Drama u Istanbulu, Žalgiris herojski do 1:1!

Fenerbahče u četvrtoj četvrtini nadoknadio "minus 15", ali su koš Ulanovasa i prestup Gudurića presudili u korist gostiju.

Poruka Željka Obradovića, da 33 poena razlike u prvoj utakmici nije garancija pobede i u drugom meču Top 8 faze Evrolige, ipak nije stigla do igrača Fenerbahčea.

Žalgiris je odigrao mnogo bolje nego u utorak, već na poluvremenu je imao veći učinak u napadu nego za ceo prvi meč i zasluženo je izjednačio na 1:1 u četvrtfinalnoj plej-of seriji.

Fenerbahče - Žalgiris 80:82 (21:20, 18:26, 19:27, 22:9)!

Treća i četvrta utakmica igraće se u Kaunasu 23. i 25. aprila. Ko ostvari dve pobede plasiraće se na Fajnal for, ali ako i tamo bude 1:1, onda će Fener 1. maja biti domaćin "majstorice".

Izabranici Šarunasa Jasikevičijusa su 48 sati posle zaista slabe partije na otvaranju četvrtfinala uspeli da prekinu niz Fenerbahčea od 18 evroligaških pobeda na domaćem parketu.

Ovo je i prvi poraz žuto-plavih kod kuće kada su u pitanju plej-of mečevi elitnog kontinentalnog takmičenja, otkako je Obradović na njihovoj klupi, što znači od sezone 2013/14.

Do večeras su u tom delu takmičenja imali stopostotan učinak, 8-0.

Žalgiris je u prvom poluvremenu odlično rasporedio učinak u napadu. Imao je sedam poena viška (39:46), a kada se u trećoj četvrtini očekivao povratak domaćeg tima, pokazalo se da nije lako izaći iz kontraritma, jer su igrači Fenera u velikoj želji često pravili smešne greške, gubili lopte i promašivali "zicere".

Dva puta su Dejvis, Vesterman i ekipa imali "plus 17" - 46:63 i 56:73, da bi u poslednjih 10 minuta ušli sa 15 poena viška.

Fenerbahče je zaigrao maksimalno jako u odbrani i iz minuta u minut sve ozbiljnije pretio preokretom. Bilo je u takvoj igri i razumljivih grešaka, ali igrači Žalgirisa i trener Jasikevičijus zapali su u veliku krizu, Obradovićevi puleni prosto im nisu dozvoljavali ni da "pogledaju" ka košu.

Na drugoj strani je Jan Veseli koristio lob pasove za zakucavanja i lake koševe, pa je u 39. minutu bilo 77:80 i u tom trenutku je već sve bilo otvoreno.

Kada je Ulanovas bacio loptu u aut, a Luiđi Datome 38 sekundi pre kraja izjednačio (80:80), psihološka prednost bila je potpuno na strani Fenera. Međutim, Ulanovas se iskupio, nekako probacivši loptu kroz obruč posle promašaja Brendona Dejvisa i domaćin je 23 sekunde pre kraja krenuo po produžetak ili pobedu.

Lopta je četiri sekunde pre kraja došla u ugao terena, do Marka Gudurića, koji ove sezone u Evroligi šutira trojke 50 odsto, a u večerašnjem meču je bio na 3/5.

Međutim, srpski reprezentativac je nagazio aut liniju i lopta je pripala Žalgirisu, koji je sačuvao prednost iako je Leo Vesterman promašio oba slobodna bacanja i tako dao šansu Datomeu da šutne za trijumf sa pola terena...

FENERBAHČE: Datome 17 (9sk), Slukas 15 (3sk, 6as), Veseli 12 (3izg), Gudurić 11, Meli 9, Dikson 5, Kalinić 4 (3sk, 2as, 2ukr, 3izg), Grin 3, Mahmutoglu 2, Guler 2, Duverioglu, Biberović.

ŽALGIRIS: Ulanovas 20 (šut za dva 9/10, 7sk), Volters 14 (trojke 2/2), Dejvis 13, Grigonis 9 (3as), Tompson 8 (3sk, 2as), Vesterman 6 (4sk, 3as, 3izg), Vokap 6 (3sk, 3as, 4izg), Vajt 3 (4sk), Milaknis 3.

Fenerbahče - Žalgiris 80:82 Top 8 druga utakmica, Evroliga 2018-19
Izvor: Youtube/Euroleague Basketball