Bjelica komandovao, Zvezda zbila redove: POBEDA!

Bjelica komandovao, Zvezda zbila redove: POBEDA! Izvor: MN PRESS

Velika energija Zvezde, miran nastup (samo 4 izgubljene lopte) i odlična partija Milka Bjelice!

Ta tri elementa donela su crveno-belima desetu pobedu u Evroligi, koja im je bila izuzetno važna posle teške i turbulentne dve i po nedelje!

ZVEZDA - UNIKAHA 80:76 (24:24, 16:13, 22:15, 18:24)

U nekoliko trenutaka srpski tim imao je i deset poena prednosti, ali je protiv gostiju iz Malage ipak bilo potrebno potvrđivati trijumf do poslednjeg trenutka.

Posle egal utakmice do poluvremena, Milko Bjelica je istupio, postigao svih 13 poena u nastavku i uveo Zvezdu u dobar ritam. Tejlor Ročesti bio je prvi strelac sa 21 poenom, a dvocifreni u napadu bili su i Džejms Feldin, koji je nagovestio svoju bolju formu (11) i Branko Lazić (10), koji je postigao veoma važnu trojku tri minuta pre kraja.

Taj pogodak kapitena crveno-belih doneo je mir Beograđanima koji su čuvali kroz čitavu završnicu, iako je "žilava" Unikaha odgovarala koševima Adama Vačinskog (13) i Džefa Bruksa (12).

Uzbudljivi finiš stao je na kraju u poslednjih deset sekundi.

Bruks je pogodio težak šut preko Bjelice, Unikaha je faulirala preciznog Ročestija (78:74), a Vačinski je odgovorio prodorom za koji mu je trebalo previše vremena (78:76). Davidovac je potom iznudio faul, pogodio oba šuta sa crte i dve sekunde pre kraja postavio konačnih 80:76.

Večeras najbolji igrač gostiju, Dragan Milosavljević (12 p, 5 sk), odlukama trenera bio je u nekoliko navrata ostavljan po strani, iako se dobro osećao na parketu na kojem je igrao kao kapiten Partizana. Drugi srpski košarkaš Unikahe, Nemanja Nedović, dobio je dres svog bivšeg kluba, ali zbog gripa nije bio u stanju da zaigra pred navijačima koji su ga pozdravili velikim aplauzom.

Od večeras, Zvezda i njihov tim izjednačeni su na tabeli sa skorom 10-14.

Važnije od toga za crveno-bele je što su pokazali čvrstinu protiv upornog protivnika i što su odigrali kontrolisano i prisebno 35 od 40 minuta, sa izuzetkom početka poslednje četvrtine. Unikaha je ostvarila prednost u ofanzivnim skokovima (15:10), ali je i izgubila više lopti (12:4) i u tom podatku će svakako naći razloge svog neuspeha.

Osvežena i ojačanog samopouzdanja, Zvezda će se sada opet posvetiti najvažnijem frontu, ABA ligi, na kojem će u ponedeljak u Laktašima protiv Igokee braniti prednost domaćeg terena pred plej-of.

ZVEZDA: Kešelj, Davidovac 9, Lazić 10, Antić, Dobrić, Feldin 11 (3/6 za tri, 4 as), Janković 5, Ročesti 21 (3/4 za tri, 4 as), Omić, Lesor 5 (8 sk), Enis 6, Bjelica 13.

UNIKAHA: Okuo 1, Mekalum 9, Soluade 5, Dijaz 2, Salin 7, Dijez 7, Milosavljević 12 (5 sk), Šermadini 2, Vačinski 13, Bruks 12, Ogastin 8 (9 sk), Suarez 4 (5 sk).

/Boboa 16, 4sk, Šengelija 15, 15sk, 3as - Šved 23, Gil 21, 6sk, Marković 3/

TABELA: CSKA 19-5, Olimpijakos 16-7, Fenerbahče 16-7, Žalgiris 15-9, Real 14-9, Panatinaikos 14-9, Himki 14-10, Makabi 12-12 (plej-of), Baskonija 11-13, Unikaha 10-14, Zvezda 10-14, Valensija 9-15, Bamberg 9-15, Armani 8-16, Barselona 7-17, Efes 6-18.

- kraj utakmice, pobeda Zvezde! -

40' Vačinski šutira sa pola terena i promašuje.

40' 80:76 Davidovac koristi oba šuta i potvrđuje pobedu Zvezde!

