ODBOJKA: Srbi žure u London!

Japan, Južna Koreja i Kina su osjetile snagu "orlova", a sada je vrijeme za derbi sa Australijom, koji će vjerovatno dati odgovor na pitanje: "Hoće li i odbojkaši učestvovati na OI Londonu?"

ODBOJKA: Srbi žure u London!  Izvor: MONDO

Azija i dalje mora da uči odbojku da bi se suprotstavila Srbiji.

Posle Japana i Južne Koreje, srpski odbojkaši preslišali su i Kinu u "Tokio Metropolitan Gimnaziji" - 3:0 (25:15, 25:13, 25:21). Nešto više od sat vremena trajala je utakmica trećeg kola kvalifikacionog turnira za plasman na Olimpijske igre u Londonu narednog leta.

Poslije tri prilično lake i ubjedljive pobjede srpskih momaka, koji su do sada ispustili samo set, u srijedu rano ujutru po našem vremenu (6.30, RTS), "orlovi" će igrati derbi cijelih kvalifikacija, vjerovatno i utakmicu koja će odlučiti o konačnom plasmanu.

Protivnik je Australija, tim koji takođe ima tri pobjede u tri kola, uz identičnu set-razliku - 9:1. Najveća opasnost za Srbiju predstavljaće Edgar Tomas, za sada prvi poenter turnira (65), daleko ispred Zarinija Hamzeha iz Irana (48) i svog saigrača, Adama Vajta (47). Ni Igor Judin iz Australije, sa 29 poena, nije za potcjenjivanje.

Problem za "orlove" mogao bi da bude i taj što ne poznaju previše narednog protivnika, ali isto je i u obrnutom slučaju.

Ukoliko momci Igora Kolakovića pobijede i "kengure", do kraja će imati još mečeve sa Portorikom (7. jun), Iranom (9. jun) i Venecuelom (10. jun) u kojima bi sve osim pobjede našeg tima bilo ravno senzaciji. Stoga, već poslije duela sa Australijom, stvari će biti znatno jasnije...

Utakmicu s Kinezima suvišno je opisivati. Prva dva seta Srbija je riješila u svoju korist za po 20 minuta. Napadali su "orlovi" raznovrsno, primači Nikola Kovačević i Miloš Nikić bili su puni energije, od Marka Podraščanina i Saše Starovića dobijali smo poene iz bloka i Kinezi nisu prešli 15, odnosno 13 poena.

I u trećem setu, krenuli su silovito, poveli 5:0, potom dopustili protivniku da se koliko-toliko vrati u set (10:8, 12:10, 15:13), ali ne i u meč. Kada su se Srbi odvojili na 18:14, selektor Kine zatražio je tajm-aut, ali nije uspio momentalno da zaustavi Srbiju, koja je došla do 20:17.

Tada su Srbi napravili dve greške, što je Kolakovića natjeralo da zatraži minut odmora i pozove ekipu u posljednji napad. Igrao se "egal" do 22:21, kada je Milan Rašić "ukucao" prvi tempo i povisio na 23:21, na šta je Srbija vezala tri bloka, od kojih je treći, Nikićev, bio koban po Kineze - 24:21.

Još jedan dobar servis Aleksandra Atanasijevića poremetio je prijem protivnika, iz kontre Nikić je upisao svoj 13. poen na meču za 25:21 i maksimalnih 3:0 poslije 66 minuta.

Samo pobjednik ovih kvalifikacija plasiraće se u London, dok će tamo otići i najbolja azijska selekcija koja nije osvojila prvo mjesto. Australija pripada azijskoj konfederaciji, ali to neće ništa značiti "orlovima" ukoliko na kraju "kenguri" budu bolje plasirani.

Iz tog ugla posmatrano, Australija i ne mora da pobijedi u srijedu ujutru.

SRBIJA: N. Kovačević 11, U. Kovačević, Janić, Petković 1, Stanković 4, Nikić 13, Mitić 1, Rašić 5, Atanasijević 6, Starović 9, Podračanin 11, Rosić (libero).

REZULTATI 3. KOLA:

Portoriko - Venecuela 0:3 (20:25, 20:25, 21:25)

Iran - Australija 1:3 (25:17, 18:25, 18: 25, 23:25)

Srbija - Kina 3:0 (25:15, 25:13, 25:21)

Japan - Južna Koreja (u toku)

TABELA: Srbija 9 (3-0, 9:1), Australija 9 (3-0, 9:1), Iran 5 (2-1, 7:5), Kina 4 (1-2, 5:6), Japan 3 (1-1, 3:3), Venecuela 3 (1-2, 3:6), Južna Koreja 0 (0-2, 1:6), Portoriko 0 (0-3, 0:9).

Za pobjedu od 3:0 ili 3:1 dodjeljuju se tri boda, pobjeda od 3:2 vrijedi dva, poraz od 3:2 bod, a za poraz od 3:1 i 3:0 ne dobijaju se bodovi. U zagradi je odnos pobjeda i poraza i set-količnik.

(MONDO, foto: fivb.ch)