"Zmajevima" srce slomljeno, ali ponos netaknut!

Bh. košarkaši su u Zenici imali vođstvo sve do posljednjih 40 sekundi, ali su na kraju ispustili pobjedu u meču kom su imali i 21 poen prednosti. Ipak, niko im ne treba zamjeriti jer su pokazali veliku želju i pravi timski duh.

Selekcija BiH se već ranije oprostila od učešća na Mundobasketu u Kini 2019. godine, ali to mladom timu Vedrana Bosnića nije oduzelo moral i sportski inat.

Naprotiv!

Timu lišenom usluga najvećih imena bh. košarke, što zbog obaveza u NBA i Evroligi, ali i povreda, nisu davane skoro nikakve šanse protiv Finaca koji sa Rusima vode veliku borbu za "zlatno" treće mjesto koje garantuje učešće na Svjetskom prvenstvu.

Ipak, već od samog starta susreta "zmajevi" su u Zenici, pred samo 1.000 gledalaca, zaigrali kao u transu pogodivši prvih 11 od 14 šuteva. A, na to su dodali sjajnu energiju u odbrani zbog koje ih je zenička "Arena" svaki put nagrađivala velikim aplauzom.

Nošeni takvom podrškom, mladi i poletni košarkaši su Fince preuzimali na njihovoj polovini i u stavu igrali preko cijelog terena na kojem su u prvom poluvremenu izborili velikih 19 poena prednosti.

Nisu "zmajevi" padali ni u trećem periodu, u kojem su oba tima imala probleme u napadu, ali je prednost BiH na ulasku u posljednju dionicu iznosila 18 poena i činilo se da su na pragu velikog trijumfa.

Ali, tada do izražaja dolazi iskustvo Peterija Koponena i Sasua Salina.

Sjajni bekovski tandem je polako smanjivao prednost BiH, a na 40 sekundi do kraja Salin iz ranog napada pogađa trojku kojom Finskoj donosi prvo vođstvo na utakmici!

Vedran Bosnić nakon toga traži minutu odmora, ali bh. košarkaši ne uspijevaju da upute šut prema košu i lopta po isteku napada pripada Fincima, a potom i penal završnica.

BiH - FINSKA 77:81 (28:11, 22:20, 13:14, 14:36)!

Uprkos porazu, publika u Zenici je nagradila reprezentativce za pristup igri i veliku borbenost u državnom dresu.

Miralem Halilović je sa 20 poena i osam skokova predvodio BiH, dok je 12 dodao Emir Suejmanović, Edin Atić i Almir Hasandić po 11, a 10 Sani Čampara.

Kod Finaca Sasu Salin je ubacio 19, a Peteri Koponen 18 poena. Solidnu partiju je pružio i Džamar Vilson sa 15 poena.

Bosnia and Herzegovina v Finland - Highlights - FIBA Basketball World Cup 2019 - European Qualifiers
Izvor: Youtube/FIBA

BiH: Atić 11, Delalić 8, Hasandić 11, Sulejmanović 12, Zahiragić, Buza, Čampara 10, Durmo, Halilović 20, Sejfić, Talić, Vrabac 5.

FINSKA: Haf 11, Koponen 18, Koti 4, Salin 19, Vilson 15, Jantunen, Kanervo, Koivisto, Lindbom, Marfi, Nenonen 10, Palmi 2.

BiH naredni meč kvalifikacija igra u februaru u Češkoj.

GRUPA K

Rusija - Češka 81:61
Francuska - Bugarska 77:53
BiH - Finska 77:81

Tabela: Francuska 9-1, Češka 7-4, Rusija 6-4, Finska 5-5, Bugarska 4-6, BiH 2-8.

IZ MINUTA U MINUT

40' Kraj meča, penal završnica pripada Finskoj, 77:81.

40' BiH ne uspijeva da uputi šut prije kraja napada, posjed za Finsku na 25 sekundi do kraja. Tajm aut Henrik Detman.

40'Prvo vođstvo Finske na 40 sekundi do kraja susreta! Trojka Salina primorava Bosnića na tajm aut, 77:78.

38' Finska je poenima Vilsona i Koponena prišla na dva poena zaostatka. Za BiH je pogodio Hasandić, 77:75.

37' Salinu se pridružuje Koponen sa novom trojkom. Sada je samo četiri poena prednosti za BiH, 73:69.

36' Finci su ponovo na jednocifrenom zaostatku nakon brze trojke u ranom napadu Sasua Salina, 73:66.

36' Sulejmanović je udvojen na postu i izbacuje pas za Delalića koji pogađa trojku, 71:59.

35' Salin pogađa trojku, a Finci zbog faula Delalića dobijaju novi posjed iz kojeg se sa linije penala vraćaju na jednocifren zaostatak, 68:59.

34' Nakon serije slobodnih bacanja na obje strane, trojku pogađa Salin. Ail, Finska je i dalje u velikom zaostatku, 68:54.

31' Nenonen otvara posljednju dionicu pogotkom sa distance, ali dok je Delalić polovičan sa penala, 64:47.

-Treća četvrtina-

30' Džamar Vilson pogađa sa vrha reketa u posljednjem posjedu u trećem periodu, 63:45.

29' Publika u Zenici velikim aplauzom nagrađuje fantastičnu borbenost "zmajeva" u odbrani koji nisu primili poen preko četiri minuta.