40' Sudije koriguju vreme i dodaju još sekund na preostalo vreme. Čini se da nisu uračunale vreme u kojem je lopta došla do Davidovca.

40' 78:76 Laki poeni Vačinskog, na dve sekunde pre kraja. Lopta dolazi do Davidovca, koji je fauliran devet desetinki pre kraja.

40' 78:74 Ročesti se otvara i 8,2 sekunde pre kraja odlazi na liniju penala. Iskoristio je oba šuta.

40' 76:74 Ročesti forsira težak ulaz i promašuje. Bruks potom pogađa još jedna komplikovan šut preko Bjelice, 9,9 sekundi pre kraja. Tajm-aut, pa lopta za Zvezdu.

40' 76:72 Alimpijević izvodi nižu petorku, protiv koje Mekalum brzo poentira. Unikaha je ispunila bonus 33 sekundi pre kraja.

40' 76:70 Bjelica! Kružila je lopta oko reketa Unikahe, gde je Bjelica utrčao i postigao svoj 13. poen! Tajm-aut Unikahe, 51 sekund pre kraja.

39' Salin ne pogađa trojku posle tajm-auta, a Vačinski pravi faul na Ročestiju u borbi za ofanzivni skok. Lopta je za Zvezdu.

39' 74:70 Poeni Unikahe iz unutrašnje igre. Bruks je pogodio težak šut preko Bjelice, a Lazić ne odgovara trkom kraj čeone linije. Minut i 20 sekundi do kraja. Tajm-aut.

39' 74:68 Bjelica asistira Davidovcu za lak koš iz reketa, a Antić na drugoj strani nogom sprečava da lopta dođe do Ogastina.

38' 72:68 Vačinski pogađa iz teških pozicija u završnici, a Bjelica se vratio na parket.

38' 72:66 Važna trojka Branka Lazića! Tajm-aut Španaca posle pogotka kapitena Zvezde na asistenciju Stefana Jankovića.

37' 69:66 Težak šut i važan pogodak Ročestija, posle prodora. Pritisak na goste sa tribina i miran pogodak Mekaluma.

37' Problem za Zvezdu - povreda Bjelice. Izašao je iz igre i ukazuje mu se pomoć, a Janković je opet na terenu.

35' 67:62 Snažan faul Okua na Laziću. Sudije gledaju snimak i dosuđuju nesportsku ličnu grešku.

34' 65:62 Vačinski odgovara trojkom, za najavu uzbudljive završnice. Mekalum potom poentira posle kontre, za samo tri poena razlike.

34' 65:57 Bjelica pogađa trojku u važnim trenucima. Možda i najvažniji koš Zvezde do sada.

34' 62:57 Jankoviću su grubi ili nepotrebni faulovi postali zaštitni znak. Sada je poklonio Suarezu dva slobodna bacanja, a Španac je iskoristio drugo. Alimpijević mora da traži tajm-aut posle tri minuta igre svog tima bez pogotka.

33' 62:56 Ročesti dočekuje završnicu sa četiri slobodna bacanja, a Zvezda bez ritma u napadu. Unikaha je na drugoj strani počela da promašuje slobodnja bacanja, pa Mekalum nije iskoristio oba šuta.

33' 62:56 Statični napadi Zvezde, uzastopno izgubljene lopte i povratak Unikahe. Vačinski, pa Dijez smanjili su razliku na šest poena, a crveno-beli su iskoristili bonus.

32' 62:53 Tri brza prekršaja crveno-belih na startu poslednje deonice.

- kraj treće četvrtine -

30' 62:52 Bjelica završava četvrtinu svojim osmim poenom (sve u ovom kvartalu), a Enis još jednim pogotkom uz zvuk sirene. Pero Antić mu je verovao, a Kanađanin je prošao do obruča i poentirao.

30' 59:52 Milosavljević beži Feldinu i iznuđuje prekršaj. Sa linije je postigao svoj 10. poen.

29' 59:50 Bjelica ponovo poentira u reketu! Svih sedam poena je postigao u ovom kvartalu i dao je veliki doprinos stvaranju ove razlike.

29' 57:50 Pero Antić blokom ostavlja Feldina potpuno samog, a on to koristi da pogodi trojku.

