogađa prvi obruč, Adetokunbo na ivici koraka, ali uspeva da završi prodor polaganjem za 42:51. Serija 0:7.

24' Po jedna greška Antića u defanzivnom skoku i u dodavanju. Prodor Denmona za 42:49.

22' Zvezda prilazi na 42:44 posle trojke Singltona za "minus šest".

- Strelci: Feldin 10, Bjelica 8, Lesor 6, Ročesti 5, Dangubić 4, Dobrić 3, Antić 2 - Gist 14, Denmon 10, Lodžeski 5, Singlton 5, Lekavičijus 5, Rivers 2.

- Zvezdu ne služi šut za tri poena (3/11), promašila je gotovo polovinu slobodnih bacanja (5/9), tako da "minus tri" nije veliki zaostatak.

- Šut Ročestija izlazi iz koša, a Denmon pogađa trojku u poslednjem sekundu prvog poluvremena - 38:41!

20' Gist se revanširao Bjelici, ofanzivnim skokom i pogotkom uz faul. Promašio je dodatno bacanje - 38:38.

19' Polaganje Ročestija posle izgubljene lopte Lekavičijusa na svojoj polovini (35:34), uzastopni promašaji "zelenih", pa prodor Bjelice pored Gista i koš uz dodatno bacanje - 38:34! Treća serija crveno-belih od 8:0.

16' Trojka Dobrića - 30:29. Papasov šut izlazi iz koša, Lodžeski pogađa iz novog poseda - 30:32.

14' Trojka Denmona, pa još jedan uspešan potez Feldina - 25:25... Davidovac posle defanzivnog skoka upošljava Lesora pasom preko celog terena. Francuz pravi roling, poentira uz faul, ali promašuje dodatno bacanje - 27:25.

13' Tehnička Riversu zbog protesta, Feldin pogađa bacanje, pa trojku - 23:22! Nova serija Zvezde 8:0.

12' Odličan prodor Feldina - 19:22.

11' Singlton zakucava (15:22), a seriju "zelenih" od 9:0 prekida košem Matijas Lesor - 17:22.

- Zvezda tri minuta bez poena posle serije kojom je preokrenula rezultat. Prva četvrtina završena je vođstvom gostiju - 15:20.

7' Dva ofanzivna skoka Dangubića, nesporazum PAO u odbrani i zakucavanje Zvezdinog krila - 15:13, serija 8:0!

5' Trojke Ročestija i Gista, zatim i Singltona - 7:13! Zvezda uzvraća košem Bjelice iz reketa i kontrom Ročesti - Feldin, 11:13.

3' PAO najviše zahvaljujući greškama i nespretnostima igrača Zvezde vodi 4:7. Gist je već dva puta zakucao.

- Startne petorke: Ročesti, Feldin, Dangubić, Bjelica, Lesor - Lekavičijus, Lodžeski, Adetokunbo, Singlton, Gist.

- Tribine su ispunjene gotovo do poslednjeg mesta.

- Kao što je i najavljeno, Papas je na zagrevanju i biće na raspolaganju treneru Paskvalu. Do sada je u Evroligi postizao 10,8 poena po utakmici.

Crvena zvezda - Panatinaikos: Napad na 4. u nizu!