Uzalud "rafal" trojki, Efes pao sekund pre kraja

CSKA polaganjem Korija Higinsa stigao do pobede u Istanbulu.

Nakon što mu je serija od sedam pobeda na neverovatan način prekinuta u meču protiv Panatinaikosa na domaćem terenu, CSKA nije želeo da u derbi protiv Fenerbahčea (četvrtak, 18.00) uđe sa dva uzastopna poraza.

"Armejci" su izdržali devet trojki Efesa postignutih u drugom poluvremenu i uprkos sopstvenom lošem šutu za tri poena (2/15) slavili rezultatom 78:80 (20:15, 15:25, 23:21, 20:19)!

Efes je u drugom delu meča nadoknadio prvo "minus 11" (40:51 u 25, 63:63 u 32. minutu), potom i "minus devet" (63:72), kada je CSKA reagovao serijom od 9:0.

Utakmica je posle trojke Krunoslava Simona za 76:76 ušla u dramatičan poslednji minut.

Mnogi igrači u tim trenucima su ispoljili smušenost, nesigurnost ili nedostatak rešenja, ali je bek CSKA Kori Higins apsolutno bio na visini zadatka.

Posle umalo izgubljene lopte njegovih saigrača, postigao je koš sa poludistance, na isteku vremena za napad (76:78).

Usledili su promašaji Šejna Larkina na jednoj i Vila Klajburna na drugoj strani. Klajburn je čak napravio faul pod košem Efesa i pet sekundi pre kraja "častio" Simona slobodnim bacanjima, koje je hrvatski bek iskoristio i ponovo doveo rezultat u "egal".

Dimitris Itudis pozvao je tajm-aut i dao loptu u ruke Higinsu. Ovaj se odlučio na prodor, bio je brži od Džejmsa Andersona, pomoć u odbrani je kasnila i Amerikanac je 1,6 sekundi pre kraja rutinski položio za pobedu - 78:80!

CSKA je popravio skor na 21-6 i ostaće drugi na tabeli, iza Fenerbahčea (23-4).

Tim Vasilija Micića, koji nije bio na svom najvišem nivou, ima učinak 17-10 i uprkos porazu će zadržati poziciju sa koje je ušao u 27. kolo - četvrtu.

Efes - CSKA 78:80 Evroliga 2018-19 27. kolo
Izvor: Youtube/Euroleague Basketball

EFES: Danston 19 (9sk, 4izg), Simon 13 (trojke 3/6, 7sk), Larkin 11 (trojke 3/7), Motum 9, Anderson 8 (trojke 2/3), Moerman 7, Micić 6 (trojke 1/7, 3sk, 4as, 3izg), Buboa 3, Plajs 2.

CSKA: Higins 19 (5as), Hajns 15 (3sk, 3blk), Klajburn 10 (8sk), Piters 8, Rodrigez 7 (4as), De Kolo 5 (5as, 4izg), Kurbanov 4 (5sk), Bolomboj 4, Ukov 4, Hanter 4.