28' 54:50 Još ofanzivnih skokova Unikahe i prekršaj Milka Bjelice. Karlos Suarez je iznudio prekršaj, a Milosavljević je potom snažnim zakucavanjem vratio goste na "minus 4".

27' 54:46 Bjelica u prvom planu. Uhvatio je važan ofanzivni skok, uzeo loptu i pogodio pod faulom. Bruks je prethodno prepolovio maksimalnu prednost Zvezde.

26' Veliki promašaj Feldina, ali i njegova brza reakcija u odbrani. Lopta je posle brzog napada Zvezde došla u reket, gde je uhvatio Lesor i iznudio prekršaj. Pre toga - TV tajm-aut.

25' 51:42 Salin dobija prostor da sam šutne trojku i to koristi. Na drugoj strani, Lesor snažno zakucava preko Finca, koji je ostao da leži na parketu.

24' 49:39 Bruks ne pogađa trojku, a Salin vraća loptu kroz obruč posle ofanzivnog skoka. Bjelica odgovara svojim prvim poenima iz reketa.

22' 47:37 Davidovac pogađa trojku, za najveće vođstvo od početka utakmice, koje Ročesti povećava posle kontre. Navijači su se opet uključili u utakmicu.

Strelci:

ZVEZDA: Davidovac 2, Lazić 5, Feldin 8 (2/3 za tri), Janković 5, Ročesti 13 (3/4 za tri, 3 as), Lesor 3 (5 sk), Enis 4. Timski: 8/19 za dva, 6/14 za tri, 16/10 penali, 0 skokova (7-3), 10 asistencija, 4 ukradene, 1 izgubljena lopta.

UNIKAHA: Milosavljević 8, Bruks 6, Ogastin 6 (7 sk), Soluade 5, Mekalum 3, Dijaz 2, Salin 2, Šermadini 2, Vačinski 2, Suarez 1. Timski: 10/18 za dva, 1/6 za tri, 14/15 penali, 17 skokova (14-3), 7 asistencija, 9 ukradenih lopti.

- poluvreme -

20' Davidovac promašuje šut za tri, a crveno-beli zaustavljaju Dijaza u preostalom vremenu.

20' 40:37 Enis pogađa posle prodora, a Salin igra nogom. Zvezda će posle tajm-auta imati loptu, 30 sekundi pre poluvremena.

19' 38:37 I Dobrić pravi faul daleko od koša, za 15. i 16. slobodno bacanje gostiju, koja Salin koristi.

19' 38:35 Dobra odbrana Dobrića pored višeg protivnika (Bruksa), pa pogodak Lesora sa linije penala. Pero Antić se zatim vratio na parket.

18' 37:35 Ogastin hvata još jedan ofanzivni skok i košem uz faul kažnjava lošu odluku Lesora da pomogne Bjelici.

18' 37:32 Branko Lazić promašuje šut za tri, pa zakucava posle prodora uz čeonu liniju. Odmah potom Ročesti postiže svoj 13. poen, naskokom posle kontre. Zvezda ubrzava u ovim trenucima, a Unikaha traži tajm-aut.

17' 33:32 Treća trojka Ročestija, za vođstvo crveno-belih. Odmah potom - osma izgubljena lopta Unikahe naspram jedne Zvezdine. U tom podatku može se videti da Nedović ne igra za goste.

16' 30:30 Ročesti pogađa oba slobodna bacanja, a Soluade izjednačava trojkom. Potpuno egal borba.

15' 28:27 Energija sa tribina pred tajm-aut. Navijači su prepoznali trenutak da podrže ekipu posle poena Jankovića i greške gostiju.

14' 26:27 Vačinski poentira pored Omića, koji posle nekoliko minuta izlazi iz igre i ustupa mesto Lesoru.

13' 26:25 Sudije dosuđuju Laziću faul, a Alimpijeviću tehničku zbog prigovora. Zvižduci dvorane upućeni Italijanu Paterniku. Taj trenutak podigao je pritisak tribina i na goste.

11' 26:24 Omić ulazi u meč greškom. Uhvatio je defanzivni skok i otišao u aut, posle kojeg je Davidovac kontru završio polaganjem uz jak faul.

- kraj prve četvrtine -

10' 24:24 Enis se iskupljuje uz zvuk sirene. Krenuo je u dvokorak tačno sa linije za tri poena i pogodio. Sudije priznaju poen, jer je Bruks dirao loptu u silaznoj putanji.

