RUKOMET: Norvežanke lagano do finala

Apsolutni vladar planete u ženskom rukometu braniće u nedjelju evropsku titulu. Mađarice igrale samo 20 minuta. Norveška demonstracija sile.

RUKOMET: Norvežanke lagano do finala  Izvor: MONDO

Norveška je prvi finalista Evropskog prvenstva u Srbiji!

Skandinavke su prema očekivanjima izborile šesto uzastopno finale na šampionatima Starog kontinenta i u nedjelju će se protiv pobjednika meča Srbija – Crna Gora boriti za petu uzastopnu titulu.

Norveška – Mađarska 30:19 (16:11)!

Mađarice su jači otpor prižile samo do 18. minuta, kada su preko Anite Gorbič povele 9:7. Međutim, ispostaviće se da je njihovo drugo vođstvo na utakmici bilo i posljednje u polufinalu. Norvežanke su dodale gas, pojačale odbranu, ubrzale napad i za nešto manje od tri minuta preokrenule rezultat na 11:9.

Izabranice Torira Hergirsona su do kraja prvog poluvremena napravile seriju 9:2, kojom su praktično prelomile duel.

Na početku drugog poluvremena Mađarska je uspjela da smanji na "minus četiri" i da prokocka napad za još manju razliku. Aktuelni svetski, evropski i olimpijski šampion odbio je nalet protivnika poslije čega je sve bilo lakše.

Mađarska se mučila u napadu, a ni u odbrani joj ništa nije polazilo za rukom. Skandinavke su iz minuta u minut povećavale prednost, tako da je poslednjih 15-ak minuta prvog polufinala bilo prilično nezanimljivo za gledanje.

Zasluženo i očekivano Norveška je finalu!

NORVEŠKA – MAĐARSKA 30:19 (16:11)

Kombank arena: 6.000
Sudije: Šarlot i Julija Bonaventura
Isključenja: 4 min – 2 min
Sedmerci: 0/2 - 2/3

NORVEŠKA: Solberg, Haraldsen 12 odbrana, Nes, Oftedal, Alštad 3, Loke 2, Breivang 3, Lunde-Borgersen 1, Edin 6, Frafjord 1, Bjorndalen, Suland 1, Rigelhut 5, Gose 3, Jakobsen, Herem 5.

MAĐARSKA: Her 8 odbrana, Kiš 2 odbrane, Triščuk, Verten 4, Sučanski 2, Kovačiš, Vince, Bulat 2, Gorbič 6, Klivinji, Samoranski 2, Redei-Sos, Bodi, Sekereš, Kovačič, Tomori 3.

Ranije u subotu, Danske je osvojila peto mjesto pobjedom nad Rusijom - 32:30 (15:15). Konačan rezultat sluti na dramu, ali se ona nije dogodila, jer su Dankinje u završnicu utakmice ušle sa četiri gola prednosti (29:25, 30:26, 31:27 i 32:28), poslije čega su Ruskinje uspjele u posljednjih 100 sekundi da smanje na dva gola zaostatka.

Ne i više od toga.

Rusija je vodila 23:21, ali su Dankinje onda kreirale seriju od 6:0 za svega četiri minuta i riješile meč.

Najefikasnija u ekipi Danske bila je En Grete Norgard i Luis Burgard sa po osam golova, dok je na golu solidna bila bila Sesil Greve sa 12 odbrana.

U ekipi Rusije istakle su se Ana Sen sa šest golova, dok je pet postigla Polina Kuznjecova.

(V. Sukdolak - MONDO, foto: Beta/AP, Darko Vojinović)