Lebron ubacio za produžetak, promašio za pobjedu

"Dobio sam šut koji sam tražio", kratko je i nevoljno rekao Džejms poslije novog poraza Lejkersa u "Stejpls centru".

Osam razlike na 70 sekundi do kraja nije bilo dovoljno San Antonio Sparsima da zabilježe pobjedu poslije četiri četvrtine.

Šest razlike na 56 sekundi do kraja nije bilo dovoljno Los Anđeles Lejkersima da zabilježe pobjedu poslije produžetka.

Kajl Kuzma na 35,6 i Lebron Džejms na 2,4 sekunde do kraja posljednje dionice pogodili su vezane trojke i vratili Lejkerse "iz mrtvih" pred oduševljenom publikom u rasprodatom "Stejpls centru".

Kuzma je potom bacio "air ball" na 27,3, a Džejms u "clutch" šutu za pobjedu dobacio samo do "prvog obruča" na 0,9 sekundi do kraja produžetka i to nakon što je u prethodnom napadu promašio oba slobodna bacanja za potencijalnih 144:141.

Za razliku od "Kinga" i njegovog novog omiljenog saigrača, Kuzme, Brajan Forbs, Rudi Gej i Pati Mils ubacili su posljednja tri šuta Sparsa na meču i "prelomili ga" poslije 53 minuta velike borbe u "klasiku" Zapadne konferencije - 142:132, 128:128.

"Dobio sam šut koji sam tražio", kratko je i nevoljno rekao Džejms poslije meča, upitan za način na koji je potrošeno posljednjih sedam sekundi produžetka.

Na Istoku, Toronto ima 4-0, Milvoki 3-0, a Detroit 2-0, dok pobjedu i dalje čekaju Čikago i Klivlend sa po 0-3. Na drugoj strani, Denver vodi sa 3-0, Nju Orleans ima 2-0, dok su L. A. Lejkersi i Oklahoma na začelju sa 0-3.

/Da li Jokić ima isti tretman kao Kari i Durent? Nema/

Pokušavajući da se iskupi za vezane promašaje sa penala (sa kojima bi poeni Milsa na dodavanje Lamarkusa Oldridža bili nedovoljni za vođstvo i pobjedu), jedan od najvećih košarkaša svih vremena insistirao je da ponovo šutira "clutch" trojku.

Za razliku od onog za produžetak, šut iz driblinga za pobjedu nije ubacio, pa su Lejkersi uz Oklahoma Siti Tander, Čikago Bulse i Klivlend Kavalirse u ostali u grupi timova bez pobjede u prve tri utakmice.

LALSAS

Da li je Džejms bio pravi izbor za poslednji šut? Pitanje je. Iako nije rijetko u karijeri pogađao za pobjedu, 34-godišnji veteran sa statusom najboljeg igrača planete šutirao je 1/11 za tri poena u porazima od Portland Trejblejzersima na strani i Hjuston Roketsima kod kuće, a do narednog meča imaće prosjek od 15 odsto u šutu van linije 7,24.

Svega 3/19.

Utakmicu je završio sa 32 poena (9/17 za dva, 2/8 za tri), osam skokova, 14 asistencija i pet izgubljenih lopti za "minus 6" indeks tokom 43 minuta na parketu.

Džejms u Lejkersima (0-3):

128:119 Portland (26, 9/16, 12 s, 6 a, 6 izg)

115:124 Hjuston (24, 9/22, 5 s, 5 a, 1 izg)

142:143 San Antonio (32, 11/15, 8 sk, 14 as, 5 izg)

Lejkersi su nastupili bez Redžona Ronda i Brendona Ingrama, suspendovanih za haos koji je nastao prije dvije noći u duelu sa Hjustonom, pa je Voltonu za pobjedu nad Popovičem bio potreban još neko pored Džejmsa. Iskoračio je Kuzma, koji je poslije 11 i 15 poena u prve dvije utakmice uz šut 2/12 za tri poena stigao do rekorda karijere - 37 poena (11/15 za dva, 4/10 za tri), osam skokova, tri asistencije i dve izgubljene lopte.

Treba reći i da bi Kuzma i Džejms imali više izgleda da ubace posljednja četiri šuta u produžetku da nisu igrali 45, odnosno 43 minuta. Bol ih je pratio sa 14 poena uz odlične procente iz igre: 2/2 za dva, 3/7 za tri, dobro popunjene ostale kolone: 6 skokova, 6 asistencija, ali i prilično indikativnim plus/minus indeksom od -14.

Da Džoš Hart sa klupe nije donio 20 poena i deset skokova, Popovičev tim bi verovatno ranije prekinuo seriju od četiri poraza od Lejkersa od kojih je posljednji takođe ostvaren poslije produžetaka u Los Anđelesu (5. april - 122:112, 108:108).

Oldridž je odigrao maestralan meč sa 37 poena za 40 minuta, uz deset skokova i pet asistencija. Ubacio je 13 od 22 šuta iz igre i još 11 od 18 penala, a svakako su najvažniji njegovi iz ofanzivnog skoka kojima je promašaj Demara Derozena za tri pretvorio u 120:128 na 1.10 do kraja.

U haotičnoj završnici koja je usledila, Popovič je tražio od Derozena da reši posljednja tri napada u četvrtoj četvrtini i novajlija iz Toronto Reptorsa nije odolio izazovu - prvo je savršeno odigrao "pik" sa Oldridžom i proslijedio izlazni pas u ugao za Geja, ali je ovaj promašio prvi i posljednji šut na meču, potom previše puta providno fintirao Bola i "uvalio kosku" Forbsu na sekund do isteka napada, a onda odigrao izolaciju protiv Bola i promašio težak "step bek" šut za pobjedu posle 48 minuta.

Šuter kojeg su Sparsi dobili od Reptorsa u razmjeni za nezadovoljnog Kavaja Lenarda, donekle se iskupio poenima u produžetku, iako su najvažnije šuteve ubacili igrači slabije reputacije: Mils, Gej i Forbs. Završio je susret sa 32 poena za 45 minuta (11/29 iz igre), ali i osam skokova i 14 asistencija.

Gej je bio fantastičan, ubacio je svih pet šuteva za dva i dve od tri trojke za 16 poena, koliko je postigao i Forbs. Marko Belineli bio je konkretan u ulozi rezerviste sa 15 poena, tri više od australijskog veterana Milsa - strijelca pobedničkog koša na meču.

Navijači Lejkersa zviždali su nekadašnjem asu Pau Gasolu prilikom svakog kontakta sa loptom, a on im se zahvalio sa devet poena, četiri skoka i tri asistencije.

Košarkaši Portland Trejlblejzersa na domaćem parketu u produžetku su poraženi od Vašington Vizardsa sa 125:124.

Bosanskohercegovački centar Jusuf Nurkić pružio je sjajnu partiju i za 32 minuta na parketu ostvario "double-double" učinak ubacivši 22 poena uz 18 skokova te po dvije asistencije i ukradene lopte.

U pobjedničkoj ekipi najefikasniji su bili Moris sa 28 i Bredli Bil sa 25, a u domaćem timu Demijan Lilard sa 29 poena.