DK: Delić izjednačio na 1:1.

Jirgen Zop savladao je Aldina Šetkića 3:2 donio prvi poen Estoncima, ali je Amer Delić pobjedom 3:0 protiv Jaka Poldme izjednačio na 1:1.

DK: Delić izjednačio na 1:1. Izvor: MONDO

Nakon prvog dana drugog kola Druge grupe Evroafričke zone Dejvis kupa BIH - Estonija 1:1.

Bolji od Aldina Šetkića u dvorani Mejdan u Tuzli bio je Jirgen Zop koji je slavio sa 3:2, po setovima 1:6, 7:5, 6:3, 5:7, 6:2 i tako donio prvi poen svojoj selekciji, ali je Amer Delić očekivano vratio stvari na svoje mjesto ubjedljivom pobjedom protiv Jaka Poldme 3:0.

Delić je u svom prvom meču u rodnoj Tuzli otkako je stekao status profesionalca očekivano zabilježio trijumf nad teniserom koji nema ATP renking.

U prvom setu bilo je najviše neizvjesnoti, ali je Delić na vrijeme napravio brejk i dobio set sa 6:4. Set je trajao 41. minuti.

Drugi set za 22. minute pripao je Deliću sa 6:1. U trećem setu za 53. minute Delić je završio posao. Set je okončao sa 7:5 za konačnih 3:0.

Prije ovog meča Estonija je povela sa 1:0 pošto je Aldin Šetkić poražen od Jirgena Zopa nakon borbe u pet setova.

Bh. teniser odlično je otvorio meč  i nakon samo 23 minuta igre poveo sa 1:0 u setovima (6:1), ali je Estonac uspio da se vrati u meč i osvoji drugi set rezultatom 7:5, a zatim i dobio treći set rezultatom 6:3.

Šetkić je uz mnogo muke uspio dobiti četvrti set rezultatom 7:5, pa je pobjednik odlučen u petom setu.

Na nesreću navijača u Tuzli, na kraju je slavio zop, koji je odlučujući set dobio sa ubjedljivih 6:2.

"Očekivano, meč je bio vrlo otvoren. Jirgen i ja se znamo već dugi niz godina tako da su nijanse presudile. Hvala još jednom publici i mislim da ćemo uz njihovu podršku u nedjelju slaviti“, izjavio je po završetku meča Šetkić.

On se nije mnogo obazirao na dve možda i sporne sudijske odluke u posljednjem setu.

"Kao što je poznato na brzoj podlozi uvijek ima spornih situacija, da li je nešto otišlo na estonsku ili na našu stranu ne znam. Sudijske odluke se ne mogu promijeniti, bile su sumnjive odluke dva puta na 15:30, ali to je sport, idemo dalje“
, rekao je Šetkić i još jednom ponovio da se nada da će BiH pobijediti na kraju Estoniju jer ima kvalitetniji tim.

Jirgen Zop priznao je da mu je ovo bio najbolji meč u karijeri.

"Bio je ovo jedan od mojih najtežih mečeva. Nisam igrao dobro, na početku je bilo vrlo loše, ali sam se onda oporavio, zaigrao malo bolje i više igrao servis-volej, borio sam se i srećan sam što sam pobijedio“, rekao je Zop

U subotu je na programu dubl meč u kojem će Delić i Gorčić igrati protiv Zopa i Kunapa.

Ovo je prvi put da BiH na ovom nivou takmičenja u Dejvis kupu na svom terenu.

BiH i Estonija sastajali su se do sada dva puta i oba puta slavila je reprezentacija BiH, 2008. godine bilo je 3:0, a prošle godine bilo je 3:2.

Pobjednik duela u Tuzli igraće sa pobjednikom duela Danska – Letonija za ulaz u Prvu grupu Evroafričke zone Dejvis kupa.