RUKOMET (SP): Slovenci pišu istoriju

Rukometaši Slovenije iznenadili Rusiju (28:27) i prvi put izborili plasman u polufinale Svjetskog prvenstva. Tamo ih čekaju Španci.

RUKOMET (SP): Slovenci pišu istoriju    Izvor: MONDO

Slovenija se pobrinula za veliko iznenađenje na startu četvrfinalnih borbi na Svjetskom prvenstvu u Španiji.

Oni su savladali selekciju Rusije sa 28:27 (14:13) i prvi put u istoriji igraće u polufinalu.

Slovenci su do najboljeg plasmana na Mundijalima stigli zahvaljujući boljoj igri u završnici meča, a najzaslužniji za veliki trijumf bio je Gašper Marguč, koji je bio precizan u finišu i svojoj ekipi donio prednost od dva gola (28:26). Rusi su u posljednjih nekoliko sekundi samo ublažili poraz.

Osim Marguča, u redovima Slovenaca istakli su se i Miha Žvižej i Uroš Zorman sa po pet pogodaka, dok je kod Rusije najefikasniji bio Timur Dibirov sa šest golova.

Slovenci će u polufinalu, u petak, igrati protiv domaćina, Španije, koja je eliminisala Njemačku - 28:24 (14:12).

"Panceri" su parirali "furiji" punih 50 minuta (21:21), ali su domaćini serijom 5:0 u nastvaku riješili pitanje pobjednika.

Hulen Aginagalde i Viktor Tomas bili su najraspoloženiji kod Španije sa po sedam golova, dok je odlični golman Hoze Manuel Sijera upisao 12 odbrana.

Njemačku je predvodio Sven Soren Kristofersen, koji se šest puta upisao u listu strijelaca.

U drugom polufinalu Svjetskog prvenstva, takođe u petak, sastaće se Hrvatska i Danska.

Danci, aktuelni evropski šampioni, do plasmana među četiri najbolje ekipe na svijetu stigli su poslije pobjede nad selekcijom Mađarske rezultatom 28:26 (18:11).

Hrvati su u posljednjem četvrtfinalnom duelu bili bolji od Francuske - 30:23 (13:12)

"Kockasti" su, uprkos crvenom kartonu koji je dobio Drago Vuković u prvom minutu zbog žestokog prekršaja na Ksavijeru Barahetu, praktično imali vođstvo od početka do kraja meča. Francuzi su se prije odlaska na poluvreme približili na gol razlike, ali u nastavku nisu pronašli način da ozbiljnije ugroze Hrvate.

Oni su deset minuta prije kraja susreta stigli na "minus dva" (20:22), ali su Hrvati onda napravili ključnu seriju i pobjegli na 28:22. Nikola Karabatić i drugovi više nisu imali vremena da sustignu visoku prednost.

U ekipi Hrvatske istakao se Domagoj Duvnjak sa osam pogodaka, dok je kod Francuza najefikasniji bio Sedrik Soraindo sa pet golova.