Adam Mališ ponovo na Dakaru (VIDEO)

Nekadašnji svjetski prvak u ski skokovima priprema se za svoje drugo učešće na najtežem reliju na svijetu.

Adam Mališ ponovo na Dakaru (VIDEO) Izvor: MONDO

Skijašku karijeru Poljak, Adam Mališ, završio je u martu 2011. godine, a ona je bila impresivna, ukupno 39 pobjeda je ostvario. Mališ je osvojio četiri titule svjetskog prvaka, uz to je osvojio i jedno svjetsko srebro, a na posljednjem prvenstvu na kom je učestvovao 2011. uzeo je bronzu.

Uz šest medalja sa svjetskih prvenstava Poljak ima i četiri olimpijska odličja. Zato je Adam mnoge iznenadio kada je objavio da će početi sa pripremama za Dakar reli, samo mjesec dana pošto je završio 16 godina dugu karijeru u ski skokovima.

Adam je tada izjavio da ga je moto-sport oduvijek zanimao ali da zbog skokova nije imao vremena da mu se posveti.

Na Dakaru 2012. Mališ se takmičio u konkurenciji automobila, gdje sa svojim suvozačem, Rafaelom Martonom nije ostvario zapaženiji rezultat, stigli su na cilj 37.

Nova prilika je Dakar 2013, a "leteći" Poljak se nada plasmanu bar u prvih 20 posada, za razliku od prvog učešća kada mu je cilj bio da samo završi trku u svom Micubiši Pajeru.

Ove godine, Mališ će se takmičiti ponovo sa istim suvozačem, ali u drugom automobilu. Ovaj put do slave u pustinjskom pijesku, Poljak će pokušati da dođe zahvaljujući konjskim snagama i izdržljivosti svoje Tojote Hajlaks.

"Ako na cilj u Santjagu stignemo u prvih 20 posada to će biti sjajno. Naravno, svjesni smo da to neće biti nimalo jednostavan zadatak. Ipak sam ja i dalje početnik u automobilizmu, moram još mnogo i brzo da učim. Rafaelovo iskustvo je dragocjeno i ne bih mogao ništa da postignem bez njega", rekao je Mališ.

Pogledajte kako je izgledala test vožnja Mališove Tojote u Maroku.

Na predstojećem Dakaru koji startuje 5. januara u prestonici Perua, Limi, i Srbija će imati svoje predstavnike.

Već po tradiciji na startu će se u konkurenciji motora naći Gabor Sagmajster, a prvi put Srbije će imati i svoju automobilsku posadu.

Za volanom Opel Antare RR3 naći će se Bojan Milanović, a njegov suvozač biće Darko Veljković, obojica iz Kraljeva.

(MONDO, foto: Guliver/Getty images)