10' 22:24 Mekalum napada Enisa i porađa uz prekršaj, pet sekundi pre kraja četvrtine. Crveno-beli su dopustili gostima previše slobodnih bacanja u prvih deset minuta - 11 naspram dva Zvezdina.

10' 20:21 Šermadini pravi okret ispred Antića i iznuđuje penale. Janković je pre toga zakomplikovao kontru Zvezde i promašio iz teške pozicije.

9' 20:19 Janković iznuđuje prekršaj Šermadinija i koristi jedno slobodno bacanje da vrati Zvezdi vođstvo.

9' 19:19 Enis za Feldina, a pogađa trojku za izjednačenje. Plaza je uveo u igru Šermadinija, iako je centar došao u Beograd posle oporavka od povrede.

8' 14:17 Ročesti u kontraritmu u ovim trenucima. Posle lošeg rešenja u napadu napravio je loš faul na Dijazu i poklonio "pleju" Unikahe slobodna bacanja. Alimpijević ga je izvadio iz igre i ubacio prvi put večeras Dilana Enisa.

7' 14:13 Feldin je sjajno uskočio u reket sa strane pomoći i blokirao Ogastina. Potom se nagradio trojkom. Bitni trenuci za beka Zvezde.

6' 11:13 Milosavljević u sjajnom ritmu na početku meča. Produžio je seriju gostiju na 7:0, svojim osmim poenom. Ekipe su potom otišle na prvi tajm-aut.

5' 11:11 Milosavljević staje na liniju penala, uz očekivani "doček", koji ga ne remeti.

4' 11:8 I Lazić pogađa trojku, da nastavi dobar početak Zvezde (11:6). Ogastin u sledećem napadu poentira za Unikahu posle ofanzivnog skoka.

3' 8:6 Lesor agresivno primorava Ogastina na grešku i daje Zvezdi posed. Ročesti koristi tu situaciju da pogodi još jednu trojku.

2' 5:6 Dragan Milosavljević postiže prve poene, šutem sa distance. U sledećem napadu, u kontri, pogađa polaganje za prvo vođstvo gostiju.

2' 5:2 Ročesti pogađa prvu trojku na utakmici, a Bjelica nesportskim faulom zaustavlja Bruksa.

1' 2:0 Prve poene postiže Matijas Lesor, na kraju dugog napada crveno-belih. Sasu Salin pokušava da odgovori trojkom i promašuje.

Startne petorke:

ZVEZDA: Ročesti, Lazić, Feldin, Bjelica, Lesor
UNIKAHA: Dijaz, Salin, Milosavljević, Bruks, Ogastin

Sudije: Karmelo Paterniko (Italija), Amit Balak (Izrael), Moric Rejter (Nemačka).

Crvena zvezda mts (9-14) - Unikaha (10-13)!

Šampion Srbije u dvorani "Aleksandar Nikolić" igra protiv gostiju iz Malage i važnije - traži ritam, koji je izgubio u poslednje dve i po nedelje.

Ojačan za oporavljenog Peru Antića i bez Nemanje Dangubića, tim Dušana Alimpijevića istrčaće na teren u 19 časova, a naspram sebe imaće sastav Đoana Plaze, u kojem će sigurno biti bivši kapiten Partizana Dragan Milosavljević, a definitivno ne Nemanja Nedović, bivši igrač Zvezde, koji se prethodnih dana borio sa bolešću i nije uspeo, uprkos velikoj želji.

On je ušao u dvoranu obučen u jaknu i "civilnu" odeću, dok su se njegovi saigrači zagrevali za utakmicu. Dok je išao ka klupi svog tima, otpozdravio je navijačima na velikom aplauzu i pozdravio se sa Markom Kešeljom.

Iako je razlika na tabeli samo jedna pobeda, gostima bi trijumf u "Pioniru" dao veliki podstrek u trci za Makabijem, poslednjeplasiranom u društvu koje ide u Top 8. Sa druge šanse, crveno-beli su više usmereni na svoju igru i svoj bolji nastup nego na teoretsku šansu da se plasiraju u doigravanje.

Pratite meč u tekstualnom prenosu na MONDU.

Pre početka utakmice, navijači su pozdravili juniore Zvezde, koji su osvojili kvalifikacioni turnir Evrolige u svom uzrastu i igraće na završnom turniru u Beogradskoj areni, u vreme održavanja seniorskog Fajnal-fora.

Izvor: MONDO