F1: Strpljivi Baton najbolji u Budimpešti

Poslije dva odustajanja, Dženson Baton, slavio na Hungaroringu. Tragičar Hamilton. Fetel ipak drugi ispred Alonsa.

F1: Strpljivi Baton najbolji u Budimpešti Izvor: MONDO

Šampion svijeta iz 2009. godine Dženson Baton zabilježio je drugu pobjedu u sezoni Formule 1. Britanac je sjajnom i strpljivom vožnjom u Budimpešti za Veliku nagradu Mađarske stigao do pobjedničkog postolja.

Vozač Meklarena je pobjedom na Hungaroringu prekinuo neprijatan niz od dva uzastopna odustajanja - u Njemačkoj i Britaniji. Baton je vrebao iz drugog plana, a šansu je dočekao kada se njegov klupski kolega Luis Hamilton, usljed kiše, okrenuo na stazi. Njih dvojica su se smanjivali u vođstvu nekoliko krugova, dok Hamilton nije riješio da stavi pneumatike za kišu, a vrlo brzo i da vrati za suvu stazu.

Dragocjeno vrijeme bilo je izgubljeno.

Sa pol pozicije u Mađarskoj krenuo je aktuelni šampion svijeta i vodeći u generalnom plasmanu Sebastijan Fetel. Mladi Nijemac je imao puno problema, ali je na kraju osvojio odlično drugo mjesto. Nije se dobro snašao na vlažnoj stazi, pa je već u petom krugu prepustio lidersko mjesto Hamiltonu.

Nasrtaji vozača Meklarena brzo su se isplatili, a kada je došao na čelo kolone, njegova vožnja postala je još agresivnija. Iz kruga u krug imao je sve veću prednost u odnosu na rivale. Međutim, onda je uslijedio već pomenuti peh, tako da je pobjednik prošle trke za Veliku nagradu Njemačke završio kao četvrti sa čak šest odlazaka u boks (tri više od Batona i Fetela i dva od Alonsa).

Drugi vozač Red Bula Mark Veber bio je peti.

Fernando Alonso na kraju je završio kao treći, dok je njegov kolega iz Ferarija Filipe Masa zauzeo šesto mjesto.

Malo je nedostajalo da u 25. krugu dođe do velikog incidenta u boksu Lotusa. Renoov bolid Nika Hajdfelda se zapalio, a požar je počeo da se širi, međutim, Nijemac je uspio da napusti vozilo i da prođe nepovrijeđen.

Cilj u Mađarskoj, pored Hajdfelda, nisu ugledali Šumaher (26 krugova na stazi), Kovalainen (55) i Truli (17).

Fetel je uvećao prednost i poslije Mađarske imo 234 boda. Na drugom mjestu nalazi se Veber sa 149, Hamilton ima 146, Alonso 145 poena, dok je Baton sa 25 osvojenih poena na posljednjoj trci ostao na šestom mjestu sa ukupno 134 boda.

Naredna trka vozi se u Belgiji 28. avgusta. Do kraja šampionata ostalo je još osam trka.