27' Gdje je stao Atić, nastavlja Vrabac. Krilni košarkaš zaustavlja Salina blokadom, a potom na asistenciju Sulejmanovića pogađa uz faul. BiH ima 20 poena prednosti, 63:43.

25' Sjajna igra Atića u ovim trenucima na oba dijela terena. Prvo napad Finske zaustavlja blokadom, u kontrapadu polaže loptu u obruč, 59:43.

24' Atić se hrabro diže iz driblinga i pogađa trojku u lice Koponenu. Potom sjajna odbrana BiH i Atić u kontranapadu baca lob pas koji Halilović zakucava sa dvije ruke. Serija BiH 5:0. Tajm aut Finska.

23' BiH ne kontroliše defanzivni skok, a Koponen iz novog napada to kažnjava trojkom, 52:41. Tajm aut Vedran Bosnić.

22' Alilović postiže prve poene za BiH u nastavku, ali Tuka Koti pogađa od tablu već u sljedećem napadu, 52:38.

21' Drugo poluvrijeme serijom od 5:0 otvaraju Finci, 50:36.

-Prvo poluvrijeme-

20' Atić pogađa sa distance, ali gazi liniju i sudije pokazuju zapisničkom stolu da je šut za dva poena. BiH je na 50 postignutih poena u prvom poluvremenu. Sjajno prvo poluvrijeme "zmajevi" okončavaju sa 19 poena prednosti.

19' Vrabac i Čampara vežu tri uspješna posjeda domaćina, 48:29. Odlična i hrabra igra mladog plejmejkera koji do sada postigao 10 poena.

18' Problemi BiH u organizaciji napada se nastavljaju, ali uprkos tome Hasandić pogađa tešku trojku pred sam kraj posjeda, 41:26.

17' Finci sa dvije trojke smanjuju zaostatak na 14 poena. BiH u ovim trenucima nema rješenja u napadu, 38:24.

16' Trojka Sulejmanovića diže publiku na noge, 38:18. Novi tajm aut Finske.

15' Finci sada mnogo agresivniji u odbrani i brane tri uzastopna posjeda BiH, ali isto to čini i četa Vedrana Bosnića. Posebno Atić koji kontranapad gostiju zaustavlja sjajnom blokadom sa leđa kojom raspaljuje publiku.

12' Atić fantastičnim pasom preko cijelog reketa pronalazi Hasandića koji namješa noge i pogađa trojku. Ali, na drugoj strani uzvraća Koponen. Ipak, mladi Čampara pogađa trojku u ranom napadu, 35:18. Sjajna predstava "zmajeva" koje u Zenici bodri oko 1.000 gledalaca.

11' Halilović nastavlja sa odličnom igrom i vodi BiH na 19 poena prednosti, 30:11.

-Prva četvrtina-

10' Fantastična odbrana Zahiragića, a potom Čampare i Vrabca nad Koponeom koji ne uspijeva da uputi šut prema košu na isteku vremena. Odlični šuter je pokušao asistencijom pod koš, ali je Sejfić spustio "roletne", 28:11.

10' Na ulasku posljednji minutu novi poeni Halilovića, koji je i dalje bez promašaja iz igre, 28:11.

9' Seriju BiH prekidaju Salin i Palmi laganim poenima iz kontranapada, 26:11.Tajm aut Vedran Bosnić.

8' Sjajna igra "zmajeva" koji imaju 19 poena viška nakon poena Hasandića i daleke trojke Edina Atića, 26:7. BiH šutira sjajnih 11/14 iz igre, odnosno 79 odsto.

7' Sjajni Halilović je već na deset postignutih poena, ali i Finci dolaze do poena u dva uzastupna posjeda, 19:7.

6' Halilović i Sulejmanović i vode BiH na deset poena prednosti, 15:3.

4' Sani Čampara nakon odlične asistencije Halilovića dolazi do prvih poena, ali čine to i Finci. Peteri Koponen je ušao u igru i odmah postigao trojku, 9:3.

3' Bosna odlična na startu, dok su Finci "hladne" ruke za sad. Miralem Halilović je izuzetno aktivan u napadu, kako u pik igri tako i na ofanzivnom skoku i za to je nagrađen sa četiri poena, a BiH pravi seriju 7:0. Tajm aut Finska

1' Prvi napad na meču su imali Finci, ali do prvih poena dolazi BiH. Nakon lijepe akcije i ekstra pasa trojku pogađa Sulejmanović, 3:0.

STARTNE PETORKE

BiH: Atić, Čampara, Halilović, Sulejmanović, Hasandić.

FINSKA: Haf, Salin, Jantunen, Vilson, Marfi.

NAJAVA

Košarkaši BiH su u prethodna tri meča pretpjeli poraze, čime su izgubili šanse da se nađu među tri najbolje ekipe u grupi koje idu na SP. Jedan od tih poraza je i onaj protiv Finske u septembru u Espou, kada je BiH nastupila u mnogo jačem sastavu nego što će to biti večeras.

Fincima je ovo veoma bitan meč, s obzirom na to da bi pobjedom zadržali korak za trećeplasiranom Rusijom.

Utakmica se igra u Areni "Husejin Smajlović" od 19 časova, a tekstualni prenos pratite uz MONDO.

Plasman na SP iz ove grupe već su osigurale Francuska i Češka.

Osim susreta BiH - Finska, u okviru K grupe danas još igraju Francuska - Bugarska i Rusija - Češka.