ATP MASTERS: Marej doveo Simona pred Noleta

Poslije pobjede u spektakularnom meču protiv Federera, Britanac omogućio Francuzu da u polufinalu igra protiv Đokovića.

ATP MASTERS: Marej doveo Simona pred Noleta Izvor: MONDO

Novak Đoković igraće u subotu u polufinalu ATP Mastersa u Šangaju protiv Žila Simona. Srbin je zauzeo prvo mjesto u Zlatnoj grupi, a Francuz drugo u Crvenoj grupi.

Takav rasplet donio je spektakularni meč trećeg kola, koji je trajao više od tri sata, u kome je Endi Marej pobjedio Rodžera Federera i poslao ga na treće mjesto Crvene grupe - 4:6, 7:6, 7:5.

Britancu, koji će se u polufinalu sastati sa Nikolajem Davidenkom, je za pol-poziciju u Crvenoj grupi bilo dovoljno da osvoji jedan set protiv Federera. Ali se nije zaustavio na tome.

U prvom meču posljednjeg dana takmičenja u Crvenoj grupi, Žil Simon je pobjedio Radeka Štepaneka (6:1, 6:4) i sa skorom 2-1 morao je da se nada da će Marej savladati Federera kako bi se plasirao u polufinale.

Drugi teniser svijeta (prvi nosilac u Šangaju) je prvi set dobio zahvaljujući tome što je načinio dva brejka naspram jednog koliko je napravio Marej.

Britanac je imao katastrofalan procenat poena osvojenih na drugi servis (3 od 14) i to ga je koštalo seta.

U drugom setu je Federer uspio da nadoknadi dva brejka minusa i stigne do taj-brejka, ali je tada posustao i Marej je osvajanjem seta obezbjedio prvu poziciju u grupi.

Slično je počeo i treći set. Britanc je poveo 3:0 (uz jedan brejk), ali se Švajcarac digao poput Feniksa iz pepela, uprkos problemima sa leđima zbog kojih je tražio ljekarsku pomoć, i ušlo se u dramatičan finiš.

Federer je bio vidno iscrpljen, ali se nije predavao. Kod rezultata 4:5, na njegov servis, u gemu koji je trajao nevjerovatnih 16 minuta, uspio je da spasi sedam meč lopti.

Međutim, kod 5:6, kada je ponovo servirao, na 15:40, Britanac je osvojio poen, inkasirao još 100.000 dolara i donio osmjeh na lice Žila Simona.

Prethodno je u duelu dvojice "rezervista", Žil Simon od starta meča stavio do znanja Štepaneku ko je ko i osvetio mu se za poraz na Rolan Garosu.

Simon je za 67 minuta bio ubjedljiv. Napravio je tri brejka, ne dozvolivši Čehu nijednu priliku da mu oduzme servis.

Đoković i Simon su se sastajali samo jednom, ove godine u Marseju, i slavio je Francuz - 6:2, 6:7, 6:3.

Završni turnir u Šangaju igra se za ukupni nagradni fond od 4,45 miliona dolara.