F1: Melodrama u Brazilu, ipak Hamilton

Najludja šampionska trka u istoriji Formule 1 okončana je pobjedom Luisa Hamiltona.

F1: Melodrama u Brazilu, ipak Hamilton Izvor: MONDO

Najmladji svjetski šampion titule se domogao bukvalno u posljednjoj krivini Velike nagrade Brazila iz koje je izašao prije Tima Gloka.

Titula je tri kruga bila u džepu Felipea Mase. U rukama Brazilca bila je i u trenutku kada je u svom Ferariju kao prvi prešao ciljnu liniju na stazi Interlagos.

Boks Ferarija eksplodirao je od radosti. Medjutim, poljupci, zagrljaji i suze radosnice, potrajali su svega 40-ak sekundi, koliko je trebalo Hamiltonu da se kao peti doveze do cilja.

A onda je počelo slavlje u boksu Meklarena. Dvadesetrogodišnji Britanac je dograbio četiri boda i za bod u ukupnom zbiru nadmašio Masu (98-97).

Drugi u Brazilu je bio Fernando Alonso u Renou, treći Kimi Raikonen u Ferariju, a četvrti Sebastijan Fetel za volanom Toro Rosa, koji bi bio pravi heroj da je Masa osvojio titulu.

Do pet krugova prije kraja nije mirisalo na hičkokovski zaplet. Masa je vodio, a Hamilton sigurno držao četvrto mjesto koje mu je garantovalo šampionski pehar.

A onda je, kao i na početku trke, počela kiša i opasno se zakuvalo na stazi.

Masa, Alonso, Raikonen, Hamilton, Fetel, svi su otišli na zamjenu pneumatika, ali ne i vozači Tojote Timo Glok i Jarno Truli, čiji tim je odlučio da trku završi sa gumama za suvu stazu.

Po izlasku iz boksa poredak vodećih se promijenio utoliko što se Glok "uglavio" na četvrto mjesto ispred Hamiltona i Fetela.

Hamilton je pao na peto mjesto, posljednje koje mu je donosilo titulu u slučaju trijumfa Mase.

Tri kruga prije kraja Fetel, najmladji pobjednik jedne trke F1, pokazao je kakav je materijal. Pilot Toro Rosa pritisnuo je Hamiltona, a zatim ga sjajnim manevrom obišao i u tom trenutku ugurao Masi titulu u džep.

I Masa je bio šampion sve do posljednje krivine u kojoj Glokova Tojota sa nekonkurentnim gumama nije uspjela da odoli prvo Fetelu, a onda ni Hamiltonu, koji je tako u posljednjim metrima uspio da oduva zle duhove Interlagosa, na kojem je prošle godine prokockao titulu.

Za utjehu Ferariju ostalo je da je osvojio šampionski naslov u konkurenciji konstruktora. Italijanski tim sezonu je okončao sa 172 boda, drugoplasirani Meklaren je osvojio 151, a BMW Zauber 135.
Foto galeriju sa poslednje trke sezone pogledajte OVDJE.