ZOI: Slovenija spremna za senzaciju!

Možda ne za medalju, ali svakako da najboljima pomrsi račune na olimpijskom turniru u hokeju na ledu.

Premijerna utakmica slovenačke hokejaške reprezentacije na Igrama u Sočiju najavila je "zmajčeke" kao kandidate za najprijatnije iznenađenje turnira.

Slovenci su namučili favorizovane Ruse i izvukli častan poraz 2:5.

Već u sljedećem meču "srušili" su nekadašnjeg svjetskog prvaka i polufinalistu iz Vankuvera - Slovačku.

Slovenija je pobijedila tim trenera Vladimira Vujteka rezultatom 3:1 (0:0, 0:0, 3:1). Rasplet se odigrao u posljednjoj trećini, kada su Slovenci za samo šest minuta postigli tri gola i osigurali trijumf.

Led je probio Rok Tičar u 44. minutu, Tomaž Razinger je poslije nekoliko neuspješnih napada Slovaka duplirao prednost, a Anže Kopitar nakon 23 sekunde dao gol za kapitalnu prednost Slovenaca - 3:0.

Do kraja je ostalo deset minuta, a sve što je slavniji protivnik uspio da uradi je da preko Tomaša Jurka postigne počasni pogodak, dvadesetak sekundi prije kraja.

Slovenija ima tri boda, kao i SAD i Rusija, koje se međusobno sastaju u okviru drugog kola, dok je Slovačka na dnu grupe bez bodova.

Olimpijski turnir sastoji se iz tri grupe od po četiri selekcije.

Po završetku prve faze će svih 12 ekipa biti svrstano u jednu tabelu, sa koje će četiri najbolje direktno u četvrtfinale, a preostalih osam u "baraž".

(MONDO, Foto: Beta/AP/Mark Humphrey)