ZOI: Norveškoj superzlato, Laikert 50.

Skandinavci nedjeljni program počeli petim zlatom, ovaj put u superveleslalomu. Jansrud poslije bronze prigrabio i zlato.

Norveška je dobila olimpijskog šampiona u superveleslalomu. Zlatnom medaljom na Igrama u Sočiju okitio se Kjetil Jansrud.

Norveški skijaš uspio je da za 30 stotih bude bolji od Endrjua Vajbrehta iz Sjedinjenih Američkih Država, dok je zaostatak dvojice trećeplasiranih Amerikanca Bode Milera i Kanađanina Jana Hudeka bio 53 stota.

Jansrud je poslije bronze u spustu uspio da osvoji i drugo odličje. Norveška ima 14 odvojenih medalja u Sočiju, a ovo joj je bilo peto zlato.

Hrvatska nada Ivica Kostelić, osvajač srebra u kombinaciji, takmičenje u superveleslalomu je završio na 24. mjestu.

Bh. olimpijac Igor Laikert bio je 60. sa šest sekundi i šest stotinki zaostatka za pobjednikom. Iza njega bili su samo Grk Sikaras, Ukrajinac Micak i takmičari koji nisu završili trku.

Laikertu je to bio treći nastup na igrama u Sočiju, a najbolji plasman ostvario je u superkombinaciji u kojoj je zauzeo 28. mjesto, dok je u spustu bio 44.

Do kraja igara Laikert će nastupiti u još dvije discipline – veleslaomu (19. februara) i slalomu (22.februra).

U ovim utrkama takmičit će se i bh. drugi alpski skijaš Marko Rudić.

Jedina predstavnica BiH u alpskom skijanju Žana Novaković nastupit će 18. februara u veleslalomu i 21. februara u slalomu.

Posljednjeg dana igara, 23. februara, nastupit će Mladen Plakalović u ski trčanju na 50 km slobodno.

(MONDO, Foto: AP Photo/Christophe Ena)